Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak podłączyć 2 anteny do 2 tv

Yayek 29 Mar 2009 20:08 3340 6
IGE-XAO
    Yayek
    Level 2  
    Witam :)
    chcę zbudować taką instalację:
    aktualnie istnieje tylko "niebieska" części instalacji. użyta antena to Dipol 19/21-60 ze wzmacniaczem wyjętym ze starej szerokopasmówki (bez tego odbiór był niezadowalający), teraz Polsat idzie na 5-, TVP Info idealnie.
    0. czy to w ogóle zadziała?
    1. co mam wstawić w miejsce znaków zapytania? (proszę o konkretne linki, np. do sklepu Dipola).
    2. o ile to nieskomplikowane, interesuje mnie też możliwość odbioru wszystkich 5 programów na obu TV (być może okaże się to prostsze od aktualnego rozwiązania, proszę o schemat).
  • IGE-XAO
    konrad940
    Level 22  
    Musisz zakupić zwrotnice antenową a następnie rozgałęźnik.
    Tylko ten wzmacniacz szerokopasmowy mi nie pasuje.
    Lepiej go usuń kup inny i daj za zwrotnicą.
    Poszperaj na stronie dipola to znajdziesz co trzeba.
  • IGE-XAO
    Yayek
    Level 2  
    przebudowałem trochę schemat:
    1. czyli jak rozumiem w obu antenach mają pozostać fabryczne symetryzatory?
    2. rozgałęźnik musi umożliwiać przesyłanie zasilania do wzmacniacza?
    3. kanały które mnie interesują to od 28 do 58, więc pasmo IV i V - ciężko znaleźć elementy tylko na te pasma - czy pełnopasmowe coś pogorszą?
    4. czy to będzie działać? :P
    5. odbiór lubelskiego TVP info mnie nie interesuje, podałem go jako ciekawostkę.
    6. konkretnym linkiem do sprzętu nie pogardzę

Dziękuje za poprawienie zdjęć na serwerze elektrody.
    [SP5ANJ]
    kondensator
    Level 36  
    Widzę Kolego że się motasz (na Radiopolsce też) z tematem. Nie zawsze odbiór z najbliższego nadajnika jest ekonomiczny, zwł. gdy chce się odbierać jednocześnie z innych kierunków i występuje kolizja kanałów (co uniemożliwia lub czyni ogromnie trudną i kosztowną budową zwrotnicy).
    Dla odbioru na MAX JEDEN odbiornik można robić przełączane /obracane anteny i nie ma problemy z dziwnymi kombinacjami kanałów (no, chyba że mieszka się bardzo blisko jednego nadajnika, a chce się odbierać inne - wtedy dodatkowo sa inne problemy i trzeba dodatkowych środków na walkę z nimi).
    Najsensowniej w Twoim przypadku będzie zdecydować się na instalację MATV i na komplet programów z jednego nadajnika: Przysucha, Ryki, Lublin (tam są w kilku miejscach, ale z tej odległości będziesz miał jako jeden kierunek). Do odbioru TVP1 z Lublina potrzebna duża antena na k.9 i wysięgnik boczny >0.4m bo nadawany jest z polaryzacją V (może to być wysięgnik obustronny 2x 0.8m, i po drugiej stronie antena UKF w polaryzacji V lub na ukos do odbioru obu polaryzacji). Który wybrać- to zależy od warunków miejscowych - wskazane pożyczenie miernika poziomu sygnałów TV (najlepiej z pomiarem C/N) i dokonanie prób na różnych miejscach, wysokościach i kierunkach (czasem jest to wiele godzin na dachu...). 99% spotykanych instalacji z problemami (niezależnie od odległości od nadajnika) ma za mały maszt, brak połączeń z siecią masy budynku (i jej tez brak), zbyteczny przedwzmacniacz oczywiście wzmacniający wszystko "nie RTV" i zamiast symetryzatora, niskiej jakości przewody koncentryczne, itd... "Tanio"...
    Poczytaj, co już pisałem o dobrych instalacjach antenowych (także małych zbiorowych MATV bez przemiany częstotliwości), zabezpieczaniu od zakłóceń i uszkodzeń, trwałości, bezpieczeństwie... Link do linków (gł. na Elektrodę) do niektórych tematów http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951
    Yayek
    Level 2  
    no niestety odpadają Twoje pomysły typu:
    Quote:
    komplet programów z jednego nadajnika: Przysucha, Ryki, Lublin
    z dwóch powodów:
    1. interesuje mnie kielecka TVP (Opatów jest w Świętokrzyskiem, a nie na Lublelszczyźnie czy Mazowszu)
    2. Święty Krzyż mam niejako pod nosem (kilka metrów w górę i widzę nadajnik) - więc po co się bawić w odległe stacje i to jeszcze na różnych pasmach?

