Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak podłączyć 2 anteny do 2 tv

29 Mar 2009 20:08 3232 6
 • Poziom 2  
  Witam :)
  chcę zbudować taką instalację:
  jak podłączyć 2 anteny do 2 tv
  aktualnie istnieje tylko "niebieska" części instalacji. użyta antena to Dipol 19/21-60 ze wzmacniaczem wyjętym ze starej szerokopasmówki (bez tego odbiór był niezadowalający), teraz Polsat idzie na 5-, TVP Info idealnie.
  0. czy to w ogóle zadziała?
  1. co mam wstawić w miejsce znaków zapytania? (proszę o konkretne linki, np. do sklepu Dipola).
  2. o ile to nieskomplikowane, interesuje mnie też możliwość odbioru wszystkich 5 programów na obu TV (być może okaże się to prostsze od aktualnego rozwiązania, proszę o schemat).
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 22  
  Musisz zakupić zwrotnice antenową a następnie rozgałęźnik.
  Tylko ten wzmacniacz szerokopasmowy mi nie pasuje.
  Lepiej go usuń kup inny i daj za zwrotnicą.
  Poszperaj na stronie dipola to znajdziesz co trzeba.
 • Poziom 2  
  przebudowałem trochę schemat:
  jak podłączyć 2 anteny do 2 tv
  1. czyli jak rozumiem w obu antenach mają pozostać fabryczne symetryzatory?
  2. rozgałęźnik musi umożliwiać przesyłanie zasilania do wzmacniacza?
  3. kanały które mnie interesują to od 28 do 58, więc pasmo IV i V - ciężko znaleźć elementy tylko na te pasma - czy pełnopasmowe coś pogorszą?
  4. czy to będzie działać? :P
  5. odbiór lubelskiego TVP info mnie nie interesuje, podałem go jako ciekawostkę.
  6. konkretnym linkiem do sprzętu nie pogardzę


  Dziękuje za poprawienie zdjęć na serwerze elektrody.
  [SP5ANJ]
 • Poziom 36  
  Widzę Kolego że się motasz (na Radiopolsce też) z tematem. Nie zawsze odbiór z najbliższego nadajnika jest ekonomiczny, zwł. gdy chce się odbierać jednocześnie z innych kierunków i występuje kolizja kanałów (co uniemożliwia lub czyni ogromnie trudną i kosztowną budową zwrotnicy).
  Dla odbioru na MAX JEDEN odbiornik można robić przełączane /obracane anteny i nie ma problemy z dziwnymi kombinacjami kanałów (no, chyba że mieszka się bardzo blisko jednego nadajnika, a chce się odbierać inne - wtedy dodatkowo sa inne problemy i trzeba dodatkowych środków na walkę z nimi).
  Najsensowniej w Twoim przypadku będzie zdecydować się na instalację MATV i na komplet programów z jednego nadajnika: Przysucha, Ryki, Lublin (tam są w kilku miejscach, ale z tej odległości będziesz miał jako jeden kierunek). Do odbioru TVP1 z Lublina potrzebna duża antena na k.9 i wysięgnik boczny >0.4m bo nadawany jest z polaryzacją V (może to być wysięgnik obustronny 2x 0.8m, i po drugiej stronie antena UKF w polaryzacji V lub na ukos do odbioru obu polaryzacji). Który wybrać- to zależy od warunków miejscowych - wskazane pożyczenie miernika poziomu sygnałów TV (najlepiej z pomiarem C/N) i dokonanie prób na różnych miejscach, wysokościach i kierunkach (czasem jest to wiele godzin na dachu...). 99% spotykanych instalacji z problemami (niezależnie od odległości od nadajnika) ma za mały maszt, brak połączeń z siecią masy budynku (i jej tez brak), zbyteczny przedwzmacniacz oczywiście wzmacniający wszystko "nie RTV" i zamiast symetryzatora, niskiej jakości przewody koncentryczne, itd... "Tanio"...
  Poczytaj, co już pisałem o dobrych instalacjach antenowych (także małych zbiorowych MATV bez przemiany częstotliwości), zabezpieczaniu od zakłóceń i uszkodzeń, trwałości, bezpieczeństwie... Link do linków (gł. na Elektrodę) do niektórych tematów http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951
 • Poziom 2  
  no niestety odpadają Twoje pomysły typu:
  Cytat:
  komplet programów z jednego nadajnika: Przysucha, Ryki, Lublin
  z dwóch powodów:
  1. interesuje mnie kielecka TVP (Opatów jest w Świętokrzyskiem, a nie na Lublelszczyźnie czy Mazowszu)
  2. Święty Krzyż mam niejako pod nosem (kilka metrów w górę i widzę nadajnik) - więc po co się bawić w odległe stacje i to jeszcze na różnych pasmach?

