Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadanie z elektroniki dot. tranzystorów

tomekkemot 29 Mar 2009 14:31 1289 4
  • #1 29 Mar 2009 14:31
    tomekkemot
    Poziom 13  

Witam
    Przepraszam, ale nie wiem czy to ten dział, w razie czego proszę o przeniesienie tego tematu.

Mam zadanie z elektroniki, nie potrafię go zrobić. Mianowicie muszę sprawdzić gdzie znajdują się baza, emiter, kolektor w tranzystorze, za pomocą omomierza.
    Wyszły mi takie wyniki:
    12=∞
    21=17,2kΩ
    13=∞
    31=∞
    23=15,5kΩ
    32=∞
    te cyferki to poszczególne pomiary pomiędzy wyprowadzeniami. Dzięki tym wynikom (pomiarom) muszę udowodnić gdzie jest baza, emiter, kolektor oraz jaki to typ NPN czy PNP wraz z wytłumaczeniem dlaczego tak jest.

Bardzo proszę o pomoc, myślę że elektronicy wiedzą jak to zrobić i wytłumaczyć mi to.
    Proszę o szybką odpowiedź.
    Pozdrawiam

0 4
  • #2 29 Mar 2009 14:44
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 29 Mar 2009 14:49
    Lutek49
    Poziom 36  

Praktycznie masz już wszystko co potrzeba ale brakuje polaryzacji dla jakiej otrzymałeś swoje wyniki - dzięki niej ustalisz typ tranzystora.

0
  • #4 29 Mar 2009 14:55
    chris 3005
    Poziom 12  

Spójrz na schemat zastępczy obydwu typów tranzystorów. Tranzystor to jakby połączenie dwóch diod.
    Łatwo po tym wywnioskować pewne rzeczy.

Myślę, że to pomoże. Gdzieś widziałem jeszcze specjalny artykuł z edw o tym, lecz na elportalu go nie znalazłem. Ale raczej nie znajdziesz w nim niczego więcej poza wnioskami wyciągniętymi z obrazków jakie pokazałem powyżej. Tak czy siak poszukam.
    :wink:

0
  • #5 29 Mar 2009 15:21
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Z tego co napisałeś to mało można zrozumieć. Jednak podstaw nie znasz!
    Zasada prosta jako podstawa elektroniki

Kolektor - emiter = bardzo duża rezystancja (nieskończoność)
    emiter - kolektor = również duża rezystancja (nieskończoność)
    i w ten sposób już masz zlokalizowany kolektor i emiter
    potem w zależności pnp czy npn przykładasz do pozostałej nogi 9będzie to baza) + i sprawdzasz wartość względem dwóch pozostałych nóg jeśli jest mała t NPN, jeśli jest duża to PNP i odwrotnie - na bazę i et cetera...
    A jak już to masz to trochę sam włóż swoją pracy i podaj które nogi to emiter i baza.

Widzę że kolega chris 3005 między czasie mnie uprzedził i nawet załączył rysunek

0