Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

videoseven s82 nie moze sie załączyć

gregs 23 Kwi 2004 17:52 2732 31
  • #1 23 Kwi 2004 17:52
    gregs
    Poziom 16  

Witam wszystkich
    Mam problem z w/w monitorem, a mianowicie działał i nagle zgasł. Led sie nie świecł wogóle. Zero oznak życia. Rozebrałem go i zacząłem mirzyć zasilacz. Po podstawieniu układu UC3842 i kilka elek zasilacz ruszył ale coś go przywiera, przekaźnik sie włącza - wyłącza i tak w kółko. Sprawidzłem hota i jest ok. Gdy go odepnę zasilacz startuje i na B+ (jak sie nie myle) mam 60V. Gdy tą gałąź odepnę całkowicie zaraz za diodą na zasilaczu pokazuje mi 75V. Wymieniłek elki na poziomie 100uF/250V i 47uF/250 ale efektów brak. Zauważyłem jeszcze że podczas załączania przekaźnieka i rozłącznia wchodzi odpowiednio wysokie. Jezeli go wyłącze z sieci to słyszę jak schodzi. Co to może być?? :( Prosze pomóżcie

0 29
  • Relpol
  • #2 23 Kwi 2004 20:18
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Z zasilacza do HOT-a masz jeszcze przetwornicę DC-DC na mosfecie - sprawdź elementy, które się tam znajdują. Sprawdź także wszystkie elementy znajdujące się w otoczeniu HOT, układ regulacji szerokości itd. Oczywiście FBT też do spradzenia.

0
  • #3 23 Kwi 2004 22:24
    gizmo000
    Poziom 22  

dokładnie to opisz! czy trazystor kluczujacy jest sprawny ! czy on wystartował jak opisałes ,tzn był obraz ! odpisz dam znac !!!

jetem pewnien przetwornica nie padła bez powodu......

Posty scaliłem. Prosze używać przycisku "Zmień". H(k)

0
  • #4 24 Kwi 2004 21:47
    gregs
    Poziom 16  

Hot jest sprawny dla pewności podstawiłem nowy, Fet tez podnienilem mimo ze na miernik wskazywał dobrze. Na kolektorze hotam jezeli go odłącze mam 185V. Elementy w korekcji pomierzyłem i sa sprawne (chyba że coś przeoczyłem). Co do obrazu to nie widac ponieważ wysokie wchodzi tylko na ułamek sekundy wraz z cykaniem przekaźnika. Gdy monitor wyłączam przyciskiem power słyszę jak schodzi wysokie. FBT nie moge sprawdzić ponieważ nie posiadm odpowiedniego sprzętu do pomiaru.

0
  • Relpol
  • #5 25 Kwi 2004 09:26
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

To sprawdź FBT. Jeśli OK to sprawdź xray-protect.

0
  • #6 25 Kwi 2004 17:19
    gregs
    Poziom 16  

chciałbym jeszcze dodać ze jezeli odlacze 2 noge trafa polaczoną z kolektrorem hota, Ktory jest wlutowany w plyte zasilacz nie moze wystartowac. A jezeli odepne baze badz kolektror zasilacz startuje ale i tak jest lekko obciazony poniewaz mam 60V i jak wspomnialem wczesniej jezeli na wtornym odepne ta galaz to mam za dioda 75V. Jezeli zdobęde miernik z zakresem kilkudziesieciu Mohm to sprawdze i dam znac.

0
  • #7 26 Kwi 2004 12:31
    gregs
    Poziom 16  

Zdobyłem miernik o zakresie 20Mohm i wskazuje nieskończoność ale obawiam sie ze za maly zakres. Moze ma ktos schemat.

0
  • #8 26 Kwi 2004 19:57
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Zakres 20Mom jest wystarczający do tego sprawdzenia. Pozostaje Ci sprawdzić xray-protect - możesz go odpiąć na chwilę aby zobaczyć czy pojawi się obraz. A i bym zapomniał - jaką masz wartość G1?

0
  • #9 26 Kwi 2004 20:25
    gregs
    Poziom 16  

sprawa ma sie nastepujaco po odpieciu x-ray monitor zachowuje sie identycznie jak przed odpieciem czyli nic. Caly czas probuje wystartowac i nie moze. G1 mam 0V - mierze go na odpietym hocie bo inaczej zasilacz nie moze wystartowac i wtedy to nic nie zmierze. A i jeszcze jedno, monitor daje oznaki zycia tylko wtedy gdy podepne go pod kompa w przeciwnym wypadku jest gluchy (ale mimo to czasami nawet bez kompa da oznaki zycia - ale to tylko czasami) nie mam pojecia od czego to moze byc.

