Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie jest minimalne dopuszczalne napięcie w gniazdku??

27 Mar 2009 23:47 15680 46
  • Poziom 12  
    Witam

Mam pewien problem, z którym poradzić sobie nie mogę. Poprzednio pisałem w dziale komputery, ponieważ myślałem, że to wina sprzętu. Przypomnę w skrócie.
    Otóż od dawna miewam samoistne, resety PC. System nie generuje żadnych błędów, nie ma plików minidump, mam odznaczoną opcję „automatycznie uruchom ponownie” w podglądzie zdarzeń nic nie ma. Jednym słowem wszędzie czysto. Byłem tak zdesperowany, że wymieniłem po kolei wszystkie podzespoły. Ze starego PC został jedynie procesor, który był sprawdzany w serwisie komputerowym. Myślałem ze wszystko będzie dobrze, ale się pomyliłem. Komputer z serwisu przyniosłem w zeszłą sobotę. Po włączeniu nastąpił reset. W sobotę też zmieniłem fazę i podpiąłem do innej. Od sobotniego restartu komputer działał 13-14 godzin dziennie bez żadnych kłopotów aż do dzisiaj. Dzisiaj po 22 nastąpiły aż 2 resety, jeden po drugim. Po paru minutach od resetu wziąłem miernik i dawaj do gniazdka. Przez 3 minuty obserwowałem napięcie. Najwyższe zanotowane to 222 V a najniższe 219 V. Moje pytanie jest takie. Jakie może być najniższe dopuszczalne napięcie w gniazdu, przy którym komputer się nie zresetuje. Być może w czasie resetów napięcie spada jeszcze bardziej?? Zauważyłem jeszcze jedną dziwną rzecz. Przeważnie restarty następują miedzy piątkiem a niedzielą.
    Proszę o pomoc. Jakiekolwiek porady będą dla mnie „drogowskazem” do dalszych prób wyeliminowanie tej usterki. Ja już mam pustkę w głowie.

P.s każdym objawem resetu jest kilku sekundowe zawieszenie się systemu. Myszka nie działa i komputer się resetuje.
  • Szafy Rack
  • Poziom 40  
    230 V minus 10%.
    Ale komputer nawet przy niższym napięciu zasilającym powinien sobie poradzić.
    A może gniazdko przerywa (luźne przewody, niedokręcone).
    Spróbuj zasilić komputer z innego gniazdka.
  • Poziom 12  
    Tak jak pisałem w zeszłą sobotę przepiąłem na inna fazę a tym samym musiałem i gniazdko zmienić. Czyli może to nie być wina spadku napięcia? to w takim razie co? Wymieniłem cały sprzęt na nowy. Nawet na czystym systemie się zresetował. Listwa zasilająca także nowa.
  • Poziom 40  
    To w takim układzie przyczyn może być bardzo, bardzo dużo.
    Przewody zasilające, zasilacz w komputerze (zimne luty), płyta główna itd.
    Na pracującym komputerze poruszaj przewodami zasilającymi, listwą, opukaj komputer, podejżewam że gdzieś nie ma dobrego styku.
  • Poziom 12  
    KOMPUTER JEST NOWY. Wszystko jest nowe oprócz procesora. Zasilacz nowy Be-quiet 500W. Po kolei zmieniałem podzespoły aż zmieniłem wszystko co możliwe łącznie z obudową.

Czy jest sens inwestować w UPS'a?? Może on coś zdziała?? Nie wiem, kurde naprawdę już nic nie wiem. Mam wszystko nowe a i tak są resety. :cry::cry:
    Jestem załamany doszczętnie. I najgorsze jest to że nikt jak do tej pory mi nie pomógł. :cry:
  • Poziom 40  
    To spróbuj przenieść komputer do kolegi na jeden dzień.
    Może masz coś nie tak z instalacją w domu.
    Zrób tak i zobaczymy co dalej z tym fantem.
  • Szafy Rack
  • Poziom 12  
    Przez 6 dni komputer chodził u znajomego w serwisie celem sprawdzenia podzespołów. Cały czas był włączony 3dmark 2006 aby wykluczyć awarię sprzętu. W tym czasie było zero, resetów. Ostatnio też mi komputer działał po 14 godzin dziennie od niedzieli do dzisiejszego piątku i żadnych błędów. Dopiero dzisiaj po 22 były dwa. Tak jak pisałem wcześniej najczęściej te nieoczekiwane restarty zdarzają się miedzy piątkiem a sobotą.
  • Poziom 14  
    michal224 napisał:
    Tak jak pisałem w zeszłą sobotę przepiąłem na inna fazę a tym samym musiałem i gniazdko zmienić. Czyli może to nie być wina spadku napięcia? to w takim razie co? Wymieniłem cały sprzęt na nowy. Nawet na czystym systemie się zresetował. Listwa zasilająca także nowa.

