Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizator napięcia do agregatu

29 Mar 2009 21:28 36362 19
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam agregat prądotwórczy 230V o mocy 1kW. Dowiedziałem się, że abym mógł do niego podłączyć jakieś urządzenia elektryczne muszę to zrobić za pośrednictwem stabilizatora.
    Nie znam się na rzeczy więc proszę o pomoc jaki ma to być stabilizator i czy można go wykonać samemu?
    Pzdr
  • Poziom 18  
    Jeśli silnik pracuje w miarę równo to podłączasz beż stabilizacji
    pozdro
  • Poziom 9  
    Nawet elektronikę RTV??
    Strzałka woltomierza w agregacie niby wskazuje cały czas 230V
  • Poziom 17  
    Silniki w agregatach mają stabilizację aby obroty były na
    jednakowym poziomie przy różnym obciążeniu a tym
    samym jest realizowana stabilizacja napięcia,
    nie wiem jaki ty masz agregat ale więkzość
    ma tę stabilizację bo chodzi głównie oto żeby
    częstotliwość 50Hz i napięcie były w miarę stabilne i
    wtedy bez obaw można podłączać różne sprzęty
    ale należy przestrzegać tego by obciążenie odbiorników
    nie przekroczyło mocy agregatu i żeby unikać wyłączania
    dużego obciążenia gdy jest też jednocześnie włączone jakieś małe obciążenie gdyż wyłączenie tego dużego
    powoduje chwilowy wzrost napięcia i częstotliwości
    do chwili ustabilizowania się obrotów silnika a to czasem kilka sekund i jakiś tam udar prądowy dla mniejszego urządzonka .
    Zawsze należy najpierw wyłączyć małe obciążenia
    a potem te większe.
  • Poziom 33  
    Napisz najpierw jaki agregat posiadasz (producent, model, zdjęcie itp ...). Ja na przykład mam agregat 1 kW z pełną stabilizacją napięcia. Ale są też takie prostsze z generatorem asynchronicznym, gdzie żadnych układów automatycznej regulacji napięcia nie zastosowano (wzbudzenie własne "kondensatorowe). Takie agregaty ładnie utrzymują napięcie wyjściowe tylko dla obciążenia czysto rezystancyjnego.
  • Poziom 33  
    Możesz zasilać domek, nic nie powinno złego się stać - ale pamiętaj o względach bezpieczeństwa! Przypominam też, że dla obciążeń indukcyjnych napięcie będzie spadało tym bardziej, im mniejszy będzie cos Φ. W domu raczej nie masz urządzeń o charakterze pojemnościowym, tak więc nie masz się co obawiać że napięcie wzrośnie Ci do niebezpiecznej wartości. Poszukaj na Elektrodzie zamieściłem kiedyś temat odnośnie agregatu STE850 Einhell, gdzie dokładnie opisałem jego zachowanie.
  • Poziom 1  
    Posiadam Agregat Budget model BEG6501. I mam pytanko. Czy moze ktos sie orietoje czy moj agregat pociada stabilizator napiecia? A jesli nie czy byla by mozliwosc zamotowac go, bo patrzylem na allegro sa jakies do wbudowania do agregatow. Z gory dziekuje . Prosze o odpowiedz
  • Poziom 10  
    Temat stary, ale jak widac jeszcze co jakis czas sie przeszukuje i wpada w wyszukiwarke.
    Dla wszystkich pytajacych; pamietajcie ze sinusoida generowana przez agrekaty czy turbiny wodne i wiatrowe jest nieco kwadratowa, a urzadzenia moga tez miec wachania napiecia.
    Grzalki, zarowki itp to zniosa bez problemu. Elektronika juz niekoniecznie.
    I tak wlasnie sasiad spalil sterowanie pieca grzewczego jak chodzilo na agregacie co hmmmtroche go kosztowalo.
    Stad i moje obecne poszukiwania stabilizatorow, ale ceny sa kosmiczne i znacznie przekraczaja cemyurzadzen.
    Jedyne rozsadne to znalazlem stabilizator Westlands na http://www.anteks.com.pl
    inne sa z jednym zerem wiecej, np http://www.cyfronika.com.pl/stabilizator.htm

