Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Nord i... zainstalowane w niej grzałki

Tomotron 23 Kwi 2004 21:58 2744 6
  • #1 23 Kwi 2004 21:58
    Tomotron
    Poziom 12  

Witam, mam problemik związany z podłączeniem grzałek (do odmrażania). Pierwsza grzałka zainstalowana jest w chłodziarce na tej "blaszce" co umieszczona jest kapilara termostatu, druga gdzieś w zamrażalniku (tam idą przewody). Nie wiem kiedy grzałki powinny chodzić (podczas postoju?), czy mają być połączone równolegle czy szeregowo (jak to sprawdzić?). Ojciec wymieniał termostat i pociął kable :?. Może jakiś poglądowy schemacik jak to ma wyglądać. Do "puszki" gdzie znajduje się termostat, żarówka i wtyczki do grzałek dochodzi trzy przewody. Wnioskuje, że jak grzałki mają grzać podczas postoju agregatu, to prąd będzie przepływał przez agregat (grzałki podłączone równolegle do termostatu), czy ja dobrze myślę?
    Pozdrawiam, Tomek

0 6
  • #2 23 Kwi 2004 22:57
    jmk
    Poziom 28  

OK! z chwilą startu zamknmięty termostat odetnie zasilanie grzałek a na postoju prąd niewielki popłynie przez uzwojenie sprężarki.
    Jaki rozruch ma sprężarka -elektromechaniczny czy półprzewodnikowy?
    To pytanie tak przy okazji?!

0
  • #3 23 Kwi 2004 23:32
    Tomotron
    Poziom 12  

lodóweczka ma ponad 10 latek, musi mieć rozruch elektromechaniczny. Jutro sprawdzę, ale na 99% procent nic z elektroniką wspólnego tam nie ma.

0
  • #4 24 Kwi 2004 02:27
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Ta druga grzalka nie jest w zamrazalniku tylko ogrzewa krawedz zamrazarki w miejscu styku z uszczelka drzwi aby woda sie nie skraplala. Takie bezsensowne ogrzewanie czasem stosowano chociaz najczesciej wykorzystuje sie do tego cieplo skraplania ktore jest za darmo ;) Nie jestem pewien ale ta druga grzalka chyba grzeje caly czas.

0
  • #5 24 Kwi 2004 07:20
    camco
    Poziom 14  

podlanczasz timer 6h kompresi i 12minut odmrazania
    gzalka 500W
    fermostatokolo 15C

-1
  • #6 24 Kwi 2004 09:33
    Tomotron
    Poziom 12  

Wielkie dzięki, trochę tych kabelków zostało, pomyśle troszeczkę i dam znak jak podłączałem, ale możliwe jest za ta druga grzałka grzeje cały czas, tak wnioskuje "z przewodów" które zostały. No i troszkę mnie to zakręciło jak to wszystko ma działać. Mam gdzieś sterownik od chłodni, temperatura wyświetlana, ustawianie odmrażania, dwa czujniki do pomiaru temperaturki itp. Ale to wszystko komplikuje, trzeba to gdzieś zmieścić w lodówce + zamontowanie grzałki (ta w lodówce ma ok 9W taki napis widnieje na tabliczce znamionowej). Osobiście wole tak jak było. Jeszcze raz Wielkie Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam, Tomek

0
  • #7 24 Kwi 2004 12:33
    Tomotron
    Poziom 12  

Podłączyłem już grzałeczki, pierwszą co jest przymocowana do "blachy" na której też się znajduje przymocowana kapilara od termostatu, pracuje jak sprężarka się wyłączy. Druga, ta która jest "gdzieś" w zamrażalniku grzeje cały czas. I tak musiało być podłączone przez producenta - na 100%. Teraz zostaje obserwacja czy będzie prawidłowo się odmrażała.
    Pozdr. Tomek

0