  przechodząc do meritum: stacje ze Św. Krzyża + Polsat (skądkolwiek) x2 TV :)
 • Poziom 36  
  Yayek napisał:
  no niestety odpadają Twoje pomysły typu:
  Cytat:
  komplet programów z jednego nadajnika: Przysucha, Ryki, Lublin
  z dwóch powodów:
  1. interesuje mnie kielecka TVP (Opatów jest w Świętokrzyskiem, a nie na Lublelszczyźnie czy Mazowszu)
  2. Święty Krzyż mam niejako pod nosem (kilka metrów w górę i widzę nadajnik) - więc po co się bawić w odległe stacje i to jeszcze na różnych pasmach?
  przechodząc do meritum: stacje ze Św. Krzyża + Polsat (skądkolwiek) x2 TV :)
  Nie przeskoczysz praw fizyki ani istniejących zestawów częstotliwości. Przy MATV zostaje opcja "bez przemiany + jeden kanał z przemianą":
  Polsat masz do wyboru : 60 Przysucha, 59 Ryki, 35 Lublin. Do tego (jak nie chcesz TVP1 na 9V z Lublina...) oprócz odpowiedniej anteny potrzebny jest konwerter z jednego z tych kanałów na dowolny w paśmie III np. 35/7 lub 59/12 - nie sprawdzałem czy bez podwójnej przemiany nie są to tzw. zabronione przemiany - podałem jako przykład . Taki konwerter jest stosowany w dużych instalacjach MATV, nowy i niezły to >600zł i nie każdy będzie pracować"luzem tj tylko z zasilaczem (zwykle +15V lub +24V) - wiele nowych wymaga zainstalowania w specjalnej firmowej ramie z modułem procesora sterującego (aby nikt tanio nie kombinował...).
  Były robione konwertery (przemienniki) bez procesorów, na kwarcach - bywają na e-bay b.dobre np. Kathrein, Hirschmann z lat 1975-1990 z demontażu, były też polskie Telkom już nie takie dobre (i uwaga zasilanie -24V, plus na masie) - takie można czasem kupić za kilka zł np. na giełdach, od konserwatorów osiedlowych instalacji MATV (jak nie wyrzucili...). Niestety mało było takich z pasma V, bo mało było nadajników kiedyś w tym paśmie, ale już na k. 35 jest większa szansa znalezienia. Jak znajdziesz z kanału różniącego się mało, można przestroić bez zmiany kwarcu np. z 36/9 na 35/8, lub szukając odpowiedniego kwarcu (w polskich z UHF na III było powielanie f kwarcu x6) i nie ruszając częstotliwości wyjściowej. Ale do takich zabiegów potrzeby jest wobuloskop+czas+doświadczenie. Przemienniki Telkom (i wiele innych) musiały oryginalnie pracować ze wzmacniaczem kanałowym na wyjściu z powodu nie tylko dużego sygnału potrzebnego na dużą instalację MATV/CATV, ale z powodu dużej ilości "śmieci" występujących w sygnale wyjściowym , ale jak masz mieć tylko jeden kanał w paśmie III to możesz spróbować podłączyć wyjście konwertera bezpośrednio na wejście pasma III we wzmacniaczu wielozakresowym, ew. przez filtr pasmowoprzepustowy kanałowy.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1031141.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1176328.html

  http://strs.nl/ nawet jak brak bezpośredniej przemiany np. 59/7, a są np.59/IF i IF/7 po ok. 8 ojro sztuka (!) - to jest super dobre i tanie rozwiązanie (taki kwarcowy moduł przemiany Kathrein kosztował nowy kilkaset DM/sztuka !). Zasilacz możesz kupić lub dorobić. Może mają też VCC37, VCB28 lub podobne dobre wzmacniacze wielozakresowe ? (jak nie tam, to gdzie indziej, a nowy VCC37 jest tańszy i lepiej zabezpieczony przed zakłóceniami niż polski WWK860.
  Zanim zaczniesz szukać przemiany, warto sprawdzić skąd ten Polsat jest najlepszy, a skąd najgorszy - aby mieć możliwość manewru.
  Jak chcesz mieć program lokalny "kielecki", to jest też opcja gdy przemiana będzie na sam 58 TVP3 ze Św. Krzyża, a reszta Ryki lub Przysucha bez przemiany na UHF