ile masz faz w gniazdku ???? normalnie jest jedna i zero

a to że komp nowy nie znaczy że sprawny
  • Poziom 12  
    Jak nie sprawny jak sprawny? Odnoszę wrażenie, że dokładnie nie czytałeś tego, co napisałem. Pisałem, że zaczęło się to na starym PC i po kolei wymieniałem podzespoły. Doszło do tego, że ze starego PC został jedynie procesor, który był sprawdzony w serwisie,. Pozostałe podzespoły są nowe łącznie z obudową w celu wyeliminowania jakiegoś zwarcia w jej okablowaniu.

Wiesz dokładnie to ja na elektryce się nie znam. Byłem w serwisie i się pytał jak mam rozdzielone fazy. Nie wiedziałem, o co pyta, więc wytłumaczył to w ten sposób, że: że mogę mieć dwie fazy lub trzy. Np. jeden pokój razem z kuchnią to jedna faza, druga faza to dwa pokoje a trzecia to inne pomieszczenia. Więc powinienem mieć dwa lub trzy bezpieczniki. Mam 3 bezpieczniki po 10A każdy. Dawniej miałem podłączony w moim pokoju natomiast teraz przeniosłem do innego gdzie funkcjonuje całkowicie inny bezpiecznik. Tak mi to wytłumaczył. Fakt faktem, że zrobiłem wszystko, co możliwe a problem nie ustępuje. Dzisiaj z rana znowu wziąłem miernik i napięcia wahają się pomiędzy 228V- 227 a 217V.
  • Poziom 14  
    mieszkaz w bloku czy w domku jeżeli w bloku to powiem ci to na moim przykładzie :

główne zasilanie dochodzące do bloku to 3 fazy i zero główne bezpieczniki dla każdego z mieszkan znajdują się na korytarzu dla każdego mieszkania po jednym

3 mieszkania na piętrze więc prąd jest rozdzielony po każdej fazie dla jednego mieszkania

w mieszkaniu mam 3 bezpieczniki jeden to oświetlenie drugi to gniazdka w pokojach i kuchni i trzeci to bezpiecznik dla łazienki w której są tylko 2 gniazdka i na przykład u mnie podpinając komputer pod inne gniazdko w domu cały czas jestem na tej smej fazie w domu wolnostojącym może być że masz 3 fazy

napięcie spadające do 219V to nie jest spadek napięcia nawet jeżeli spadło by do 200V nie powinien zrestartować kompa
  • Poziom 12  
    Tak mieszkam w bloku. Mam rozdzielone tak.
    1 bezpiecznik to kuchnia i mały pokój = gniazdko + oświetlenie.
    2 bezpiecznik to łazienka + pokój= oświetlenie+ gniazdko.
    3 bezpiecznik to przedpokój + pokój = oświetlenie + gniazdko.
    Pstryknę bezpiecznik w moim pokoju to nie ma napięcia w gniazdku jak i oświetlenia. Na korytarzu mam jeszcze jeden bezpiecznik.

Sprzęt nowy, wymieniony, sprawdzony. Reset był nawet na czystym systemie. Od listopada zeszłego roku się z tym borykam. Wymieniając sprzęt wydałem przeszło 3,500 zł a problem jest nadal. Pisałem do producenta poszczególnych podzespołów celem wyjaśnienia, w jaki sposób ich produkt mógłby mi szkodzić. Odpisywali szczegółowo. Dodatkowo nowe części zostały sprawdzone programami: HD Tune Pro, GOLD MEMORY, Orthos, S&M. Brak błędów. Podczas testów nie było żadnych restartów. Wczoraj po 5 dniach nastąpiły dwa i to jeden po drugim. Najczęściej jest to pomiędzy piątkiem a niedzielą. Temperatury są idealne.

