Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł GPRS wywołuje alarm

Tony Halik 28 Mar 2009 01:55 1297 2
  • #1 28 Mar 2009 01:55
    Tony Halik
    Poziom 10  

Witam
    Jakiś czas temu złożyłem swój pierwszy alarm. Centrala CA-10, czujki Cobalt Plus, moduł GPRS-T1.
    Są dwa pomieszczenia w metalowym garażu.
    Jedno kwadratowe z czujką we/wy na środku ściany, na wprost wejścia.
    Drugie wąskie i długie z czujką na środku krótkiej ściany. Pomieszczenia ma ok 1,2x5m.
    Wejście do tego pomieszczenia jest na środku długiej ściany, a moduł GPRS wisi nad wejściem.
    Po drugiej stronie pomieszczenia, na wprost czujki jest pozioma, blaszana rura od pieca. Nie wiem czy to może mieć jakiś związek.
    Cały układ był testowany w domu przez dwa tygodnie i działał ok.
    W takiej konfiguracji, jaką przedstawiłem, zadzwonienie do modułu GPRS w celu otrzymania smsa zwrotnego (testowego) powoduje uruchomienie alarmu z czujki, która znajduje się w tym pomieszczeniu. Czujka wisi na wysokości wg instrukcji, jakieś 2,5m od modułu GPRS.
    Jeśli wysyłam smsa do modułu w celu wymuszenia połączenia z internetem przez GPRS, nic złego się nie dzieje. Moduł łączy się pięknie z komputerem, a czujka się nie wzbudza.
    Czy macie może jakieś pomysły?
    Jak pisałem to mój pierwszy alarm i nie wiem jak powinny się takie czujki zachowywać, ale gdy alarm nie czuwa, a ja sprawdzam działanie czujek, to nawet jak się nie ruszam, to czujka i tak mnie łapie. Czy tak powinno być? Wygląda to tak, że zapala się zielona dioda i ok po 10s czerwona. Jeśli mnie nie ma w pomieszczeniu, to czujka tego nie robi. Czy Cobalty tak działają?
    Druga sprawa to czujka w małym pomieszczeniu, która wzbudza się od modułu GPRS, wykrywa mnie nawet jak wyjdę z tego pomieszczenia. Może blaszany garaż to powoduje i powinienem zmniejszyć czułość czujek? A może Cobalty tak mają.
    Proszę o rady.
    Pozdrawiam Rafał.

0 2
  • #2 28 Mar 2009 10:01
    micholec
    Poziom 11  

1. Sprawdź zasilania wszystkie moduły/telefony przy wysyłaniu/dzwonieniu potrafią zabrać "trochę" prądu. Szczególnie sprawdź masy (COM) bo centrala sprawdza poziom napięcia na wejściu względem masy. Warto np. dla COM dać 2 przewody a do "+" tylko jeden no i oczywiście nie łączyć w czujnikach COM linii z COM zasilania (podłączenie 4 przewodami, a nie 3).
    2. Może to zakłócenie radioelektroniczne, przenieś czujkę, albo moduł gdzieś dalej.
    POZDRAV

0
  • #3 28 Mar 2009 11:16
    Tony Halik
    Poziom 10  

Ok sprawdzę. Sugerujesz oczywiście, że spada napięcie na czujce, która się wzbudza? Tylko czemu druga nie sygnalizuje alarmu, jesli jest na dodatek dalej?
    Stawiałbym jednak na zakłucenia.
    Dzisiaj dzieje się tak nadal, więc można wykluczyć ciepłą rurę od pieca.
    Z przeniesiem czujki będzie problem. To jedyne miejsce gdzie ona może być. Modułu też nie mam gdzie przewiesić :(
    Jeśli to zakłucenia, to może orientujecie się, który tor je wywołuje? Chyba mikrofalowy?
    Pozdrawiam Rafał

EDIT: Chyba znalazłem przyczynę. Nie wiem co mną kierowało, przy ustawianiu parametrów czujek. Są ustawione w tryb licznikowy. Chyba za dużo się naczytałem o oszukiwaniu czujek.
    Więc mój układ potrafi alarmować po szesnastu wzbudzeniach toru mikrofalowego. Co pewnie muduł GPRS potrafi zrobić bardzo szybko ;)

0