Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód jadący po białej lini

23 Kwi 2004 20:16 1005 3
  • Poziom 10  
    Wiatm.
    Mam taki przedmiot jak mechatronika - całkiem przyjemny.
    Jako zaliczenie mam zbudowac prosty układ polegający na tym ze pojazd bedzie jechał po białej lini (zółta na rys) i w razie potrzeby korygował tor ruchu. Na dołaczonym obrazku przedstawiłem schemat który sam spróbowałem ułożyc. DN - dioda nadawcza (zródło swiatła) odbija sie od białej lini i odbierane jest przez dwie diody "swiatłoczułe" - diody odbiorcze DO. Jezeli pojaz wyjedzie poza biała linie układ kierowniczy ma skrecic odpowiednio koła i skorygować tor jazdy. potencjometrem była by regulowana czyłośc na DN. Układ kierowniczy oparty miałby byc na silniczku w którym zamieniając bieguny (sygnały z tranzystorów) zmieniał by kierunek skrętu.

Silnik napedzający tylne koła opdowienio wolno porusza pojazd zeby ten mógł zdązyc ze skreceniem kół.

Zaczyna sie problem z doborem odpowiednich parametrów czesci potrzebnych do układu - diody, tranzystory, rezystory, napięcie zasialnia.

Czy układ narysowany ma szanse zadziałac?

Podobno jest ksiązka pt Nowoczesne Zabawki autor: Wojciechowski Janusz. w którym jest podobna zabawka - niestety nie moge jej zdobyć. Jezeli ktos takową posiada to uprzejmie prosze o jakies skany ww zagadnienia.

Z góry dziekuje za pomoc...
  • Poziom 11  
    osobiście uważam, że taki układ ma szanse zadziałać, jednak poczekaj na wypowiedź jakiegoś bardziej zaawansowanego elektronika.
    Sądzę, że największy problem będziesz miał ze zmontowaniem tego pojazdu (najlepiej wykożystać do tego auto-zabawkę na radio, tylko odpowiednio pzerobić)
  • Poziom 10  
    Studiuje kierunek mechaniczny - Diagnostyka samochodowa więc od strony mechaniczej nie ma problemu - mam pełno klocków Lego technik z dzieciństwa :D
  • Poziom 32  
    mam ksiarzke o ktora ci chodzi i moge zeskanowac co potrzeba