0
  • #10 27 Kwi 2004 08:29
    gregs
    Poziom 16  

Zastanawia mnie fakt taki ze na 1-5 nogach trafa mam 185V, czyli tym samym na kolektorze hota tez 185V. A czy nie powinno byc na nim te 75V ktore wychodzi z zasilacza podczas gdy on nie jest obciązony?

0
  • #11 27 Kwi 2004 08:35
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Teraz to nie wiem... Sprawdź dokładnie każdą linię zasilającą, podaj napięcia na nich. Sprawdź stabilizatory +5, +12.

0
  • #12 27 Kwi 2004 10:29
    gizmo000
    Poziom 22  

spotkałem sie z takimi typami monitorów co wysokie staruja bez podpiecia pod kompa,ale tylko na chwile i zaraz sie wyłacza! dopiero wpiety działa na stałe! moze tu gdzies tkwi problem sprawdz kabel!

0
  • #13 27 Kwi 2004 10:35
    gregs
    Poziom 16  

a wiec tak. Po wylutowaniu tranzystora odpowiadajacego za korekcje (poduszka, szerokosc) monitor po ok 5 probach wystartowania ruszyl. Odpalilo wysokie i pojawil sie obraz za waski ok 7cm od kazdej strony(lewa, prawa) i widoczne powroty. Korekcja screen i nie ma powrotow ale obraz jest tylko mleczny (nie widac co zapodaje karta graficzna). Po podpieciu tegoz tranzystora spowrotem to samo probuje wstac i nie moze. Teraz tak nie wiem czy tam jest oryginalny tranzystor, zastalem w tym miejscu BD243C - NF-L, 115V,6A,65W, >3MHz. Jezeli wiesz jaki tam moge wlozyc to napisz. Teraz napiecia:
    zasilacz:
    5V - powinno być 7V (nadruk na plycie, idzie miedzy innymi na PK),
    -9V
    41V
    69V - powinno byc 83V(nadruk na plycie, idzie na PK),

HOT:
    kolektor 50V

G1 -59V
    G2 225V

Moim zdaniem winowajcą jest ten tranzystor ktory cos uszkodzil dalej ale nie wiem co? czekm na jakies sugestie

0
  • #14 27 Kwi 2004 11:28
    Bogusław Gazda
    Poziom 26  

Ten BD243 mozna stosowac i jak go wyjmiesz to geometria wygląda tak jak piszesz.Sprubój jak zaskoczy zmniejszyc szerokosc w pamięci na min. i przy okazji sprawdz jak działa kontrast. To mleko znaczy brak ostrosci. :?: Zastanawiam sie czy nie padł bin, kondek w dzielniku ostrosci trafopowielacza,układ regulacji szerokosci.Bo jak odepniesz sterowanie na baze tego BD powinien działac i obraz bedzie zawęzony wystarczyłoby sprawdzic wysokośc WN i można wykluczyć uszkodzenie w zasilaniu B+ jesli wynosi ok 25KV.Byc moze padło cos w RGB na PK bo obraz winien byc poprawny tylko za wąski :?: Zastanawiam sie tez bo jesli padł zasilacz co było przyczyną usterka trafopowielacza czy też usterka zasilacza na wskutek czego własnie masz takie objawy :?:

0
  • #15 27 Kwi 2004 12:19
    gregs
    Poziom 16  

o to chodzi ze monitor nic nie wyswietla oprocz mlecznego jednolitego obrazu. OSD nie dziala (nie wyswietla sie) nie mam mozliwosci regolacji. Mysle ze to nie wina PK poniewaz nawet bez tego tranzystora monitor ma problemy z odpaleniem wysokiego, dopiero gdzies po 5 probach wchodzi. WN nie moge zmierzyc poniewaz nie posiadam odpowiedniego sprzetu.