Płyta główna 38 °C
    Procesor 23 °C
    Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 21 °C
    Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 22 °C
    Procesor graficzny 48 °C
    Pamięć procesora graficznego 40 °C
    Otoczenie procesora graficznego 34 °C
    SAMSUNG HD502HI 19 °C

Pasta na procesorze nowa + wentylator Pentagrama
    W obudowie dwa wentylatory…- przód oraz tył.

Jak widzisz sprawdziłem wszystko od podstaw a problemu nie wyeliminowałem. Jedyne, czego nie sprawdziłem to napięć w gniazdkach. Być może podczas resetu napięcie spada zbyt nisko. Myszka przestaje działać, system się zawiesza na 3-4 sekundy po czy następuje reset.
    I co o tym myślisz?? Ja już nic o tym nie myślę. Mam dość. BŁAGAM O POMOC
    :cry:
  • Poziom 26  
    michal224 napisał:
    Tak mieszkam w bloku. Mam rozdzielone tak.
    1 bezpiecznik to kuchnia i mały pokój = gniazdko + oświetlenie.
    2 bezpiecznik to łazienka + pokój= oświetlenie+ gniazdko.
    3 bezpiecznik to przedpokój + pokój = oświetlenie + gniazdko.
    Pstryknę bezpiecznik w moim pokoju to nie ma napięcia w gniazdku jak i oświetlenia. Na korytarzu mam jeszcze jeden bezpiecznik.
    To jest akurat mało istotne, zobacz czy w skrzynce na klatce schodowej jest tylko pojedynczy bezpiecznik. Jeśli tak to sprawa jest jasna i w mieszkaniu masz tylko jedna fazę. Jeśli sytuacja tak wygląda (a na 90% tak jest) to problem może leżeć gdzieś w połączeniu na pionie zasilającym, może być też problem "słabego zera" i przy włączeniu jakiegoś prądożernego urządzenia (za punktem stanowiącym problem) następuje reset komputera.
  • Poziom 21  
    1. mierząc miernikiem nie jesteś w stanie wykryć krótkich spadków np do 150V lub wzrostów do 250V
    2. "najczęściej między piątkiem a sobotą" - Zakład energetyczny ma możliwość regulacji napięcia w sieci w zależności od obciążenia . W weekend nie pracuje przemysł następowałby wzrost napięcia i napięcie w linii musi być obniżone . Być może układ przełączający nie działa prawidłowo.
    3. UPS może pomóc ale nie każdy. Idealnie byłoby gdyby UPS nie przełączał się na baterie ale pracował buforowo , czyli ładował akum cały czas i przetwornica zasilona z tego akum wytwarzała napięcie . Taki UPS bez względu na to czy zanik twra 0,01 sek czy 15 sek zawsze wytwarza prawidłowe napięcie . to teoretycznie może się okazać że wystarczy jakikolwiek i nie będziesz potrzebował "kosmicznych technologii" :D
  • Poziom 38  
    Coś gdzieś iskrzy, komputer na pewno nie jest winny. Na początek podokręcaj bezpieczniki w domu i zaciski na rozdzielni w domu jak czujesz się na siłach, w gniazdku też oczywiście....
  • Poziom 12  
    Tak. Na klatce mam jeden bezpiecznik. Ale problem zaczął się dopiero od listopada zeszłego roku. Od tamtej pory żyć mi nie daje, ale na 100% jest pewne, że problem następuje dopiero miedzy piątkowym wieczorem a niedzielą. Ja na 100% jestem pewien, że to nie jest wina sprzętu. Wiec czego to jest w końcu wina??:cry:

Teraz tak. Jaki proponujecie UPS? Najpierw proponowałbym do kwoty 300zł.
    Następnie do 400 a na koniec do 500 zł . Chciałbym kupić jak najtaniej.
  • Poziom 15  
    Kup/pożycz i podłącz UPS do swojego komputera. To pozwoli Ci jednoznacznie stwierdzić czy winna jest instalacja czy komputer.
    Do testów wystarczy UPS 200VA, ale na dłuższą metę musiałbyś zainwestować w 400VA.
    Czasy przełączania UPS są tak krótkie że żaden domowy komputer tego nie wyłapie jako przerwy w zasilaniu.

