Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica LM2596-ADJ, dławik i kondensatory

Faces 28 Mar 2009 00:07 7374 3
  • #1 28 Mar 2009 00:07
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Mam mały problem z doborem elementów do tej przetwornicy, a dokładniej z kondensatorami (wejściowy i wyjściowy).
    Konfiguracja w jakiej ma pracować przetwornica to:

Maksymalne napięcie na wejściu -> 14V
    Minimalne napięcie na wejściu -> 11V
    Napięcie wyjściowe -> 7.5V
    Maksymalny prąd wyjściowy -> 2A
    Minimalny prąd wyjściowy -> 200mA

Przetwornica ma być zasilana z akumulatora żelowego 12V 4Ah. Będzie ona służyła do zasilania radia ręcznego Navcomm TK-750.
    W celu obliczenia elementów do przetwornicy zarejestrowałem się na stronie National Semiconductor. Tak wiem, ręcznie też można obliczyć.

Przetwornica była liczona dla warunków brzegowych czyli maksymalny i minimalny prąd wyjściowy.
    Dla prądu wyjściowego 2A dławik ma wartość 47µH, natomiast dla 200mA ma wartość 680µH. Wiem, że przy zastosowaniu dławika o wartości 47µH napięcie na wyjściu będzie miało lepszą jakość. Mniejsze tętnienia?
    Natomiast jak zastosuje się dławik 680µH to napięcie na wyjściu będzie miało gorszą jakość, jednak przetwornica z dławikiem 680µ będzie pracowała poprawnie w całym zakresie prądów wyjściowych czyli 200mA-2A.
    Podsumowując sprawę doboru dławika, wybieram ten o wartości 680µH?

Teraz tylko co z kondensatorami, wejściowy i wyjściowy? Jakie wartości zastosować? Dla dławika 680µH?

Przy dławiku 680µH (prąd 200mA) -> Cin=2.2µF, Cout=22µF
    Przy dławiku 47µH (prąd 2A) -> Cin=15µF, Cout=220µF.

Dodam, że radio przy odbiorze pobiera prąd ponad 200mA, przy nadawaniu 1,5A.
    Została jeszcze sprawa rdzenia na dławik. Chcę zastosować rdzeń jaki wykorzystuje się na płytach głównych w układzie zasilania.

Na koniec dodaje w załączniku dane z obliczeń dla warunków brzegowych.

• Pomocny post
    #2 28 Mar 2009 01:05
    -RoMan-
    Poziom 42  

Przy przetwornicy step-down dławik pełni dwie funkcje:
    1. Jest magazynem energii, gromadzącym i oddającym ją w miarę potrzeby.
    2. Jest elementem filtru dolnoprzepustowego.

W związku z tym, pod względem zakłóceń lepszy jest dławik o większej indukcyjności. Jednak dławik 680 uH/5A będzie już spory... Dlaczego 5A? Bo z takim szczytowym prądem dławika możemy się w układzie LM2596 spotkać.

Co do rdzenia - nie spotkałem się z tak dużymi rdzeniami na płytach głównych. Tam pracują wielofazowe przetwornice na częstotliwościach kilkakrotnie wyższych niż LM2596.
    Rdzeń dławika wyjściowego z zasilacza komputerowego również się nie nadaje. Dla tych częstotliwości potrzebujesz rdzenia ferrytowego ze szczeliną lub MPP.

Sprowadzając do realności - proponuję dławik 100uH/5.3A nawinięty na rdzeniu ferrytowym ze szczeliną TN26-A113 (30 zwojów).
    Co do kondensatorów - traktowałbym wartości wyliczone jako minimalne, szczególnie kondensatora wejściowego - on pracuje w naprawdę trudnych warunkach.

Przy okazji - dlaczego LM2596? Gdybyś użył LM2673S-ADJ wystarczyłby dławik na rdzeniu TN17-A72, układ byłby sprawniejszy i mniejszy.

• #3 21 Kwi 2009 21:57
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam po dłuższej przerwie.
    -RoMan- trochę przespałem aukcję (zapomniałem o niej chociaż miałem ją w obserwowanych) z rdzeniem TN26/15/11-3C20-A113.

Najbliższy parametrom do wyżej wspomnianego jest rdzeń TN20/10/6.4-3C20-A109
    Czy mogę go użyć do przetwornicy (jak w temacie) zamiast TN26/15/11-3C20-A113 ?

Stosując dławik na rdzeniu TN20/10/6.4-3C20-A109 o takich samych parametrach jak dławik na TN26/15/11-3C20-A113 (100µH/5.3A) mam maksymalny prąd rzędu 2,7A. Moim zdaniem dławik na tym rdzeniu będzie dobry. Co Ty o tym myślisz?

• #4 21 Kwi 2009 23:54
    -RoMan-
    Poziom 42  

Dławik na rdzeniu TN20 nigdy nie będzie miał takich samych parametrów jak dławik na rdzeniu TN26 - to jest dwukrotnie mniejszy prąd nasycenia - TN20 się nie nadaje a TN26 w tej chwili nie mam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME