Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie anteny należy uziemiać a jakie nie?

29 Mar 2009 17:31 4025 9
  • Poziom 28  
    Hej,
    Mam właśnie takie pytanie. Wiem że anteny yagi i siatkowe powinny być uziemione ponieważ to wymaga poprawna ich praca. Ale czy odnosi się to do wszystkich typów? No i jest jeszcze kwestia którą sam kiedyś przerabiałem. Mianowicie komputer bez podłączonego bolca uziemienia (115V na obudowie) miał podłączoną antenę WiFi (yagi). Problem w tym że uchwyt był podłączony do masy kabla. Gdy antena stykała się z metalową balustradą na balkonie. Całość dość mocno kopała (wyraźnie czułem jak mnie to 115V szarpie. Widocznie sam balkon jest uziemiony) a karta WiFi natychmiast przestała działać (przestała nagle wykrywać sieci). Czy da się z tym coś zrobić bez dodatkowego uziemiania komputera, czy po prostu izolacja anteny od masztu i pogodzenie się na mniejszy zysk i brak ew. ochrony wynikającej ze zwarcia dla DC?

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin, punkt 14 i 16.
    Zadajesz takie pytania przy tej ilości postów napisanych na ten temat?
    100 razy były wyjaśniane te zagadnienia.

• flexghzflexghz
  • Poziom 17  
    Antena wcale nie musi być uziemiona...
    Masz po prostu uszkodzony zasilacz w komputerze...
    Dostał przebicia któryś z kondensatorów filtrujących na wejściu zasilania sieciowego w zasilaczu..
  • flexghzflexghz
  • Poziom 33  
    SEILOR napisał:
    Antena wcale nie musi być uziemiona...

ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

...
    § 192.
    3. Elementy instalacji telekomunikacyjnej, w tym radiowo-telewizyjnej, o której mowa w ust. 1, należy objąć elektrycznymi połączeniami wyrównawczymi, o których mowa w § 183 ust. 1 pkt 7, a elementy wyprowadzone ponad dach połączyć z instalacją piorunochronną, o której mowa w § 184 ust. 3.

Więcej cytatów z aktualnie obowiązujących aktów prawnych zamieściłem w innych tematach, między innymi tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1259487.html

Dodano po 6 [minuty]:

SEILOR napisał:
    ...
    Masz po prostu uszkodzony zasilacz w komputerze...
    Dostał przebicia któryś z kondensatorów filtrujących na wejściu zasilania sieciowego w zasilaczu..

Wcale kondensator nie jest uszkodzony. Jak by był uszkodzony (przebity), to na obudowie kompa było by albo "zero" albo pełne napięcie sieci, w zależności jak wtyczkę włożył by do gniazdka. No i w takim przypadku zamiast "szczypania" pewnie by już na tamtym świecie się znalazł. Proponuję najpierw zapoznać się z budową filtra przeciwzakłóceniowego jaki jest zastosowany na wejściu zasilacza komputera, dołożyć do tego znajomość prawo Ohma dla obwodów prądu zmiennego a wszystko stanie się jasne.
  • Poziom 17  
    sp5wcx napisał:

Wcale kondensator nie jest uszkodzony. Jak by był uszkodzony (przebity), to na obudowie kompa było by albo "zero" albo pełne napięcie sieci, w zależności jak wtyczkę włożył by do gniazdka. No i w takim przypadku zamiast "szczypania" pewnie by już na tamtym świecie się znalazł. Proponuję najpierw zapoznać się z budową filtra przeciwzakłóceniowego jaki jest zastosowany na wejściu zasilacza komputera, dołożyć do tego znajomość prawo Ohma dla obwodów prądu zmiennego a wszystko stanie się jasne.

Drogi sp5wcx.. Prawo Ohma jest mi znane od ponad 50 lat, nie jest mi również obca budowa filtrów przeciw zakłóceniowych...Jako inżynier elektronik, z 40 letnim stażem otarłem się co nieco o ten temat....
    Wystarczy, aby jeden z kondensatorów filtra (zaznaczony na czerwono) dostał lekką upływność i już masz na obudowie komputera i masie zasilacza napięcie zmienne którego wartość możesz sobie sam wyliczyć z prawa Ohma dla obwodów prądu zmiennego, jeśli wcześniej uda ci się zmierzyć upływność kondensatora.... Zanim zabierzesz tak autorytatywnie głos... to najpierw pomyśl, potem się zastanów i dopiero wtedy pisz.....jeśli jeszcze będziesz miał o czym !!