Czy mieszkasz w pobliżu silnych źródeł promieniowania elektromagnetycznego (stacja TRAFO za ścianą, nadajnik GSM na dachu, sąsiad krótkofalowiec/CB... ) ??
  • Poziom 21  
    Dołożę swoje trzy grosze, używacie mikrofalówki, pralki ew grzejnik przepływowy. lodówka. Przypatrz się czy resety nie następują podczas pracy tych urządzeń. Poza lodówką możesz pozostałe wyłączyć. Proponowałbym sprawdzić styki bezpieczników szczególnie tego na korytarzu - dobrze byłoby przeczyścić. Tylko poproś kogoś z doświadczeniem w tym temacie
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Kup/pożycz i podłącz UPS do swojego komputera. To pozwoli Ci jednoznacznie stwierdzić czy winna jest instalacja czy komputer.

Przecież pisałem, że zmieniłem komputer. Na starym czy na nowym dzieje się to samo także komputer nie jest winny. No chyba ze mam kupić jeszcze jeden. :D :cry:
    Cytat:
    Czasy przełączania UPS są tak krótkie że żaden domowy komputer tego nie wyłapie jako przerwy w zasilaniu.

To znaczy, że może pomóc??
    Cytat:
    Czy mieszkasz w pobliżu silnych źródeł promieniowania elektromagnetycznego (stacja TRAFO za ścianą, nadajnik GSM na dachu, sąsiad krótkofalowiec/CB... ) ??

Nie wiem. Nie mam pojęcia czy ktoś ma takie sprzęty. W zeszłym roku w listopadzie wprowadzili się nowi. Akuratnie dwie nowe rodziny, które zamieszkały piętro niżej oraz wyżej. Knury takie.
    Cytat:
    Dołożę swoje trzy grosze, używacie mikrofalówki, pralki ew grzejnik przepływowy. lodówka. Przypatrz się czy resety nie następują podczas pracy tych urządzeń. Poza lodówką możesz pozostałe wyłączyć. Proponowałbym sprawdzić styki bezpieczników szczególnie tego na korytarzu - dobrze byłoby przeczyścić. Tylko poproś kogoś z doświadczeniem w tym temacie

Mam wszystkie te sprzęty, ale mikrofalówki nie używam. Dzisiaj od rana chodzi pralka, ale resetu nie ma. Spróbuję kogoś załatwić do tych spraw elektrycznych. W miedzy czasie prosiłbym o podanie tych najlepszych jak na te kwoty wyżej UPS’ów

Cytat:
    Do testów wystarczy UPS 200VA, ale na dłuższą metę musiałbyś zainwestować w 400VA.

Nie będę pożyczał, zresztą nie ma, od kogo. Poleć dobry UPS do 300, 400 i 500zł. Taki z 400VA
  • Poziom 19  
    U mnie przy 180V komputer działa jeszcze i sie nie resetuje - dopiero jak jest spadek poniżej 160 to wtedy lubi się zresetować. Sa możliwe spadki do nawet niższych wartości - ale to musiałbyś patrzeć na miernik w tym momencie i zależy od miernika czy on ci to zdąży pokazać - jeśli akurat wtedy odświeży pomiar to zobaczysz. Byś może spadek trwa dłuższą chwilę i wtedy bez problemu odczytasz napięcie takie jakie jest.
  • Poziom 12  
    To co ja mam robić?? :cry:
  • Poziom 11  
    W sieci może pojawiać się chwilowe zakłócenie, którego zwykłym miernikiem nie zobaczysz. Musiałbyś podłączyć oscyloskop. Może ktoś w twoim bloku uruchamia w weekendy jakiś urządzenie, które "sieje" w sieć. Inna możliwość to iskrzenia na połączeniach. Sam coś takiego miałem i wyszło dopiero jak światło zaczęło migać.
    Spróbuj nacisnąć administratora budynku, żeby elektryk przejrzał instalację. Pomyśl też o zastosowaniu stabilizatora napięcia. Widziałem kiedyś takie urządzenie zbudowane z transformatora i bloku kondensatorów. Duże i ciężkie ale zakłócenia wyłapywało bardzo dobrze. Tylko gdzie to kupić nie mam pojęcia.
  • Poziom 12  
    Z tym światłem to mnie zaciekawiłeś, bo mi od czasu do czasu w dużym pokoju zaczyna lekko migotać. Nie jest to często, ale jednak jest. Raz na dwa tygodnie czy raz na miesiąc żarówka świeci raz jaśniej raz ciemniej. Zresztą kiedyś spaliła mi się cała instalacja od lampy w małym jak i dużym pokoju. Nie wiem, co to może być. Jeśli chodzi o stabilizator. Przecież stabilizator to jest zwykły UPS, czyli zasilacz awaryjny. Od kilku postów proszę o poradę, jaki kupić. Nie znam się na tych sprawach. Może mi ktoś doradzić.