przechodząc do meritum: stacje ze Św. Krzyża + Polsat (skądkolwiek) x2 TV :)
    kondensator
    Level 36  
    Yayek wrote:
    no niestety odpadają Twoje pomysły typu:
    Quote:
    komplet programów z jednego nadajnika: Przysucha, Ryki, Lublin
    z dwóch powodów:
    1. interesuje mnie kielecka TVP (Opatów jest w Świętokrzyskiem, a nie na Lublelszczyźnie czy Mazowszu)
    2. Święty Krzyż mam niejako pod nosem (kilka metrów w górę i widzę nadajnik) - więc po co się bawić w odległe stacje i to jeszcze na różnych pasmach?
    przechodząc do meritum: stacje ze Św. Krzyża + Polsat (skądkolwiek) x2 TV :)
    Nie przeskoczysz praw fizyki ani istniejących zestawów częstotliwości. Przy MATV zostaje opcja "bez przemiany + jeden kanał z przemianą":
    Polsat masz do wyboru : 60 Przysucha, 59 Ryki, 35 Lublin. Do tego (jak nie chcesz TVP1 na 9V z Lublina...) oprócz odpowiedniej anteny potrzebny jest konwerter z jednego z tych kanałów na dowolny w paśmie III np. 35/7 lub 59/12 - nie sprawdzałem czy bez podwójnej przemiany nie są to tzw. zabronione przemiany - podałem jako przykład . Taki konwerter jest stosowany w dużych instalacjach MATV, nowy i niezły to >600zł i nie każdy będzie pracować"luzem tj tylko z zasilaczem (zwykle +15V lub +24V) - wiele nowych wymaga zainstalowania w specjalnej firmowej ramie z modułem procesora sterującego (aby nikt tanio nie kombinował...).
    Były robione konwertery (przemienniki) bez procesorów, na kwarcach - bywają na e-bay b.dobre np. Kathrein, Hirschmann z lat 1975-1990 z demontażu, były też polskie Telkom już nie takie dobre (i uwaga zasilanie -24V, plus na masie) - takie można czasem kupić za kilka zł np. na giełdach, od konserwatorów osiedlowych instalacji MATV (jak nie wyrzucili...). Niestety mało było takich z pasma V, bo mało było nadajników kiedyś w tym paśmie, ale już na k. 35 jest większa szansa znalezienia. Jak znajdziesz z kanału różniącego się mało, można przestroić bez zmiany kwarcu np. z 36/9 na 35/8, lub szukając odpowiedniego kwarcu (w polskich z UHF na III było powielanie f kwarcu x6) i nie ruszając częstotliwości wyjściowej. Ale do takich zabiegów potrzeby jest wobuloskop+czas+doświadczenie. Przemienniki Telkom (i wiele innych) musiały oryginalnie pracować ze wzmacniaczem kanałowym na wyjściu z powodu nie tylko dużego sygnału potrzebnego na dużą instalację MATV/CATV, ale z powodu dużej ilości "śmieci" występujących w sygnale wyjściowym , ale jak masz mieć tylko jeden kanał w paśmie III to możesz spróbować podłączyć wyjście konwertera bezpośrednio na wejście pasma III we wzmacniaczu wielozakresowym, ew. przez filtr pasmowoprzepustowy kanałowy.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1031141.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1176328.html

http://strs.nl/ nawet jak brak bezpośredniej przemiany np. 59/7, a są np.59/IF i IF/7 po ok. 8 ojro sztuka (!) - to jest super dobre i tanie rozwiązanie (taki kwarcowy moduł przemiany Kathrein kosztował nowy kilkaset DM/sztuka !). Zasilacz możesz kupić lub dorobić. Może mają też VCC37, VCB28 lub podobne dobre wzmacniacze wielozakresowe ? (jak nie tam, to gdzie indziej, a nowy VCC37 jest tańszy i lepiej zabezpieczony przed zakłóceniami niż polski WWK860.
    Zanim zaczniesz szukać przemiany, warto sprawdzić skąd ten Polsat jest najlepszy, a skąd najgorszy - aby mieć możliwość manewru.
    Jak chcesz mieć program lokalny "kielecki", to jest też opcja gdy przemiana będzie na sam 58 TVP3 ze Św. Krzyża, a reszta Ryki lub Przysucha bez przemiany na UHF