Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS504 jeden kanal dziwnie sie zachowuje

28 Mar 2009 22:20 1923 13
  • Poziom 11  
    Witam,
    Posiadam wzmacniacz jak w temacie i jeden kanal dziwnie sie zachowuje. Mianowicie zauwazylem ze kiedy muzyka idzie dosc glosno, wzmacniacz jakby nie panowal nad glosnikiem niskotonowym i w trakcie uderzenia "plywa" w momencie kiedy na drugim kanale ten sam glosnik najnormalniej w swiecie po uderzeniu wraca na miejsce spoczynku. I przyznam sie ze ten dziwny kanal obciazalem "pompka cisnieniowa" w 4Ω:cry: Ten kanal zawsze byl szczegolnie pod obserwacja i nigdy nie byl goracy a cieply ale przyznam rowniez, ze dostawal po klockach i to samym basem. Teraz uzywam altusow w stereo jak Pan Bog przykazal. Czy to kondensatory siadaja? Kanal gra jak najbardziej normalnie nie przerywa ani nie grzeje sie bardziej lecz przy glosniejszym sluchaniu strach ze mi glosnik wyfrunie! Poki co nie mam nic do pomiarow wiec prosze o jakies sugestie co moze siadac, bede wdzieczny.
    Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 34  
    Może siada(ma przejście) kondensator wyjściowy ze wzmacniacza na głośnik tego podejrzanego kanału
    Moderowany przez Grzegorz Markowski:

Takiego kondensatora w tym wzmacniaczu nie ma.
    Reg. pkt. 12. Następnym razem będzie ostrzeżenie.
    GM

• Poziom 11  
    Powinny wytrzymac ze 20 lat a ja je zalatwilem w ciagu... liczac do niedawna kiedy odlaczylem suba to jakies 2 lata, z tym ze wzmak ma kolo 15 lat. I przybaloby sie teraz je wymienic tylko na jakie? W mojej diorze siedza ELWY 2200uF 63V, wyczytalem ze u innych 4700uF, a jeszcze inni polecaja 6800uF i 100V? Co wybrac i jakiej marki? Oczywiscie kosztowo zeby sie oplacalo i nie bylo gorsze od Elwy?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Zygaqra napisał:
    Może siada(ma przejście) kondensator wyjściowy ze wzmacniacza na głośnik tego podejrzanego kanału
    Z taką radą to sobie idź...na grzyby.

Kondensatory w zasilaczu powinny być 4700µ/63V i warto je na takie wymienić. Większe też można ale nic tym nie zyskasz. Jak to nie poskutkuje to zostaje tylko układ STK.
  • Poziom 21  
    1 - zamień głośniki - jężeli problem przeniesie się razem z głośnikiem ......
    2 - jeżeli pozostanie w tym kanale to może oznaczać że na wyjściu pojawia się składowa stała . Przydałby się oscyloskop .
    Jeżeli nie masz to sprawdź :
    - kondesator na wej. końcówki mocy
    - kondensatory w stopniu mocy
    - popraw lutowania , głównie od strony masy , rezystorów i kondensatorów w pętli sprzężenia zwrotnego stopnia mocy.
  • Poziom 11  
    Kondensatory w zasilaczu powinny być 4700µ/63V i warto je na takie wymienić. Większe też można ale nic tym nie zyskasz. Jak to nie poskutkuje to zostaje tylko układ STK.[/quote]

Troszkę poszperałem i wychodzi na to ze to kondensatory, a jak juz wymienić to w obu kanałach. I tutaj moje pytanie, czy tylko te ogromne elektrolity mogły siaść czy te małe w końcówce tez? A skoro juz będę ingerował we wzmacniacz, to jest jeszcze jedna przypadłość. Przy załączaniu wzmaka to może tego tak nie słychać, ale przy wyłączaniu go strasznie strzela w kolumnach i nie jest to wcale tak cicho, nie raz sie wystraszyłem. Tak samo strzela w momencie kiedy lodówka w kuchni sie załącza! Czy to tez przez te kondki?

piotr5000
    W temacie również napisałem "KANAł dziwnie sie zachowuje" nie głośnik:D Co do sprawdzenia to pożyczę wkrótce miernik i zobaczymy wyniki badan.

