Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz na TDA8425

mirley 29 Mar 2009 21:54 13144 19
  • Przedwzmacniacz na TDA8425

Witam Wszystkich, chciałbym zaprezentować swój przedwzmacniacz, który ostatnio wykonałem. Proszę o opinię :)

Przedwzmacniacz został zbudowany w oparciu o cyfrowy scalony procesor dźwięku TDA8425 sterowany za pomocą mikrokontrolera ATTiny2313. W układzie nie zastosowano żadnego wyświetlacza a jedynie linijkę diod LED (bargraf), na którym wyświetlane są podstawowe informacje o parametrach dźwięku. Przedwzmacniacz posiada dwa niezależne kanały, przełączane w pełni cyfrowo, oraz regulację głośności i barwy dźwięku. W roli elementu regulacyjnego wykorzystano tani i popularny impulsator (enkoder) obrotowy z wbudowanym przyciskiem. Zapewnia to prostą i intuicyjną obsługę urządzenia, zmniejszając znacznie jego wymiary. Przejście z ustawień głośności do ustawień tonów odbywa się przez naciśnięcie przycisku w impulsatorze.

Schemat Układu przedwzmacniacza:

Sercem układu jest mikrokontroler U1 (ATTiny2313) wraz z rezonatorem kwarcowym X1 (16MHz) i kondensatorami C1 (22pF) i C2 (22pF). Rezystory R1 (3,3k) i R2 (3,3k) podciągają linie SCL i SDA magistrali I2C do plusa zasilania, zapewniając jej prawidłowe warunki pracy. Sprawą obróbki sygnału zajmuje się scalony procesor dźwięku U2 (TDA8425). Sygnał audio podawany jest na złącza IN1 i IN2 za pośrednictwem kondensatorów C13 - C15 (470nF). Wyjściem przedwzmacniacza jest złącze OUT, do którego sygnał dostaje się za pomocą kondensatorów C17 (2,2uF) i C18 (2,2uF). Pozostałe kondensatory C6 - C12 zostały zastosowane zgodnie z zaleceniem producenta układu na podstawie karty katalogowej, umożliwiają one poprawne jego działanie. Do zasilania całego urządzenia wykorzystano zasilacz zbudowany na stabilizatorach U3 (7812) i U4 (7805) i kondensatorach filtrujących C3 (470uF), C4 (47uF) i C5 (47uF). Dostarcza ona napięć 12V i 5V potrzebnych do pracy mikrokontrolera i procesora dźwięku.

Wygląd płytki drukowanej:

Schemat Wyświetlacza:

Płytka wyświetlacza nie zawiera żadnych skomplikowanych połączeń. Główną jej częścią jest wyświetlacz, linijka diod LED W1. Prąd wyświetlacza jest ograniczany za pomocą rezystorów R1 - R10 (330R). Impulsator I1 umożliwia regulację parametrów wzmacniacza, pełni on jednocześnie funkcję przycisku. Złącza GP1 (Goldpin) i GP2 (Goldpin) zapewniają połączenie płytki wyświetlacza z płytką przedwzmacniacza.

Wygląd płytki drukowanej:

Obsługa przedwzmacniacza jest bardzo prosta. Wszystko dzieje się za pomocą jednego impulsatora z przyciskiem. Zaraz po włączeniu układ pracuje w trybie regulacji głośności. Kręcenie impulsatorem odpowiednio zwiększa lub zmniejsza poziom dźwięku. Naciskając przycisk w impulsatorze przechodzimy do ustawień basu, tonów wysokich i wyboru wejścia.

Dwie pierwsze diody wyświetlacza sygnalizują binarnie cztery tryby ustawień przedwzmacniacza, a pozostałe to zwykła linijka której kolejne diody wskazują poziom ustawienia danego parametru (Więcej zapalonych diod, większy np. poziom głosu).

Ps. Zrezygnowałem z wyświetlacza LCD aby obniżyć koszty układu i zmniejszyć wymiary całości :)

Fajne!
  • #2 30 Mar 2009 08:17
    mirekk36
    Poziom 42  

Witam,

Bardzo zgrabnie ci to wyszło. Mam pytanie - skąd bierzesz sygnał do wysterowania tej linijeczki diod LED ? odczytywany jest z TDA ? jak się domyślam ?

druga sprawa (nie żebym się czepiał) ale nie byłoby to chyba aż tak dużym kosztem dodać jednak wyświetlacz LCD do tego (koszt już od kilku zł na allegro) , no ale może wtedy trza byłoby dać nieco większy procek np ATmega8 - jednak to też mocno by nie zwiększyło kosztów.

Generalnie całość podoba mi się ;)

pozdrawiam

• #3 30 Mar 2009 08:28
    shido5
    Poziom 14  

no właśnie... jak by był wyświetlacz to było by widać w jakich ustawieniach jesteś a tak to skąd ktoś ma wiedzieć czy to jest regulacja głośności, bass, czy treble?

• #4 30 Mar 2009 09:22
    befunky
    Poziom 11  

shido5 napisał:
    no właśnie... jak by był wyświetlacz to było by widać w jakich ustawieniach jesteś a tak to skąd ktoś ma wiedzieć czy to jest regulacja głośności, bass, czy treble?

Czytanie ze zrozumieniem?
    Cytat:
    W układzie nie zastosowano żadnego wyświetlacza a jedynie linijkę diod LED (bargraf), na którym wyświetlane są podstawowe informacje o parametrach dźwięku.

