Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ sterowania pilotem RF

sikor 28 Mar 2009 01:04 1454 2
  • #1 28 Mar 2009 01:04
    sikor
    Poziom 19  

Witam serdecznie

Chciał bym prosić o podsunięcie schematu na wykonanie układu sterowania pilotem radiowym z ekranu elektrycznego a mianowicie :

Wyjście trigger z projektora podczas pracy podaje +12v i musi podać na przekaźnik dwa impulsy co 1 sekundę w celu zwarcia przycisku opuszczenia rolety w pilocie Natomiast podczas wyłączania projektora napięcie opada z +12v do +0v po całkowitym wyłączeniu 0v
    Drugi etap polegał by na podaniu dwóch impulsów przy zaniku napięcia na drugi przekaźnik który zewrze przycisk podnoszenia ekranu

Na mojej fotce widać przekaźnik który zastosowałem w celu sprawdzenia, niestety nie zdał egzaminu ponieważ przekaźnik za szybko przełącza

Jeszcze wyjaśnię dlaczego 2 impulsy potrzebne dla każdego cyklu? Dlatego ze centralka po około 3 minutach rozłącza przekaźniki, i niekiedy trzeba dwa razy przycisnąć przycisk na pilocie żeby zadziałało prawidłowo.

200 Punkcików za pomoc oferuje :d

0 2
  • #2 28 Mar 2009 10:33
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem opis.
    Czy ma to działać tak, jak na obrazku ?:
    Przebieg żółty - to napięcie sterujące 0V/12V.
    Przebieg zielony - to dwa impulsy wyjściowe (jaki ma być ich czas trwania ?) w odstępie 1sek. Impulsy mogą się rozpoczynać w momencie zmiany napięcia wejściowego 0V->12V .
    Identyczne dwa impulsy mają się pojawić po zaniku napięcia zasilania, czyli przy zmianie napięcia sterującego 12V->0V ?. Jeśli tak, to potrzebne będzie jakieś "awaryjne" źródło zasilania (akumulator ?), aby można było te impulsy wytworzyć.
    Opisz dokładniej (a jeszcze lepiej - narysuj) co chcesz uzyskać.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 28 Mar 2009 12:04
    sikor
    Poziom 19  

Pierwsze dwa impulsy myślę ze to będzie mniejszy problem mają nastąpić przy otrzymaniu 12v z projektora (zakres czasowy niema wielkiego znaczenia)pierwszy impuls przy pełnym napięciu 12v chwile potem potwierdzenie pierwszego (nie szybciej jak 1s) po tej operacji przekaźnik nr1 pozostaje w pozycji NO i ekran zjeżdża na dół a przycisk na pilocie jest zwolniony i gotowy do przyjęcia drugiej komendy

Drugi etap to wyłączenie projektora które powoduje łagodne opadanie napięcia +12v >>>>> 0v + (czas około 3 sekund) po czym następuję całkowity zanik napięcia 0v.

Drugi etap to podanie Impulsu na przekaźnik nr2 przy spadku napięcia o około 2~3v wtedy mamy jeszcze prąd do wytworzenia impulsu dla drugiego przekaźnika

Przy spadku napięcia do około 9v podawany jest impuls na przekaźnik nr2 po czym jego potwierdzenie i przekaźnik przechodzi do pozycji NO i zwalnia przycisk ,procedura ta sama co dla przekaźnika nr1

Z zewnętrznym zasilaniem w razie potrzeby nie ma problemu

Przepraszam za chaotyczną składnie ale kiepski jestem w opisywaniu takich cudów:d

Ps. działanie to można porównac do Przerzutnika Schmitta

0