Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Alan 28 brak tranzystora - potrzebna identyfikacja

27 Mar 2009 17:20 4903 6
  • Poziom 2  
    Witam.
    Niedawno wpadło mi w ręce właśnie to radio.Niestety po podłączeniu nie usłyszałem z niego nic.Zero szumów.Zapala się podświetlenie,kanały można zmieniać.Po rozebraniu okazało się, że już ktoś niezbyt rozgarnięty grzebał w nim.Brakuje tam tranzystora Q205.Czy on może być przyczyną tej ciszy?Wymieniłem też układ KIA7217AP bo już na oko było widać że jest spalony,aż się wykruszył.Może ktoś z was posiada jeszcze takie radio i mógł by sprawdzić jaki symbol ma ten tranzystor.Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Ten tranzystor znajduje się w okolicach strzałki na obrazku.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    radeck123 napisał:
    Brakuje tam tranzystora Q205.Czy on może być przyczyną tej ciszy?

NIE. Oryginalny tranzystor Q205 to KTA1015 (wstaw dowolny pnp).
    Tu masz kawałek schematu z zaznaczonym Q205.

Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Dzięki SP5ANJ za odpowiedź.Schemacik też się przyda.Właśnie szukałem jakiegoś czytelnego.Więc gdzie szukać przyczyny tej ciszy?Głośnik i potencjometry są sprawne.Zimnych lutów też nie ma.Na razie tyle udało mi się sprawdzić.
  • Poziom 29  
    Mikrofon (przeł. w mikr.) ,gniazdo zew.gł.,kabel mikrofonowy przetarty lub zerwany we wtyczce, lub coś w aplikacji KIA..........,trzeba szukać,a jeżeli to sprawne to sprawdż stopnie stabilizacji.
  • Poziom 14  
    A czy nadajnik działa poprawnie? Sprawdź tak będzie wiadomo czy synteza działa prawidłowo.
    Jeśli nadawanie jest to trzeba sprawdzić czy jest zasilanie na torze odbiornika
    Jeśli z tym KIA sie stało to co opisałeś to pewnie ktoś je odwrotnie podłączył do zasilania bez bezpiecznika
  • Poziom 2  
    Witam ponownie.Zlokalizowałem jeszcze jeden układzik, który jest nadpalony.Jest to KIA7130P a na płytce oznaczony jest jako IC-4.Byłem dzisiaj w dwóch sklepach i nie mają nic takiego, nawet nie słyszeli o takim układzie.Czy jest może jakiś zamiennik?Z tego co się dowiedziałem od poprzedniego właściciela radio na pewno zostało podłączone odwrotnie do zasilania.Nośna jest ale brak modulacji.