Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

400wat 4om z j-35 czy możliwe?

micho a 23 Apr 2004 22:18 6071 23
    micho a
    Level 35  
    myślałem o zmostkowaniu 2 j-35 ale tak żeby było 400wat/4omy
    1. ile i jakie tranzystory mocy czy sterujące musze zmienić ?
    myślałem o 8sztukach 2n3055 na końcówke (razem 16tranzystorów )
    2. jaki zasilacz? bo przy mostkowaniu bede miał 400wat ale 8om (bo to dwie końcówki 4omowe) więc co zrobić żeby 400wat 4 omy obniżyć nap zasilania ? wywalić zabezpieczenia przeciwzwarciowe (włączają się chyba przy 3omach a ja potrzebuje 4 omy na wzmak więc 2omy na końcówke)
    3. jaki układ do mostkowania żeby odwrócić fazę ?
    4.czy trafo 700wat styknie i jakie kondzie i mostek
    projekt jest narazie tylko teorią bo nie mam forsy :( ale na wakacje by sie przydało coś więcej jak 200wat na imprezki 8)
    i jescze czy jak bede cicho słuchał powiedzmy z mocą ok 25wat to wzmak naciągnie mi tyle prądu co 25watowy czy więcej (około 800wat poboru mocy przy fullu a niechce na widok rachunku za prądf dostać zawału :D
    więc ważne chciałbym też w domu móc posłuchać a na 9mkw nie bede przecie 400wat puszczał :D )
    za wszystko z góry dzięki :)
    pawelpps
    Level 15  
    nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale czy 2 kanały po 400W to nie lekka przesada? :)
    ale trafo to chyba jakieś 1000VA .do mostkowania to chyba najtaniej DRV134(są za darmo wiadomo gdzie: TI)
    micho a
    Level 35  
    mnie chodzi o jeden kanał 400wat 4om zbudowany z 2 końcówek (bo jedna ma 100wat przy mostowaniu moc wzrasta 4 krotnie tak słyszałem)
    2x400wat to mi nie potrzebne skąd ja bym wziął kolumny dotego :D
    chce 400wat 4om żeby podpiąc równolegle 2 8omowe 300watowe
    może nawet to będą elestry :D super by było

a może lepiej by było pokombinować żeby z jednego j-35(100wat 4 om )
    zrobić 200wat 4om ? wtedy bym miał 2x200wat 4om i by stereo było
    piszcie co o tym myślicie za wszystko dzięki :)
    zenar
    Level 13  
    pzry mostkowaniu uzyskasz podwojenie mocy, reszta pojdzie jako straty w radiator
    Kazor
    Level 17  
    taaaa, szczególnie. Wzmacniacze są wzmacniaczami napięciowymi z reguły i moc na tym samym obciążenie wzrasta w teorii 4 krotnie, tylko można dziada przegrzać bo większy prąd, w praktyce trochę mniej ze względu na spadki napięcia...3 razy powiedzmy będzie
    zenar
    Level 13  
    hmm w takim razie ja nie znam dobrze oferty jabela,hmm to zapene kit j-35 smiga bezproblenmowo na 2Ohmach przy pełnym wysterowaniu, qrcze gdzie ja mialem oczy :)
    micho a
    Level 35  
    ten układ nie może chodzić na 2omach bo ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe włączające się przy 3 omach ale można je wywalić :D
    i dorzucić jescze pare 2n3055 i bedzie chodzić chyba nie jest taki delikatny 8) ja amatora 3 stereo 8omowego obciążyłem 2 omami zadrutowałem bezpiecznik i chodziło przez kupe czasu nim sprzedałem :)
    zenar
    Level 13  
    ok sory moja pomylka,nie znam ukladu, moze byc mostek,ten j-35 musi sporą moc dawac na 2ohmach ,to dobre do samochodu
    User removed account
    User removed account  
    micho a
    Level 35  
    dzięki sroka scieżki zawsze można pogrubić drutem a pozatym zasilanie tranzystorów mocy (tam płynie największy prąd ) doprowadze grubym drutem natomiast do płytki doprowadze troche cieńszymi (tranzystory sterujce chyba tak dużo nie chlają prądu a stopień wejściowy to podobno bardzo mało :D )
    z tego co sie domyślam sroka mówi o zrobieniu z 100wat 4 om 200wat 4om :? bo przy mostkowaniu nie trza zwiększać napięcia rzeczywiście prąd w zasilaniu bedzie ogromny (zakładając 2x40v i moc 400 wat to pobór mocy bedzie koło 700-800 wat wtedy 800/80=10 A 8O bardzo dużo chyba z 3mm drutów trza w zasilaniu nawet 4.5mm lepiej ciężko bedzie lutować to :( podnieśc napięcie no problem jescze nie zacząlem tego budować :) właśnie doszedłem do wniosku że lepiej 2x200wat 4om niż 400wat 4om bo stereo bedzie
    i jak łączyć tranzystory wyjściowe ? może ktoś ma jakiś rysunek bo domyślam sie ale nie jestem pewny :?
    i co z sterującymi myśle że bd135 i bd140 nie wytrzymają jeśli już to porządne chłodzenie
    za wszystko z góry dzięki
    User removed account
    User removed account  
    micho a
    Level 35  
    dzięki własnie o to mi chodzi ! ztwierdziłem że lepiej 2x200wat niż 1x400 wat pokombinuje troche mam podane jak obliczać wzmaki mocy w książce m.feszczuka ,,Wzmacniacze Elektroakustyczne'' tak sie łączy tranzystory wyjściowe jak w moim załączniku czy innaczej bo pewny nie jestem :?
    TOMI
    Service technician RTV
    zenar wrote:
    pzry mostkowaniu uzyskasz podwojenie mocy, reszta pójdzie jako straty w radiator