Do administracji będę dzwonił w poniedziałek ale znając naszą spółdzielnię to niestety to potrwa i to całkiem sporo.
  • Poziom 20  
    Kol.michal224
    wbij w wyszukiwarce UPS 400 VA
    Znalazłem tam cztery interesując Ciebie pozycje
    cena od 265 zł do 280zł
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Jeśli moge polecić to kup sobie UPS z firmy APC.
    Posiada on wewnętrzną pamięć do 24 tygodni wstecz i będziesz wiedział co się dzieje w Twojej sieci nawet gdy nie korzystasz z komputera.

Odradzam Fideltronika, mam i przeklinam dzień w którym go zakupiłem :(
  • Poziom 12  
    Przed chwilką znowu był reset. Wczoraj komputer działał bez najmniejszych problemów i nie zresetował się na najbardziej wymagającej grze. Dzisiaj, gdy nikt nic na nim nie robił a tylko sobie sam „chodził” był restart. Gdyby to była wina sprzętu to restarty byłyby dzień w dzień, bo przecież każdy podzespół pracuje. UPS formy APC tylko, jaki model?? Bo ten link, co podałeś jest nieaktywny. Przemyślałem sprawę i mogę wydać 500 zł, aby i to wykluczyć. Proszę o jeszcze jeden link

Ja myślałem o którymś z tych http://www.komputronik.pl/Zasilacze_UPS_i_lis...zepieciowe/APC/APC_Back_ES/katalog,kat,13224/
  • Poziom 15  
    Ten kalkulator mocy pozwoli Ci oszacować moc tego zasilacza.
    Poczytaj opinie użytkowników na stronie Komputronika i Proline i dokonaj wyboru.

W kwocie 500zł zmieścisz się spokojnie.

W firmie gdzie pracuje są zainstalowane UPS z firmy APC około 200szt, w serwerach też APC i praktycznie ani jedna sztuka w ciągu kilku lat nie nawaliła.
    Co 4 lata zalecana jest wymiana baterii, kupisz taką za 40-60zł w każdym sklepie elektronicznym.
  • Poziom 16  
    Może przepięcia w sieci , niesymetryczne obciążenie , masz ograniczniki
    przepięć?
  • Poziom 27  
    A jak wygląda podłączenie internetu?
    Masz neta z kablówki, neostrady czy bezprzewodowy?
    Może tymi kanałami cóś psuje?
    Może twoje urządzenia są jakoś bardziej podatne na spadki napięcia/zakłócenia.
    Wiem,że komp bez netu to tylko połowa ale może sprawdź czy bez niego też będzie rizet.
  • Poziom 12  
    O Internecie to już pomyślałem dawno temu. Kilka tygodni wstecz reset był zaraz po świeżej instalacji systemu gdzie nie było nic podłączone a jedynie karta muzyczna zewnętrzna. Po odłączeniu karty (sterowniki zostawiłem) reset wystąpił.
    Ograniczników przepięć nie mam.

Internet mam z TP. To jest taki multipakiet (telewizja + Internet). Do komputera mam podpięty modem LIVEBOX poprzez Ethernet wprost do karty sieciowej zintegrowanej z płytą główną. Nie są zainstalowane żadne sterowniki ani oprogramowanie do modemu.
  • Poziom 37  
    lubamet napisał:
    Coś gdzieś iskrzy, komputer na pewno nie jest winny. Na początek podokręcaj bezpieczniki w domu i zaciski na rozdzielni w domu jak czujesz się na siłach, w gniazdku też oczywiście....

-no i masz jak się korzysta z podanej na tacy recepty :)
    UPS-y, wróżki, różdżkarze!!! Jemiołę z ziołami po kątach rozkładają! Na czoło maść z kota. :) Jak go namówię zsiadłym mlekiem-to zrobi rzadszą 100.-/tubka
    A śruby i połączenia podokręcać! Przecie wiadomo w piątki wszyscy ciągną więcej a nieprzeglądane latami instalacje tylko skwierczą :)