Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 i K9F2G08U0M

Zocha24 27 Mar 2009 23:08 1505 6
  • #1 27 Mar 2009 23:08
    Zocha24
    Poziom 21  

Chcę zbudować układ który dane z pomiarów będzie zapisywał na K9F2G08U0M (kość pamięci) bo akurat mam taki w domu. Moje pytanie to: czy atmega musi pracować na napięciu 3,3V i na jakiej zasadzie jest wykonywany odczyt i zapis na tą kość. Jak powinien wyglądać program.

Za wszystkie wskazówki bardzo dziękuje

Pozdrawiam

0 6
  • #2 28 Mar 2009 09:34
    marenc
    Poziom 24  

AVR może być zasilany z dowolnego napięcia, jednak gdy zastosujesz napięcie inne niż zasilanie kości pamięci zaleca się zastosowanie bufora napięciowego w celu poprawnej komunikacji i eliminacji zakłóceń energetycznych podczas transmisji.

Jeżeli chodzi o to jak się posługiwać tą pamięcią, to wszystko jest dokładnie wytłumaczone w dokumentacji! Jak zawsze zresztą!

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/85039/SAMSUNG/K9F2G08U0M/datasheet.pdf

0
  • #3 28 Mar 2009 10:52
    Zocha24
    Poziom 21  

Link nie działa... A o posługiwaniu się tą pamięcią myślałem że dostane lakiś link do artykułu po polsku. Czyli najlepiej jak atmega będzie pracować na napięciu 3,3 v?

0
  • #4 28 Mar 2009 11:13
    marenc
    Poziom 24  

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/85039/SAMSUNG/K9F2G08U0M.html

Link działał, ale przestał...

Artykułów do czegokolwiek w języku polskim jest bardzo mało - język techniczny elektroników to angielski i jego podstawy są niezbędne do pracy nad układami.

Atmel nie przewiduje napięcia zasilania dla optymalnej pracy z rdzeniem AVR. Zaleca się jednak stosowanie napięć bliskie maksymalnemu dozwolonemu. Napięcie zależy od sposobu zasilania układu, częstotliwości pracy i trybów oszczędzania energii w układzie. Do testów stosuje się najczęściej napięcie 5V oraz 3V3 dla wersji L. Ostatnio pojawiła się wersja zasilana z napięcia 0V7, ale jeszcze o niej dokładnie nie czytałem - znając życie będzie długo nie osiągalny w Polsce.

0
  • #5 28 Mar 2009 17:22
    rpal
    Poziom 27  

W nocie katalogowej jest zapisane że przy napięciu 3,3V będzie chodzić Atmega8L. Ta bez "L" jest dla zasilania 5V. W takim razie jeśli masz kość c L-em obsłużysz pamięć bez dodatkowych buforów w logice 3,3 V Pytanie tylko jak takie napięcie zasilania wpłynie na proces programowania np. programatorem np. STK200 ?
    Swoją drogą zainwestowałbym w inną pamięć np. SPI za kość 1048 x 8 wydasz może 3 PLN a będzie zdecydowanie prościej. Tej pamięci nie obsłużysz inaczej jak poprzez porty uP a o użyciu w programie np. dla przechowywania tablic zapomnij bo to nie ten procesor i nie ta pamięć. W trosce o prostotę obsługi zmieniłbym pamięć na inną, zaś w trosce o wykożystanie całości układu do przechowywania zmiennych zmieniłbym kość na np. Atmega8515 lub Atmega64 wraz z pamięciami CMOS które mają wyprowadzone wszystkie linie adresowe, danych i sygnałów sterujących.

0
  • #6 30 Mar 2009 11:52
    Zocha24
    Poziom 21  

Postanowiłem zmienić koncepcje, użyje karty SD. Tylko chciał bym obsługiwać ją bez fata, ale nie mogę nic znaleść co by mi pomogło. Przeczytałem na forum że to dokładnie było opisane w ep 12/07 , 1/08 ,2/08 3/08. Ale tych gazet nigdzie nie mogę znaleść mógł by ktoś zamieścić skany tych artykułów o kartach SD.

Pozdrawiam

0
  • #7 30 Mar 2009 17:52
    rpal
    Poziom 27  

http://elm-chan.org/fsw/ff/00index_e.html tam masz w zasadzie wszystko. Nie leń się i szukaj na forum tu też jest wiele na ten temat. Jak machniesz ręką na fat-a to obsługa jest prostacka tylko pamiętaj że można zapisywać i czytać całymi sektorami czyli po 512 bajtów. Dlatego pod tym względem zwykłe pamięci SPI sa lepsze bo robisz to ale po bajcie. Takie atmega8 nie ma za wiele ramu więc musisz przewidzieć że trzeba stworzyć 512 bajtowy bufor danych i ram się znacznie skurczy.

0