Jakieś nowe prawo Ohma którego nie znam. Kiedyś wyliczając na elektrodzie wyszło że wzrośnie 4x a nie 2x!
    Natomiast co do przeróbki tego słynnego sprzęcika to raczej odradzam, bo musisz dołożyć aż 12x2N i tematu nie przeskoczysz, sprawdzone.
    zenar
    Level 13  
    zenar wrote:
    ok sory moja pomylka,nie znam ukladu, moze byc mostek,ten j-35 musi sporą moc dawac na 2ohmach ,to dobre do samochodu

chyba coś napisałem

ja wzorowalem sie na scalakach<np, czy z tda7294 do ciężkiej chole.. uzyskam 360W RMS na 4 ohmah,mozesz mi to pokazać!
    User removed account
    User removed account  
    zenar
    Level 13  
    TOMI wrote:

właśnie nie bedzie 360:)
    napisałem ze nie znam układu,bo np w kicie norda ne116 na koncowce sa rownierz tranzystory,akurat darlingtony tip142,147, stymze sterowane przez tda7250 ktory ma juz te zabezpieczenia,ale je chyba troszke uspokoje.
    Walnąłem glupote bo niedoczytałem dodania kolejnej pary tranzystorow a wtedy byłoby gorąco.
    micho a
    Level 35  
    więc mam mieszane myśli co robić :? zobacze narazie 5końcówek 8O
    czeka na uruchomienie ale za tydzień mam egzaminy końcowe w gimnazjum i zakuwam :cry: więc nie mam czasu :( ale do końca czerwca może takie 200wat 4om spróbuje zrobić w końcu lato idzie imprezki i trza mieć sprzęt :D 8)
    tak więc dzięki za wszystko ale jakby ktoś przypadkiem miał kompletny schemat przeróbki to niech zamieszcza :)
    ppionke
    Level 12  
    Tez taki pomysl mam z tym ze kwestie mostka chcialem wykonac w taki sposob aby zamiast zwyklych diod prostowniczych zastosowac shoky`ego (sf1002 duzo ich mam z uszkodzonych zasilaczy impulsowych) prad w impulsie maja znaczny tylko czy nie bedzie jakis innych skutkow ubocznych??(poza mniejszym katem otwarcia mamy jakiegos 1V wiecej na wyjsciu niby nic ale zawsze moze nam oszczedzic tranzystorow przy probach w ranicach danych katalogowych, ale 10A ciagle i 100w impulsie powinno wystarczyc)
    co do zasilania to napiecie u mnie wynosi 2x48V i wszystko dziala poprawnie (2x4x4,7mF/63v).
    teraz zastanawiam sie nad zmostkowaniem 2 takich koncowek aby uzyskac znamionowa moc 400W (bynajmniej teoretycznie) plytka jest wlasnorecznie wykonana w sciezki pradowe zasilania tranzystorow wlutowana srebrzanka (diody kondensatory wlutowane w plytke diody na radiatorach) pytanie tylko mam takie dlaczego nalezy zastosowac rownolegle kilka 2N-ek?? czy nie lepiej zabezpieczyc je szybka dioda? (z danych katalogowych nie ma przeciw wskazan dla pracy przy 10A)
    rowniez inne elementy (patrz kondziorki,tranz itd) poradza sobie z nap do +/-55V:> ??
    Co do sensu stosowania takiej koncowki w samochodzi to chyba konstrukcja przetwornicy 12/40Vsym nie daje tak kolorowych wizji realizacji, lepiej juz cos na mosfetach skrecic w klasie D dlawik i z 12V mozna wycisnac calkiem duzo no i sprawnosc duzo wieksza.
    (tak mi sie wydaje przynajmniej)
    Moze lepiej zastanowic sie nad wersja tego ukladu na mosfetach?(kit Nordelektronik NE065)