• Poziom 28  
    Oj.... Skoro mój komputer był nie uziemiony to na obudowie pojawiło się napięcie 115V dlatego że te dwie pojemności tworzyły dla prądu przemiennego dzielnik napięcia.... Dlatego mnie wtedy szarpało, a nie dlatego że zasilacz jest uszkodzony

A z tego co ja wiem SEILOR to niestety anteny yagi (przynajmniej te telewizyjne) powinno się uziemiać, to wymaga ich poprawna praca. Moje pytanie brzmiało jak ta sprawa wygląda dla anten WiFi (yagi, mikropaskowych i szczelinowych na 2.4 i 5Ghz)
  • Poziom 33  
    Drogi inżynierze z 40 letnim stażem. Zauważ że kondensator dla prądu przemiennego stanowi reaktancję, więc nawet jak jest nieuszkodzony, (ma izolację w idealnym stanie, ma znikomą upływność), to przez oba kondensatory płynie prąd wynikający z ich pojemności. Czyli tworzy się typowy pojemnościowy dzielnik napięcia zmiennego przez 2. Skoro punkt wspólny tych kondensatorów jest połączony z "nieuziemioną" obudową, to na tej obudowie pojawi się napięcie o wartości połowy napięcia sieci. Maksymalna wartość prądu jaka popłynie między obudową a "uziemieniem" jest ograniczona wartością pojemności tego kondensatora, wynoszącą kilka nanofaradów. Dlatego też dotykają jedną ręką obudowy "nieuziemionego" komputera a drugą innej części przewodzącej "uziemionej" będzie "szczypać" ale nie zabije. Ze względów bezpieczeństwa wartość pojemności tych kondensatorów jest tak dobrana, aby wartość tego prądu nie przekraczała około 1 mA.
  • Poziom 36  
    SEILOR napisał:
    sp5wcx napisał:
    :Wcale kondensator nie jest uszkodzony. Jak by był uszkodzony (przebity), to na obudowie kompa było by albo "zero" albo pełne napięcie sieci, w zależności jak wtyczkę włożył by do gniazdka. No i w takim przypadku zamiast "szczypania" pewnie by już na tamtym świecie się znalazł.
    Proponuję najpierw zapoznać się z budową filtra przeciwzakłóceniowego jaki jest zastosowany na wejściu zasilacza komputera, dołożyć do tego znajomość prawo Ohma dla obwodów prądu zmiennego a wszystko stanie się jasne.
    Drogi sp5wcx.. Prawo Ohma jest mi znane od ponad 50 lat, nie jest mi również obca budowa filtrów przeciw zakłóceniowych...Jako inżynier elektronik, z 40 letnim stażem otarłem się co nieco o ten temat....
    Wystarczy, aby jeden z kondensatorów filtra (zaznaczony na czerwono) dostał lekką upływność i już masz na obudowie komputera i masie zasilacza napięcie zmienne którego wartość możesz sobie sam wyliczyć z prawa Ohma dla obwodów prądu zmiennego, jeśli wcześniej uda ci się zmierzyć upływność kondensatora.... Zanim zabierzesz tak autorytatywnie głos... to najpierw pomyśl, potem się zastanów i dopiero wtedy pisz.....jeśli jeszcze będziesz miał o czym !!

Z wypowiedzi Szanownego Kolegi Inżyniera można odnieść wrażenie, że myli natężenie prądu z napięciem. Pozostaje pytanie kiedy z nieświadomości, a kiedy przez przejęzyczenie. Podobnie z myleniem przewodzenia prądu zmiennego przez kondensator a jego upływnością...
    Pamiętajcie Inżynierowie, że czytają was nie tylko inżynierowie (nawet cudzoziemcy często czytają po polsku !) - i pół biedy jak wiedzą o co chodzi i się tylko uśmieją, gorzej jak wasze twierdzenia biorą za pewnik ! - Po(d)pisywanie się stopniami naukowymi zwiększa zobowiązania moralne, a niestety zbyt często nie idzie w parze z wypowiedziami i dokonaniami.
    Mam nadzieję, że się Kolega nie obrazi - błędy każdy może popełnić, także "drukarskie".

