Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyć moc kolumny?

23 Kwi 2004 18:26 2644 17
 • Poziom 16  
  Powiedzmy że kolumna jest trójdrożna a każdy jej głośnik ma 100 W. Jaka będzie moc całej kolumny. Czy jest na to jakiś wzór, albo coś takiego ?
 • Poziom 26  
  nie, nie kazdy glosnik ma 100W.
  tylko niskotonowy bedzie mial moc (okolo) 100, sredniotonowy kilka a wysokotonowy malutko. wiec moc calej kolumny bedzie zblizona do 100W

 • Spec od akustyki
  najczesciej bierze sie pod uwage sume mocy głośnikow niskotonowych. wyzsze tony to tylko niewielka czesc mocy. chyba, ze masz bardzo nisko ciete basy, to trzeba wziac pod uwage zakres przenoszony przez sredniaka.
 • Poziom 16  
  Wiem że wysokotonowe mają bardzo małą moc te 100 W na kazdym głośniku było czysto teoretyczne. To jeżeli zastosujemy dwa niskotonowce po 100W to kolumna będzie miała ok 200W. A ile trzeba wziać z tego średniaka. Bo np. w altusach 140 bass miał 60 W średni 80, a moc znamionowa całości to 100W
 • Poziom 32  
  Możesz spokojnie przyjąć:
  70% -gł. niskotonowy
  15% - gł. średniotonowy
  5% - gł. wysokotonowy
  5-10% - straty na zwrotnicy.
  Oczywiście są to dane orientacyjne mające ukazać proporcje w podziale mocy.
 • Poziom 40  
  Zauwaz ze glosnik sredniotonowy w Altusach nie ma cewki o mocy 80W tylko jest przeznaczony do kolumn o mocy ok 80W. To samo dotyczy sie mocy glosnika wysokotonowego mimo ze pisze sie na nich 50-150W to ich cewki maja po 0.5-6W typowo 2-3Waty bo sa nawiniete drutem 0,1mm! Poniewaz w muzyce srednia moc zmniejsza sie wraz ze wzrostem czestotliwosci wiec te 2W w cewce wysokotonowca zupelnie wystarczaja. I nastepna sprawa moc glosnika sredniotonowego i wysokotonowego zalezy w duzej mierze od zwrotnicy. Za duzo by o tym pisac na moim www albo akustyka.tk czy w necie znajdziesz wiecej informacji.
 • Poziom 35  
  ja tam przyjmuje moc basowego=moc kolumny średni ma mniej a wysoki jescze na wysokich częto pisze 100wat co oznacza że są do 100watowych kolumn przeznaczone a nie same mają 100wat
 • Poziom 14  
  a jak zmierzyc lub ocenic moc gwizdkow czy srednich "no name"?
 • Poziom 12  
  Właściwie skonstuowana kolumna to nie kwestia doboru głośników "na piechotę". Wykorzystanie posiadanych już głosników, ma swój sens, ale to jakgdyby składanie samochodu z posiadanych cześci - przeważnie z innych aut.[efekty czasami mozna zobaczyć na drodze ;)] Po za tym moc znamionowa głośników wysokotonowych nie powinna byc niższa od niskotonowych. Chociaz to oczywiście kwestia odpowiedniej zwrotnicy. Takie zmontowane kolumny na piechotę raczej nie będą mogły wygrać w steroplay'u, ale zawsze można się czegoś poduczyć. Warto się jeszcze zastanowić czy przydadzą się takie wynalazki?
 • Poziom 32  
  Kolego Krystianie, to wszystko prawda (z wyjątkiem mocy głośników wysokotonowych), ale przeczytaj tytuł tego postu ! ! !
 • Poziom 12  
  IrekKo napisał:
  Kolego Krystianie, to wszystko prawda (z wyjątkiem mocy głośników wysokotonowych), ale przeczytaj tytuł tego postu ! ! !