    albo nad zmiana punktupracy 2Nek abywnosc siegnela 65% co by dawalo 400W+215Wstart czyli po 107,5/tranzystor (przy ukladnie mostka z 4 tranzystorami) nie przekroczy sie 115W mocy max jezeli problemem bezie chlodzenie to zastosowanie miedzianego radiatora + chlodzenie aktywne ktore moze dzialac dosc glosno bo nie sadze ze przy 400W kolo wzmacniacza ktos bedzie szum wentylatora slyszal. zabezpieczenia przed przegrzaniem i wszystko jest cacy.
    Pozdrawiam
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Nie wiem ile te diody mają, ale 210W w mostku, pobiera z zasilacza 12A, a jak planujesz 400W to ten prąd na pewno się zwiększy, tym bardziej, że przy tym zasilaniu, co planujesz, będzie znacznie więcej, jak 400W. Bardzo mało prawdo podobne, żeby te dwie pary, to wytrzymały, co do radiatorów, to może lepiej, zamiast wagon miedzi, to może lepszym rozwiązaniem było by wiadro tranzystorów, to wyjdzie taniej, i bardziej bezpieczniejsze dla wzmacniacza.
    Pozdrawiam
    ppionke
    Level 12  
    no i wlasnie po to wieksze napiecie aby prad byl mniejszy ;) jezeli napiecie zwiekszymy o 15V czyli z 40do55 to prad dla 400W +215W lub wiecej strat to bedzie : 11,18A diody oczywiscie moga byc inne ale chodzi mi tutaj o tp czy shokiego sie nadaja a kwestia jakie sie zastosuje to kazdy i tak indywidualnie dobrac musi btw to ztego co widzialem w poprzednich postach to kazdy przewidywal cos dziwnego sprawnosc na poziomi 50% bo dla 400W oddanych 400W mialo isc w cieplo no a gdzie z zasilacza 20A?
    jest tez inne rozwiazanie zamienic wysluzone 2Nki na:
    BDW83C N-DARL 100V 15A 150W a co jak by zastosowac takie tranzystory ale juz bez tych BD139 i BD140 co steruja 2Nkami??
    2N5886 SI-N 80V 25A 200W
    2N5686 SI-N 80V 50A 300W >2MHz
    te ostatnie za granicami naszego kraju kosztuja ok 10usd w detalu wiec w polsce cena nie powinna przekroczyc 30zl no i maja prad bazy wg katalogu 15A wiec spalenie tego dranstwa to ciezka sprawa no i nie trzeba mostkow budowac tylko czy sie nadaja?
    dla zasilania 55V-spadek na zlaczu ce do 5V(tak mi sie wydaje oto pdfik) kwestie chlodzenia to tylko aktywne na miedzi bo czy bedza 2 czy 10 to i tak te 200W ponad trzeba odprowadzic a wiadomo ze 10 tranzystorow to wiecej miejsca=wiekszy radiator wiec czemu nie mniejszy miedziany z wentylatorem?
    janek11389
    Level 42  
    Witam! To nie jest tak do końca jak sobie myślisz, jeżeli nie chcesz mostku, to na tym 2N5686 80V 50A 300W nie ma, co robić jak 100W to, po co takie drogie kupować, jak 2N3773 kosztuje 4zł, wydaje mi się, że nie będzie gorszy.
    Pozdrawiam
    ppionke
    Level 12  
    zenar wrote:
    pzry mostkowaniu uzyskasz podwojenie mocy, reszta pojdzie jako straty w radiator

cos jest w tej kwesti i niewiele sie pomylil zenar ;) myslal o 200W strat (tak mi sie wydaje) a w rzeczywistosci jest ich 266,7W dla τ=60% ale mimo to ze wyjsciu zalozyl moc 400W wiec jest 400W na wyjsciu +266W = 666 start no i wszystko gra]:->
    ppionke
    Level 12  
    a czy ktos moze polaczal tego kita na +/- 55V ? czy trzeba mod-a zrobic jakiegos?