0
  • #16 27 Kwi 2004 12:35
    Bogusław Gazda
    Poziom 26  

więc Pk i sprawdz linie 12V i ten pierwszy scalak moze obciąza.Sprawdz też szyne ic2

0
  • #17 27 Kwi 2004 13:05
    gregs
    Poziom 16  

wlasnie podmienilem cale pk ze sprawnego monitora (przed 10-cioma minutami dostalem taki zeby zrobic swoj) i nic efekt ten sam czyli po usilnej probie z wyjetym tranzystorem od korekcji monitor startuje i widac tylko zwezony mleczny obraz

0
  • #18 27 Kwi 2004 13:39
    Bogusław Gazda
    Poziom 26  

To masz fart sprawdz eeprom ale przedtym zegraj bina,albo podmien klocek z tym eepronem to bedziesz pewien co do niego :wink:

0
  • #19 27 Kwi 2004 14:17
    gregs
    Poziom 16  

i tu sie zaczynaja schody :), jak zidentyfikowac ktory to scalak i jak zgrac, nie mam zadnego sofu do tego no i pojecia tez:). prosze o pomoc

0
  • #20 27 Kwi 2004 14:52
    Bogusław Gazda
    Poziom 26  

Jak nie masz programatora Wilem to duzy problem bo bywa że eeprom przy przelutowaniu padnie i co wtedy :?: Jak szczytany to mozna zagrać na nową kosc.Upewnij sie czy te modele maja ten sam klocek. Wtedy je podmien ale klocek z eepronem razem(24c..) +ten z największa iloscią wyprowadzen.+podstawki(bedzie łatwiej) :?

0
  • #21 27 Kwi 2004 15:08
    gregs
    Poziom 16  

czyli eeprom to ten z oznaczeniem u mnie:

atmel930
    24c04

i jeszcze jeden bo sa dwa

atmel846
    24c21

a ten z duza iloscia nog to chodzi o procesor 40 nog czy TDA9103 ktory juz podmienialem??

0
  • #22 27 Kwi 2004 15:40
    Bogusław Gazda
    Poziom 26  

Tda 9103 to procesor odchylania a nie procesor główny ,a 24c21 to eeprom w którym zapisano informacje o monitorze jak wyjmniesz to będzie pracował normalnie a własciwy to ten 24c04 obok tego powinien siedziec procesor główny :wink:

0
  • #23 27 Kwi 2004 16:39
    gregs
    Poziom 16  

oki wielkie dzieki. Zrobie to jutro z rana i sie odezwe bo na dzisiaj mi juz starczy. Torche zmeczyl mnie ten monitor :)

0
  • #24 27 Kwi 2004 22:39
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Z podanych napięć widać, że masz ewidentnie przeciążony zasilacz. Pamięci dałbym spokój jak na razie - to nie ona jest winna zaniżonym napięciom. Pomierz napięcia przy wylutowanym HOT i wstawioną żarówką jako obciążenie jak i bez niej. Dodatkowo w celach poznawczo-szkoleniowych proponuję odrysować całą gałąź zasilająca B+ - jest to jedyna metoda na kłopoty gdy brak jest schematu.

0
  • #25 29 Kwi 2004 09:43
    gregs
    Poziom 16  

zaraz zabieram sie za pomiary i rozrysowanie tej galezi. Jak juz to zrobie napisze wyniki

0
  • #26 29 Kwi 2004 09:56
    gregs
    Poziom 16  

zaraz zabieram sie za pomiary i rozrysowanie tej galezi. Jak juz to zrobie napisze wyniki

0
  • #27 29 Kwi 2004 10:36
    gregs
    Poziom 16  

po wypieciu hot - tranzystor od korekcji takze wypiety, napiecia nast.:
    6V
    -12V
    62V
    96V - powinno byc 83V (nadruk na plycie)

collector hot 190V

Po podpięciu żarówki 60W collector-emiter zasilacz nie startuje, cyka transformator

0
  • #28 29 Kwi 2004 21:03
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Trochę to dziwne. Wygląda to tak jakby zadziałało zabezpieczenie prądowe. W zasilaczu masz transoptor sprzęgający stronę wtórną z pierwotną. Zobacz jak jest on sterowany. Pewnie będzie tam jakiś tyrystor lub coś w tym rodzaju. Cały problem może się tam znajdować.

0
  • #29 30 Kwi 2004 13:42
    gregs
    Poziom 16  

tak zgadza sie jest transoptor 4N35 i obok tranzystor c945. jade wlasnie do sklepu to go zakupie i podmienie. jak to zrobie odezwe sie

0
  • #30 01 Maj 2004 09:32
    gregs
    Poziom 16  

wymienilem transoptor. Znalazlem tyrystorek MCR 100-6 jest sprawny, tranzystor obok trasoptora ok. Nadal to samo ciezko mu wystartowac a jak to zrobi to mleko na ekranie. co do rozrysowania calej galezi to mam problem bo jestem praworeczny i wlasnie polamalem ta reke wczoraj. ale jakos daje rade z pomiarami i ewentualna podmiana czesci:). Bede mirzyl dalej jak cos znajde dam zaraz znac

0