Kol. Prezes_3lo (jak się nie mylę dobremu specjaliście w informatyce) ale nie tylko Jemu - polecam poszukanie i poczytanie m.in. pod "połączenia wyrównawcze", "sieć masy budynku", o instalacjach antenowych i ich związku zarówno z bezpieczeństwem, EMC, ESD, LPS, LEMP jak i instalacjami elektrycznymi (także na f.SEP i ISE); niektóre sprawy w (link do linków, większość na Elektrodę) http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951
    Stosowanie anten (niezależnie czy do nadawania czy do odbioru i niezależnie czy HF, VHF, UHF) nie połączonych w odpowiedni sposób z masą (z masą ! , np. w samolocie uziemienia brak...) i niezwartych dla DC to szukanie kłopotów na własna prośbę (uszkodzenia, zakłócenia nadawane, zakłócenia odbierane...) co widać po postach na Elektrodzie, Radiopolsce, Trzepaku, Muratorze... itd. - a sprawa jest od dawna znana i opisana, nie tylko na Elektrodzie i nie tylko przeze mnie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    elektreton napisał:
    Witam

Pomijając wszystkie za i przeciw zwrócił bym uwagę na różnicę między uziemieniem a zerowaniem, komputer podłączony do gniazdka sieciowego z bolcem nie jest uziemiony a zerowany.

A u mnie w bloku komputer podłączony do gniazdka z bolcem jest "uziemiany" - sieć w bloku jest TT (stare budownictwo). Poza tym przypominam że pojęcie "zerowania" i "uziemiania" od 1991 roku powinniśmy zastępować pojęciami układów sieciowych (ja celowo piszę je w cudzysłowiu)... Ale to już temat do rozważania w innym dziale tego Forum
  • Poziom 28  
    Tzn. Wiem że anteny muszą być uziemiane patrząc pod kątem ochrony piorunowej. Ale czy muszą być uziemiane pod kątem ich poprawnej pracy (przepisy pomińmy). Może wyjaśnie w ogóle po co ten temat. Otóż na trzepak.pl, był jeden wątek na temat tego dlaczego połączenie u klienta nagle przestalo działać. Otóż mnie się nasunęło błędne skojarzenie z antenami do AMu przy starych radiach. Wyszło z tego że odpowiedzialne jest za to uziemienie którym w.cz. spływa sobie do ziemi zamiast iść do karty. Potem przypomniałem sobie oczywiście że w takiej instalacji (WiFi) uziemia się nie żyłę gorącą (nazywając tak ten drut który dawno temu pełnił rolę anteny), tylko jeżeli już to ekran. Tylko w tym momencie zrodziło się następne pytanie. Większość tanich anten WiFi stosowanych u klientów to yagi włożone do plastikowej rurki PCV i z mocowaniem wykonanym w większości z plastiku. W takim razie dlaczego taka antena działa mimo że nie jest uziemiona/podłączona z masą (no pomijając to że tak naprawdę to do prawdziwej anteny yagi temu bardzo daleko)..

Szukałem w międzyczasie conieco po internecie i znalazłem na elektrodzie coś takiego
    irekr napisał:

Zgodnie z zaleceniami IEC urządzenia radiokomunikacyjne wyposażone w zewnętrzne zasilanie z sieci elektroenergetycznej muszą posiadać możliwość oddzielenia galwanicznego przewodu uziemienia PE doprowadzonego do obudowy urządzenia, jeżeli dołączana zewnętrzna instalacja antenowa, przyłączona do tego urządzenia, może doprowadzić do sytuacji powstawania prądów wyrównawczych pomiędzy uziemieniem instalacji antenowej a uziemieniem ochronnym/roboczym instalacji zasilającej.

Czyli jak rozumiem z tego tekstu albo uziemia się antenę, albo urządzenie nadawcze/odbiorcze?? Ale patrząc na przepisy które wymagają żeby antena była uziemiona (co poniekąd poprawia odbiór), to komputer z kartą WiFi powinien być nieuziemiony co jest z przeczne z paroma innymi przepisami (i zdrowym rozsądkiem)

-> kondensator
    Jestem specjalistą-amatorem/samoukiem, a nie "pełnym" specjalistą. Tak wole się określać :D. Brakuję mi tego co mają ludzie po studiach... A co do dalszej części tego co piszesz. To w pewnym stopniu nie jest mi to obcę, ale mimo tego nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytania i wątpliwości