Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pali się uzwojenie silnika -Ariston AL109 pralka

Eureka2008 28 Mar 2009 20:24 3679 17
  • #1 28 Mar 2009 20:24
    Eureka2008
    Poziom 9  

Witam może ktoś mi podpowie co może być przyczyną trzykrotnego spalenia uzwojenia silnika pralki. Łożyska są wymienione, brak jakichkolwiek ponadnormatywnych oporów, przy dłuższych praniach zaczyna śmierdzieć wypalająca się izolacja (lakier) silnika pralki. Pewnie niebawem znowu się przepali. Serwisant kiedy jeszcze była na gwarancji nie stwierdził problemu (olał temat sugerując mi nieuzasadnione wezwanie).Cały układ elektryczny i płyta z elektroniką, są w porządku. Nie mogę tylko zdemontować przedniego panela żeby obejrzeć styki - może tam coś stawia duży opór? Nie mam pomysłu. Pan który przewijał silnik stwierdził, że to niemożliwe, że nigdy mu się nie zdarzyło przewijać kilka razy i ja mu wierzę. To nie wina silnika. Ale gdzie szukać?

0 17
  • #2 28 Mar 2009 20:29
    matpl2
    Poziom 10  

Sprawdż kondensator rozruchowy, może mieć zadużą pojemność

0
  • #3 28 Mar 2009 20:37
    Eureka2008
    Poziom 9  

Dzięki za szybką podpowiedź - sprawdzę

0
  • #4 28 Mar 2009 20:44
    eeban
    Specjalista AGD

Eureka2008 napisał:
    Dzięki za szybką podpowiedź - sprawdzę

tam nie ma kondensatora ,,może cieknie na silnik

0
  • #5 28 Mar 2009 21:12
    Eureka2008
    Poziom 9  

Na pewno nie cieknie i nigdy nie zalało niczego. Ja bym się upierał przy obejrzeniu programatora i wyłączników na panelu przednim ale nie mogę go zdemontować. Zastanawiam się czy słaby kontakt może przeciążać obwód?
    Dlaczego nie działa zabezpieczenie pralki - pewnie jakieś jest

0
  • #6 28 Mar 2009 21:15
    eeban
    Specjalista AGD

Eureka2008 napisał:
    Na pewno nie cieknie i nigdy nie zalało niczego. Ja bym się upierał przy obejrzeniu programatora i wyłączników na panelu przednim ale nie mogę go zdemontować. Zastanawiam się czy słaby kontakt może przeciążać obwód?
    Dlaczego nie działa zabezpieczenie pralki - pewnie jakieś jest

skoro tak to był źle przezwojony silnik :cry:

0
  • #7 28 Mar 2009 21:38
    brofran
    Poziom 38  

Kup nowy silnik , lub wstaw jakiś uzywany i to rozstrzygnie czy wina programatora czy silnika. Ten kto przewija ci silniki moze mieć jakieś felerne " chinskie " druty nawojowe i silniki się palą.

0
  • #8 28 Mar 2009 21:48
    Eureka2008
    Poziom 9  

Po raz pierwszy jeszcze na gwarancji, silnik był wymieniony na nowy. Później dwa razy przewijany. Zasięgnąłem opinii o warsztacie - jest bardzo dobra i sam właściciel robi pozytywne wrażenie. Myślę, że nie kwasi roboty. To coś w tym g.... Ariston ale już więcej nie chcę w ten sprzęt inwestować. Najwyżej kupię innej marki, jak znowu padnie. Póki co męczymy się strasznie bo śmierdzi jak diabli w czasie prania. Co ciekawe kiedyś pojawiało się sporadycznie a teraz prawie zawsze. Najpierw sądziłem, że to opory toczenia i wymieniłem łożyska bębna. Łożyska silnika są ok. Nigdy już nie poproszę autoryzowanego serwisu - bo się zraziłem.

0
  • #9 28 Mar 2009 22:16
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Możliwe że na module któryś z przekaźników klei nie funkcjonuje właściwie nie przełącza uzwojenia stojanu i wirnika w szereg.

0
  • #10 28 Mar 2009 22:40
    Eureka2008
    Poziom 9  

Jak to można sprawdzić w domowych warunkach?

