Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Palniki xenon - oznaczenia a temperatura barwy?

slim24 29 Mar 2009 14:57 13679 9
  • #1 29 Mar 2009 14:57
    slim24
    Poziom 11  

Witam! Zna się może ktoś dobrze na oznaczeniach jakimi opatrzone są palniki xenonowe? Kupiłem na allegro kpl przetwornic + palniki d2s rzekomo o temperaturze 4300K (przetwornice firmy japońskiej firmy koxto montowane w toyotach a palniki philips). Z tego co wiem to 4300K powinno dawać księżycowo białe światło z optymalną ilością lumenów. Na opakowaniu ani na palnikach nie jest napisane jaka barwa. Na palniku są tylko oznaczenia typu "d2s 35W 85122 E1 03V DOT 31K716. Szukam informacji ze względu na to iż barwa moich palników wydaje się być taka jakaś ciepła i obawiam się przekrętu ze strony sprzedawcy.

Początkowo rozglądałem się za barwą 5800K jakiejś lepszej firmy ale doczytałem się że ta barwa mniej lumenów emituje i zdecydowałem się zrezygnować z niebieskiego bajeru na koszt jaśniejszego światła, ale koloru halogenowej żarówki to raczej też bym nie chciał. Może ktoś poleci jakieś dobre żarniki (nie chińskie oczywiście) w zakresie homologowanej barwy??

0 9
  • #3 01 Kwi 2009 18:20
    slim24
    Poziom 11  

Nic na tej stronie nie ma poza tym że jakieś zdjęcia ukazujące rozkład kolorystyki i porównanie temperatur, ale przecież żaden monitor nie odwzoruje prawdziwej barwy światła wyładowczego. Poza tym ja pytam czy ktoś wie jakie są oznaczenia palników bo na moim nie jest napisane ile ma kelwinów tylko jakieś "tajne kody"

0
  • #4 01 Kwi 2009 18:47
    orzelpiotr
    Poziom 34  

Ale różnice na tabeli widać, twój żarnik wg danych ma 4300K pochodzi z philipsa wg tego co piszą to wersja OEM. Kolor światła ustala się dopiero po 250 godzinach świecenia

1
  • #5 01 Kwi 2009 20:44
    slim24
    Poziom 11  

Nie wiem gdzie na tej stronie znalazłeś taką informację ale przyznam się że nie znam aż tak dobrze angielskiego. Ja tam znalazłem tylko jakąś tabelkę odnośnie każdej marki i modelu, ale raczej to nie była ta tabela o której piszesz.

Dodam tylko że jedna odpalona soczewka na tym żarniku świeciła 2x lepiej niż moje obydwie oryginalne lampy, nie mogę się doczekać kiedy to założę. Może wiesz kolego gdzie bym mógł kupić d2s philipsa, osram albo coś oryginalnego w temperaturze 5800K (to podobno najwyższa homologowana barwa)?

1
  • #6 01 Kwi 2009 23:17
    orzelpiotr
    Poziom 34  

Link

Chyba 6000K też można ale nie będę się upierał, natomiast co do sklepów to jest to troszkę zamieszane bo są tego dwie wersje:

85122 oraz 85122+ (OEM, Brak zmiany koloru)
    85122cm (5000K)
    ceny dość zróżnicowane.

The 85122+ is superior to the 85122 bulbs that many sell. The 85122+ bulbs are OEM bulbs, and do not color shift like others. Color shift is when one bulb changes color over the service life. The 85122+ is chosen by many auto manufacturers, as they hold the same color throughout the service life. These are NOT aftermarket bulbs. These are the same ones you would purchase from a car dealership, but at a much higher price. 4300k. These HID bulbs are for vehicles with OEM projector HID headlights.

0
  • #7 02 Kwi 2009 18:07
    slim24
    Poziom 11  

No właśnie ja próbowałem znaleźć palniki 5800 lub 6000k philipsa lub osram ale w googlach same bzdurne strony wskazywało. Myślałem że gdybym znał konkretne oznaczenie jakie stosują producenci to prędzej bym znalazł.
    Jak dotąd znalazłem jedno źródło z tymi palnikami 85122cm philips ale kosmiczna cena była 320,-
    Jak myślicie czy warto kupić te zamienniki z allegro, pełno jest tam 6000K.
    Wokoło na drogach widuję xenony z niebieską poświatą i się dziwię, czy ci wszyscy ludzie jeżdżą na chińskich zamiennikach skoro nigdzie nie można oryginalnych znaleźć???

Dzięki:

0
  • #8 03 Kwi 2009 09:31
    orzelpiotr
    Poziom 34  

Większość ludzi posiada zestawy ksenonowe, one właśnie charakteryzują się niebieską poświatą (sam takich używałem przez 4 lata - instalacja xtec H4 - niestety musiałem zrezygnować po dwóch konfiskatach dowodu)
    Co do samego ich użytkowania to nie ma z tym problemu świecą bardzo poprawnie, W drugim aucie mam seryjną instalacje ksenon i prawdę mówiąć nie widze wielkiej różnicy między oryginalnym palnikiem a podróbką.

Sam nie wiem czy bym się pokusił o oryginał podczas gdy za parę podróbek zapłaciłem 120 zł

1
  • #9 03 Kwi 2009 19:39
    slim24
    Poziom 11  

No tak, ja wiem że natężeniem światła wcale nie ustępują oryginałom bo też sobie na początku kupiłem z allegro zestaw bixenon na H4 6000K. Różnica była nieporównywalna do halogenu. Niestety z racji tego że mam ryflowany klosz i miałem okazję zamienić się z kolegą na auta żeby spojrzeć z perspektywy innych kierowców, nie byłem zachwycony. Ja jestem zwolennikiem dokładności i mam takie podejście że jak coś robić to już dokładnie, więc sprzedałem zestaw i kupiłem soczewki, teraz rzeźbię lampy tak jak trzeba żebym i ja był zadowolony i inni kierowcy.

Zastanawia mnie, jak jest z żywotnością tych chińskich palników - czy rzeczywiście wytrzymują tyle godzin ile obiecują sprzedawcy??

0
  • #10 04 Kwi 2009 01:01
    orzelpiotr
    Poziom 34  

Nie wiem czy moje były chińskie bo nie za wiele pisało ale wytrzymały ponad 3 lata (około 60 tyś KM) tzn jedna się spaliła, druga działała do momentu zdjęcia instalacji.

1