Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SU-Z450 - zaskakujący prawy kanał.

29 Mar 2009 19:01 2828 4
  • Poziom 12  
    Po długiej przerwie witam na forum.

Kupiłem wzmacniacz Technics SU-Z450 na SVI3003. Problem polega na tym, że podczas słuchania prawy kanał gra ciszej lub prawie wcale. Przy bardziej głośnych momentach muzyki (np. basy) kanał próbuje "zaskoczyć" i często na pewien czas zaczyna grać poprawnie.

Te zaskakiwanie sprawia wrażenie charczenia dźwięku. Im mniejsza głośność dźwięku, tym większe prawdopododobieństwo wystąpienia usterki. Przy dużych głośnościach powyżej skali 4/10 prawie zawsze zaskakuje i gra OK.

Potencjometr głośności OK bo na wpływ działania ma także regulacja głośności w źródle dźwięku (np. na komputerze). Włączenie lub wyłączenie korektora lub innych efektów nie ma wpływu na usterkę. Kolumny napewno sprawne. Gdy źle gra prawy kanał, diodowy wskaźnik wskazuje, że gra ciszej.

Nie proszę o dokładne instrukcje naprawy, ale tylko o prawdopodobne usterki. Przeczyszczę jeszcze potencjometry, chociaż żaden nie trzeszczy.

Będę Wam wdzięczny do końca życia za pomoc. Wzmacniacz jest zadbany i chciałbym, aby u mnie pożył. Polubiłem go.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 22  
    Witam.
    Opukaj wzmacniacz, sprawdź czy coś się zmienia.
    Sprawdź czy nie ma nigdzie zimnych lutów na płytce.
    Sprawdź przekaźnik(przełącznik kolumn) mogły zaśniedzieć(przypalić się) styki.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    witaj.
    Sprawa z tym wzmacniaczem wygląda tak że po wielu próbach naprawy, był w dwóch warsztatach, nic nie udało się zrobić , elektronicy zwalili na potencjometr suwakowy, więc na końcy wyrzuciłem go całkiem i zastąpiłem zwyklm i odziwo pomogło jednak tylko na jakiś czas, później objawy wróciły - a były takie same jak właśnie opisałeś. Więc znów wymieniłem i znów na chwile pomogło (ok 2 tygodnie),próbowałem rózne potencjometry ale bez rezultatu, w końcu kupiłem nowy wzmacniacz a ten podpiąłem do kompa i narazie chodzi na jednym kanale- wynika z tego ze gdzieś leci za duży prąd na potencjometr który siada. mam w planie sie jeszcze z nim pobawić ale na razie brak czasu na to nie pozwala.
    Może Tobie uda się coś z tym zrobić jak tak to daj znać.
    pozdrawiam i powodzenia.
  • Poziom 12  
    Witam. Ja za bardzo nie chcę wzmacniacza dawać do warsztatu bo za samą diagnozę pewnie zapłacę tyle, co połowa tej kwoty, co dałem za wzmacniacz. Na razie obbupukałem go i przeprowadziłem oględziny.

Gdy będę mieć spokój i czas, zagłębię się w nim bardziej. Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i jak ktoś będzie mógł, niech powie, co jeszcze może przypuszczać.

Bardziej mnie interesuje, czy usterka była by prawdopodobnie tania do naprawienia. Dzisiaj wszystko gra OK.

Mam nowe dane na temat usterki. Po dłuższym użytkowaniu (czasami 1 godzina lub więcej) wzmacniacz się raz wyłącza, tzn. odskakuje przekaźnik i gaśnie dioda POWER. Według mnie nic się nadmiarowo nie grzeje. Po kilku lub kilkunastu sekundach przekaźnik zaskakuje i wszystko jest OK. Włączanie i wyłączanie wzmacniacza nic nie daje. Trzeba chwile poczekać.

Zaznaczam też, że przerywanie w prawym kanale w sumie występuje bardzo rzadko (zazwyczaj po tym jednorazowym wyłączeniu). Sprawdzałem zimne luty i nic nie znalazłem. Poruszałem też różnymi elementami. Niestety nie jestem doświadczonym elektronikiem.
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich. Odpowiadam sobie, aby inni zauważyli.

Pewnego dnia postanowiłem jeszcze raz pogrzebać we wzmacniaczu i odkryłem zimne luty. Dotyczyły one tylko przylutowanego mostka w pobliżu selektora wejść. Jako, że nie było obawy o przegrzanie elementów, porządnie podgrzałem luty i wszystko już kontaktuje. Przy okazji przeczyściłem niektóre miejsca na płytce i wszystko gra, nic sie nie wyłącza i nie przerywa. Przeczyściłem także potencjometry. Wzmacniacz jest teraz w stanie idealnym. Dziękuję za zainteresowanie tematem.