Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odtwarzacz CD - Technics PS670D - nie kręci płytą

mikestar 28 Mar 2009 13:31 3695 3
  • #1 28 Mar 2009 13:31
    mikestar
    Poziom 9  

Witam!
    Podczas grania kolęd w ostatnie święta odtwarzcz nagle umilkł - ciekawe, cóż to za psikuśny święty za tym stoi? - oczywiście to nie jest główne pytanie ;) Wreszcie znalazłem trochę czasu na zajęcie się tym problemem.
    Do rzeczy - zdobyłem z zasobów elektrody schemat do PS670A - do PS670D nie ma, ale widzę, że w serwie są te same układy, tylko płytka inaczej się zwie - RJB1113AA. Co zaoobserwowałem:
    - płyta po włożeniu do napędu nawet nie drgnie
    - po ponad 3 miesiącach leżakowania od awarii, po ponownym włączaniu płytka z mozołem się na chwilkę zakręciła - ale to już na tyle było tego szczęścia, już dalej tak samo nie działa
    Według instrukcji sprawdziłem:
    - laser pozycjonuje się po włączeniu i próbuje ogniskować - dioda laserowa również działa, choć nie wiem jak mocno - nie potrafię tego sprawdzić, ale widać słabą emisję na monitorku aparatu cyfrowego. Wg schematu postępowania, jeśli dioda nie działałaby, należy sprawdzić spadek napięcia na R752, które wówczas wynosi 0,82V , ale skoro coś na diodzie widać, to odpuszczam to "rozgałęzienie"
    - jeśli uznać, że laser poprawnie działa, to stan na pinie 17 (RFDET) układu IC701 jest cały czas wysoki - 4,87V, co sugeruje, żeby sprawdzić dalej przebiegi FEOUT na pin 27 układu IC701 itd. - w tym punkcie rozkładam ręce, bo nie mam oscyloskopu :(
    Proszę o pomoc, w jaki inny sposób można sobie z tym poradzić. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

0 3
  • #2 28 Mar 2009 14:22
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 31 Mar 2009 08:06
    mikestar
    Poziom 9  

Czyszczenie, jak wskazujesz, było oczywiście zrobione.
    Głowica w momencie załączenia switcha zamknięcia szuflady porusza się w 2 strony na jakieś 3 mm, także mechanika i sterowanie są raczej OK.
    Jeśli czeka mnie wymiana lasera (czego jeszcze nie robiłem), to chyba konieczna będzie jego regulacja, czyli nie mam się co sam w to bawić? :( Jednak z drugiej strony coś muszę i chcę z tym coś zrobić...
    Pozdrawiam

0
  • #4 31 Mar 2009 18:18
    398216
    Użytkownik usunął konto