Dodano po 12 [minuty]:

Zauważyłem, że czasem pralka przestaje kręcić i jakby odpoczywała. Sądziłem że to może być działające zabezpieczenie termiczne. A może to właśnie objawy niesprawności któregoś przekażnika? Jeżeli ktoś mógłby podpowiedzieć - to proszę.

0
  • #11 28 Mar 2009 23:49
    jareckixxi
    Poziom 11  

Eureka2008 napisał:
    trzykrotnego spalenia uzwojenia silnika pralki.

gratuluje cierpliwości
    wymieniać uzwojenia tyle razy uzwojenia

raz się może zdarzyć ale po drugim trzeba by zamontować
    dodatkowe bezpieczniki przed silnikiem
    i diagnozować po tym który "pójdzie" i w jakim momencie cyklu prania

0
  • #12 29 Mar 2009 12:09
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Najpewniejsze to wymienić przekaźniki. Nie są one drogie. Możliwe że Uln 2003 też do wymiany .Na cewki przekaźników można wpiąć diody szeregowo z rezystorem.

0
  • #13 29 Mar 2009 12:22
    Eureka2008
    Poziom 9  

To nie tyle cierpliwość co konieczność. Gdybym mógł wymienić ją na model innego producenta - to dawno bym to zrobił. Strasznie głośny jest ten silnik. Tymczasem pomyślę o tym zabezpieczeniu ale nie bardzo wiem , jak się za to zabrać Do silnika dochodzi wiele przewodów ? Proszę o podpowiedź bardziej szczegółową. Jakie zabezpieczenie można zainstalować.

Dodano po 4 [minuty]:

wymianą przekażników sobie poradzę. Dziękuję.

0
  • #14 29 Mar 2009 12:39
    brofran
    Poziom 38  

Eureka2008 napisał:

Zauważyłem, że czasem pralka przestaje kręcić i jakby odpoczywała.

Taki objaw sugeruje że chwilowo silnik nie dostaje 3 "fazy " i pracuje bez obrotów na 2 . To MUSI spowodowac jego przegrzanie i w konsekwencji spalenie - zatem wina silnika na 99 % wykluczona.

0
  • #15 29 Mar 2009 12:42
    eeban
    Specjalista AGD

brofran napisał:
    Eureka2008 napisał:

Zauważyłem, że czasem pralka przestaje kręcić i jakby odpoczywała.

Taki objaw sugeruje że chwilowo silnik nie dostaje 3 "fazy " i pracuje bez obrotów na 2 . To MUSI spowodowac jego przegrzanie i w konsekwencji spalenie - zatem wina silnika na 99 % wykluczona.

to nie jest silnik 3 fazowy~!!

0
  • #16 29 Mar 2009 12:54
    Eureka2008
    Poziom 9  

Oczywiście, że to nie silnik 3 fazowy. Najciekawsza podpowiedź to możliwość "sklejania się" styków w przekażnikach i w konsekwencji złe sterowanie silnikiem. Pójdę tym torem. Ale zastanawia mnie jeszcze to, że krótkie programy pralka realizuje poprawnie. Pewnie coś dałoby się zauważyć, gdyby przekażniki się zawieszały. Myślę, że wtedy silnik chwilowo inaczej by pracował. Nie mam doświadczenia ba nie robię tego zawodowo na codzień

0
  • #17 29 Mar 2009 13:14
    Andrzej G
    Specjalista AGD

A czy przypadkiem dużo nie pierzesz? Może robisz kilka długich prań w ciągu dnia ze zbyt dużym wsadem i stąd przegrzewanie silnika?

0
  • #18 27 Sty 2010 08:40
    nasu
    Poziom 20  

Również mam problem z silnikiem w pralce Ariston ALS88X. Pierwszy jakiejś dziwnej firmy przepalił się wirnik, wymieniony w całości na gwarancji gwarancji. Drugi silnik komutatorowy Indesco 940N1S.01 850/1000 również przepalił się wirnik. Przewijać raczej nie będę. Na mój gust silniki w tych pralkach są za słabe, nie mają wentylatora, przegrzewają się. Podczas wymiany szczotek zauważyłem że lakier jest popękany a wirnik aż siny. Gdy ktoś dużo pierze to załapie się na wymianę na gwarancji.
    Może ktoś wie jaki silnik może pasować do tej parki?

0