Póki co znalazłem kondensatory Nichicon 4700uF 63V po 13 zł/szt. a trzeba mi 8. Czy byłby to przerost formy nad treścią? W porównaniu do obecnych ELW strasznie małe się wydają... Wszędzie gdzie bym nie patrzył nie piszą firmy kondków a są po 8 zł, brać je pod uwagę?

Pozdrawiam

Regulamin p.15
    Proszę poprawić swoje posty.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 18  
    Te strzały w głośnikach co powoduje włączająca się lodówka to oznaka słabej filtracji na zasilaniu czyli te 4700uf i być może jeszcze 100nf.
  • Poziom 11  
    Czyli i tak do wymiany to po drodze. Mam jeszcze pytanie ile tych kondensatorów ma oryginalnie diora ws 504? Pytanie może i dziwne ale dziwi mnie ze konstruktor zaaplikował u mnie na kanał 4 kondki po 2200uF a powinny być 4700uF. Czy poprostu oryginalnie siedzi tam 2 kondy po 4700uF a u mnie jest na raty 4x 2200uF? Nie chciałbym zaaplikowac 2x większych kondków przypadkowo bo ponoć może mostek prostowniczy paść. I czy powinienem na coś zwracać uwagę wymieniając kondki oprócz polaryzacji?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Unitra153 napisał:
    Te strzały w głośnikach co powoduje włączająca się lodówka to oznaka słabej filtracji na zasilaniu czyli te 4700uf i być może jeszcze 100nf.
    Jesteś tego pewien?
  • Poziom 11  
    Czuję się pominięty...

Regulamin p.15
    Proszę poprawić swoje posty.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 11  
    Witam po krótkiej przerwie,
    W końcu doszły do mnie kondensatorki, ale że troszkę jestem zielony to pojawił się problemik. Stara elwa ma jedną nóżkę a druga jest "na obudowie", wiec jak mam teraz wlutować tam z dwiema nóżkami? Nie mam pojęcia jak to łączyć bardzo proszę o odpowiedź bo pracy przy lutowaniu niewiele a nie wiem jak to zlutować.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    W starej elwie ta nóżka to + a na obudowie to - czyli nowy wlutuj + do+ a - do- tam gdzie była nóżka z obudowy .
  • Poziom 11  
    Tak myślę, że dobrze byłoby wymienić od razu kondensatory w koncówkach (bo np w jednej koncowce mam 4,7uF/35V a w drugiej 4,7uF/50V, jakby komuś jednakowych brakło) za jednym strzałem, więc nasuwa się pytanie czy mogą się tam znaleźć nichicony (jeśli nie to jakie w zamian?)? Drugie pytanie dotyczy kondensatorow które są oznaczone jako 10u-T/63V

https://obrazki.elektroda.pl/9_1239974111.jpg

(czy to 10uF?), czy są one elektrolityczne i mogę wymienić również na nichicony? Oraz najważniejsze pytanie, jak wymienić aby niczego nie upalić (minus i plus rozumiem) ?

Co to jest "kondki"?
    Po raz ostatni przypominam o konieczności przestrzegania Regulaminu Forum. p. 10.9, 15
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 11  
    Witam po dłuższej przerwie,
    Wymieniłem kondensatory filtrujące na nowe nichicony, zmieniłem trzeszczący potencjometr regulacji głośności i co dało się zauważyć to cichsze pukanie przy włączaniu/wyłączaniu wzmacniacza. Niestety nie udało się zniwelować skakania głośników podczas pogłaśniania/ściszania, czy potencjometr który kupiłem też jest felerny? Druga sprawa, przy przełączaniu przycisku "defeat" jest jeden wielki impuls na głośnik, ale to już raczej było od początku więc nic się nie zmieniło. Co mnie jeszcze martwi to dające się usłyszeć trochę głośniejsze buczenie w ścieżce która niby się kończyła, w porównaniu z prawym kanałem lewy trochę bardziej buczy. Dlaczego? Efekt pływającego głośnika na jednym z kanałów podczas uderzenia nadal daje się we znaki. Czy powinienem wymienić również kondensatory w końcówce? Są plusy bo filtrowanie się polepszyło, natomiast co ze skakaniem przy pogłaśnianiu skoro potencjometr wymieniony?