Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika trójfazowego, przez falownik

27 Mar 2009 19:16 5914 5
  • Poziom 15  
    Witam!

Mam falownik z możliwością regulacji częstotliwości w zakresie od 0 do 400Hz i podłączony do niego silnik trójfazowy, pytanie brzmi czy regulacja czestotliwości falownika może odbywac się w pełnym zakresie czy tylko od 0 do 60Hz? Czy jestem w stanie uszkodzić silnik ustawiając falownik na wyższą częstotliwość?

Pozdrawiam!
  • Poziom 43  
    Witam,
    Kminek napisał:
    Witam!

Mam falownik z możliwością regulacji częstotliwości w zakresie od 0 do 400Hz i podłączony do niego silnik trójfazowy, pytanie brzmi czy regulacja częstotliwości falownika może odbywać się w pełnym zakresie czy tylko od 0 do 60Hz? Czy jestem w stanie uszkodzić silnik ustawiając falownik na wyższą częstotliwość?

Pozdrawiam!
    za mało danych o silniku - odpisz wszystko i podaj tu co ma ten silnik podane na tabliczce znamionowej.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Witam.Tylko 0-60Hz.Do większych częstotliwości potrzeba specjalnego silnika.
  • Poziom 20  
    m.jarek1 napisał:
    Witam.Tylko 0-60Hz.Do większych częstotliwości potrzeba specjalnego silnika.

Niezupełnie to prawda. Typowe silniki o znamionowej prędkości obrotowej rzędu 700, 1400 obr/min można rozpędzać do 3000 obr/min i mechanicznie nic im nie będzie, trzeba dobrać parametry elektryczne i obciążeniowe silnika do napędzanego urządzenia i falownika.
  • Poziom 15  
    Oto co wyczytałem z tabliczki znamionowej:

Typ: STg80-4B
    Moc: 0,75kW
    U: 380/230V/50Hz

W skład silnika wchodzi również motoreduktor, który zmniejsza obroty 40 krotnie. Więc obrót wału jest baardzo wolny, stąd wzięło się moje pytanie czy zwiększając częstotliwość zwiększymy szybkość jego pracy.

Piszę tego posta po tym jak podłączyłem i uruchomiłem już cały zestaw i faktycznie regulacja działa tylko w zakresie 0-50Hz.
    Na chwilkę włączyłem wyższą częstotliwość i silnik zamiast przyśpieszać zdecydowanie zwolnił;)

Czy dłuższe utrzymywanie takiej częstotliwości może spowodować uszkodzenie silnika?

======================================================

Okej, już wszystko wiem!

Jest to mój debiut w dziedzinie falowników i silników, więc tym bardziej dziękuje za pomoc!

"Pomógł" wędruje do M.jarek1!