Tylko nie wiem skad taka roznica cen?
  • Poziom 9  
    ceny róznią sie bo śa rózne stabilizatory tak jak są różne auta czy telewizory, te z pierwszego linku są raczej dedykowane pod agregat te z drugiego linku do sieci w mieszkaniu jak masz np przygasanie światła itp. Ogólne to te do agregatu sa troche lipne gdyz podana jest tolerancja napiecia +/- 8 % przy 230 V wychodzi cos koło +/- 20 V a to juz jest sporo jesli chodzi o elektronike typu tv czy komputer, stabilizatory sa rózne , w agregatach mozna spotkać z tolerancja np +/- 6 V (volt a nie % ) sa i lepsze np w inwertorowych agregatach gdzie wynosi jeszcze mniej
  • Poziom 26  
    A przykładowo ładowanie z agregatu akumulatora kwasowego 12V lub 24V i do niego podłączona elektronika z UPS z pełnym sinusem? Albo poprostu ładowanie wewnętrznego akumulatorka w UPS?

Używany UPS nie jest zbyt drogi.
  • Poziom 22  
    Mam podobny problem - chciałbym używać prostego agregatu z generatorem asynchronicznym 2kW do zasilania elektroniki pieca C.O. ale w obawie przed jej uszkodzeniem, gdyż agregat nie ma żadnej stabilizacji napięcia (ani elektronicznej ani sterowanej obrotami) zastanawiam się nad jakimś tanim rozwiązaniem.

Pomysł 1: zamontowanie układu AVR za 50-70zł z jakiegoś chińskiego agregatu.
    Pomysł 2: użycie UPS ze stabilizacją i sinusem na wyjściu (mam dwa do wyboru - APC Smart 620 i 1500)

Co sądzicie o tych pomysłach?
  • Poziom 25  
    SC620I APC nie generuje sinus-a.
    Ale to napięcie podawane do obwodu baterii powinno być podobne do
    stałego.
  • Poziom 22  
    Faktycznie - APC Smart-UPS SC 620VA daje "schodkową aproksymację sinusiody" ale Smart 1500 wg. producenta pełnego sinusa.

To jak myślicie - lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie AVR'a od chińczyka czy UPS'a APC Smart 1500? Głównie chodzi mi o ustabilizowanie napięcia na poziomie powiedzmy 210-240V i częstotliwości 50Hz bo czytałem o różnych przypadkach jak to agregat po zgaśnięciu silnika trzymał napięcie ale załatwiał sprzęt Hz i itp....
  • Poziom 25  
    AVR "ustabilizuje" napięcie "jakoś", którą watość chwilową, średnią, skuteczną ?
    Dal UPS-a istotna jest chwilowa, odzwierciedla wszystkie parametry.
    Prawdopodobieństwo największe - SMART 1500 nawet nie "zauważy" tego
    napięcia, jego zadaniem jest chronić odbiorniki.
  • Poziom 9  
    Witam. A czy ktoś z Was mógłby udostępnić schemat takiego stabilizatora? Kupiłem najtańszy agregat 1200W i chciałbym podłączyć sprzęt muzyczny do grania na powietrzu. Koszty tych stabilizatorów przekraczają koszt samego agregatu więc na pewno można to zrobić samemu. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam.
  • Poziom 1  
    Witam.
    Wczoraj musiałem awaryjnie zasilić serwery agregatem bez stabilizatora przez APC 1500. Niestety APC nie chciał się przełączyć na prąd z agregatu. Napięcie na wyjściu z agregatu wąchało sie od 270 do 286V. Wpiąłem jeszcze dwie nagrzewnice po 2000w. W chwili włączania nagrzewnic APC przełączał się na prąd z agregatu, po paru sekundach znowu pracował z baterii. Nie wiem czy zakup stabilizatora coś zmieni. Czy muszę wymienić agregat na taki ze stabilizatorem?
  • Poziom 1  
    z autopsji wiem ze jezeli agregat nie ma stabilizatora napiecia to w 98% jest szansa ze cos spalisz np jezeli cos sterowane jest elektonicznie piece , kolektory sloneczne itd . a swiatlo bedzie ci migac .