Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofalówka Sharp R-730A problemy po naprawie

man8dm 29 Mar 2009 19:50 3696 2
  • #1 29 Mar 2009 19:50
    man8dm
    Poziom 9  

Witam.
    Pewnego razu, gdy chciałem włączyć moją mikrofalówkę:
    wydała ona z siebie niepokojący odgłos zwarcia. Niestety natychmiast po tym przestała działać. Dokonałem oględzin wnętrza:
    i wszystko wskazywało na to, że to wina kondensatora (ślady iskrzenia przy nim, których na tym zdjęciu nie widać):
    Zakupiłem wiec kondensator jak na powyższym zdjęciu, zakupiłem także wkładki bezpieczników

Wymiana bezpiecznika bez wymiany innych podzespołów kończyła się spaleniem tego pierwszego. Z powodu braku czasu, nie mogłem zainstalować tego kondensatora na tyle szybko, aby mój ojciec się tym nie zajął. Zadzwonił do mnie, że coś jest nie tak. Powiedział także, że zrobiło mu się zwarcie. Nie jestem pewnien, czy to może być przyczyną problemów. Ale do rzeczy:
    Mikrofalówka w pewnym sensie działa. Magnetron grzeje, bezpieczniki całe. Jest jeden szkopuł: przy zamkniętych drzwiach cały czas działa oświetlenie, mechanizm obrotowy talerza i wentylator. Po otwarciu drzwi wszystko działa normalnie, czyli działa tylko oświetlenie. Panel sterujący działa w 100%. Wszystko grzeje i działa.

Rozebrałem także panel sterujący. Widać ślady jakiegoś przegrzania:

Niestety nie mogę nic znaleźć na temat tego tranzystora wokół którego jest te przyciemnienie jego symbol to IC238. Próbowałem włożyć zamiast niego BC238, ale nie działały przyciski panelu sterującego ;). Tranzystor więc wygląda na sprawny.

Już nie mam pojęcia co może być nie tak. Wyłączniki wciskane zamkniętymi drzwiami niby działają poprawnie. Sprawdzałem ich styki NO i NC. Jeżeli nie znajdę sposobu jak to naprawić, lub jeżeli Wy mi w tym nie pomożecie, to będę musiał wymontować żarówkę i trzymać mikrofalę cały czas otwartą. Zobaczymy.

Tutaj reszta zdjęć:

0 2
  • Pomocny post
    #2 29 Mar 2009 21:29
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeden z wyłączników drzwi założony odwrotnego działania lub pomylone przewody na nim.

0
  • #3 29 Mar 2009 22:18
    man8dm
    Poziom 9  

To jest mało możliwe, gdyż stało się takie coś bez odłączania tych wyłączników. A jak próbowałem po prostu kostki od nich odłączać, to nic się nie działo. Wszystko było bez zmian (!). Dziwne

0