  Mam przed sobą kartę katalogową Altus140 i jak byk jest napisane moc znamionowa 80W model GDWT9/90/5F. Czyżby spece z Tonsilu się mylili?
  to tyle :)
 • Poziom 26  
  "Powiedzmy że kolumna jest trójdrożna a każdy jej głośnik ma 100 W. Jaka będzie moc całej kolumny. "

  Moc całej kolumny będzie 100W, jeżeli jest dostosowana dla jednego wzmacniacza czyli posiada zwrotnicę.  "Mam przed sobą kartę katalogową Altus140 i jak byk jest napisane moc znamionowa 80W model GDWT9/90/5F. Czyżby spece z Tonsilu się mylili? "

  ten głosnik ma moc rzędu 8W. Spece z tonsila (i nie tylko) celowo manipulują.
 • Poziom 12  
  Drogi EQT,
  Tylko po co takie manipulacje? Tym bardziej, gdy zwrotnica przepuszcza 70% sygnału powyżej 7500Hz? Głosnik musiałby zostac wówczas spalony?
 • Poziom 26  
  nie mam pojęcia po co. ale nie ma w tym nic dziwnego i owszem z tego powodu dośc często głośniki wysokotonowe się palą
 • Poziom 32  
  Krystianie, ilu ludzi kupiło by głośnik wysokotonowy 5W do głośnika powiedzmy 100W średnioniskotonowego.
  Widać po tym forum, że większość początkujących budowniczych zespołów głośnikowych rozumuje w ten sposób, że głośniki powinny być tej samej mocy. Wiedzą o tym też producęci głośników i dlatego dla ułatwienia doboru głośników podają dla głośników wysokotonowych i średniotonowych moc zespołu głośnikowego w jakim mogą pracować.
  Oczywiście dotyczy to również innych producentów, nie tylko Tonsila.
  Jedyny wyjątek stanowią producenci estradowego sprzętu profesjonalnego, gdzie podaje się rzeczywiste moce, bo większość głośników posiada swoje wzmacniacze (nie ma zwrotnic pasywnych).
 • Spec od akustyki
  to kawałek "noty speców z tonsila" podana jest moc głośników moc głośnika basowego przy zalecanej zwrotnicy, moc muzyczna, moc muzyczna przy zaecanej zwrotnicy..... więc tak moc sin głośnika to 6wat przy podziale 4800(jak zaleca tonsil) niewiem ile db/okt moze współpracować z 80watowym głośnikiem basowym, moc muzyczna to 15 wat a po zastosowaniu zwrotnicy j.w. 200wat max

 • Spec od akustyki
  tonsli najczescie podaje moc gwizdkow przy zrotnicy 12dB/okt przy odcieciu 4-5kHz w zaleznosci od modelu. a moc powyzej 7000Hz to zaledwie kilka % w normalnych warunkach. nie liczac warunkow nienormalnych jak przesterowanie wzmacniacza czy sprzezenie.
 • Poziom 12  
  dziękuję za informacje

  Do: Pan Wojciech Pieniak (dziękuję za kartę katalogową)
  z otrzymanego załącznika wynika, że producent podaje dwie wartości mocy znamionowej - z tego co sobie przypominam obie wartości są prawidłowe, z tą różnicą, że większa oznacza wartość chwilową, po dostarczeniu której na cewce temperatura przekracza 100'C, dlatego dłuzsze katowanie głosnika powoduje jego przepalenie. Natomiast druga oznacza wartość mocy która moze byc dostarczana do głośnika przez dłuższy czas bez ryzyka jego przepalenia.

  Bardzo ważne są wszelkie Wasze uwagi na temat mocy głośników, jeżeli jednak dany producent posługuje się opisem głosników zawierajacym wartość chwilową warto upewnić się czy posiadane przez konstruktora głosniki mogą funkcjonować prawidło przy dostarczeniu znamionowej mocy w pracy ciągłej (a przecież taka sytuacja może mieć miejsce).

  pozdrawiam wszystkich