Zapewne kolega opracował jakiś interfejs wyświetlania na tym bar-grafie.

• #5 30 Mar 2009 09:24
    mirley
    Poziom 17  

Witam

Uzupełniłem treść opisu, więc teraz powinno być wszystko jasne. Sygnał do wysterowania linijki led pochodzi z mikrokontrolera, to on pamięta ustawienia dźwięku. Wyświetlacza LCD nie chciałem stosować, bo po pierwsze jest wyższy od płytki czołowej z impulsatorem i linijką led, a po drugie już taki mam wzmacniacz z wyświetlaczem LCD.

Poprostu chciałem sprawdzić jak to będzie wyglądało.

To co aktualnie jest ustawiane widać na pierwszych dwóch diodach (binarnie). Dwie zapalone głośność, dwie zgaszone to zmiana wejść, a po jednej zapalonej to albo tony niskie albo wysokie (stany: 00,01,10,11)

• #6 30 Mar 2009 10:27
    shido5
    Poziom 14  

acha no i wszytko jasne... :) a jak układ sie spisuje podczas pracy?

• #7 30 Mar 2009 10:56
    mirley
    Poziom 17  

Układ całkiem ładnie działa, ale jaka będzie wygoda obsługi to muszę dopiero sprawdzić w praktyce. Narazie układ jest prototypem i jeśli będzie obsługa kłopotliwa to pewnie oprogramowanie ulegnie zmianie.

Odnośnie plików to poniżej podaje kod źródłowy i plik hex.

!!!

• #8 30 Mar 2009 12:30
    szeryf.rm
    Poziom 22  

A ja zwrócę jedynie drobną uwagę na wiszący reset.

• #9 30 Mar 2009 15:01
    mirley
    Poziom 17  

Wiszący reset faktycznie powinienem zewrzeć do +VCC, jednak przeważnie tego nie robię i nie ma żadnych problemów z działaniem :)

• #11 30 Mar 2009 18:42
    pio_05
    Poziom 11  

Mam taką prośbę. Czy mógłbyś wrzucić obraz płytki na której znajduje się TDA i attiny jeśli taki istnieje? Pewnie by się paru osobą (na przykład mnie) przydał.
    pozdrawiam

• #12 30 Mar 2009 20:07
    rafik69
    Poziom 12  

Zgadza się. Projekt ładnie wykonany, estetycznie. Koszt też nie duży. Wg moich obliczeń wychodzi ok. 25zł. Chciałbym się przy okazji zapytać, czy tam jest 8 rezystorów ceramicznych 5W, 2 rezystory 1W i reszta to 1/4W? Co stałoby się, gdybym zastosował wszystkie 1/4W i 1W? Jakie byłyby konsekwencje oprócz nadmiernego ciepła? Za szybką odpowiedź serdeczne dzięki ;]
    Pozdrawiam

• #13 30 Mar 2009 20:20
    jacus0
    Poziom 12  

Gdzie Ty tam widzisz 5W rezystory? Może pomyliłeś z kondensatorami MKT. Można dać wszystkie 1/4W, tam nie ma się co grzać.

A ja mam takie pytanie do autora, czy zauważyłeś jakieś zmiany (na gorsze) jeśli chodzi o jakość dźwięku? Bądź co bądź przedwzmacniacz to zawsze ingerencja w sygnał audio. Z jaką końcówką mocy będzie to grać? Czy jak skręcisz volume na maxa przy wyłączonej muzyce to słychać szumy? :) Chociaż w sumie to przedwzmacniacz cyfrowy więc chyba będzie inaczej niż przy analogowym..

• #14 30 Mar 2009 20:31
    rafik69
    Poziom 12  

jacus0 napisał:
    Gdzie Ty tam widzisz 5W rezystory? Może pomyliłeś z kondensatorami MKT. Można dać wszystkie 1/4W, tam nie ma się co grzać.

Przepraszam, jednak się pomyliłem ;] Nie zauważyłem, ponieważ zwykle kostka ceramiki kojarzyła się mi z rezystorami. Dzięki za odpowiedź.
    Pozdrawiam

PS. Tani impulsator nie robi wielkiej różnicy w porównaniu z takim za kilka złotych?

• #15 30 Mar 2009 22:33
    mirley
    Poziom 17  

Witam Wszystkich

Przepraszam na wstępie za zwłokę ale zajęcia do 21:00 nie pozwoliły mi na wcześniejszą odpowiedź :)

Jeśli chodzi o współpracę mojego uC z układem TDA8421 to zobaczę w wolnej chwilce karty katalogowe ale z wstępnych oględzin to bardzo podobne układy, tylko ten twój ma dodatkowy wyjście słuchawkowe jak dobrze czytałem

Oczywiście że płytki istnieją i nawet zamieściłem linki do nich, mam je na swojej stronie, jednak umieszczanie linka bezpośredniego jest odbierane jaka nadmierna próba reklamy swojej strony i linki zostały skasowane przez administratora :) Zamieszczam odpowiednie pliki poniżej

Jeżeli chodzi o pogorszenie sygnału audio to układ TDA8425 ma naprawdę dobre parametry. W roli końcówki mocy testowałem już układy na TDA2030 i TDA7294, działa bez zarzutu.

• #16 02 Kwi 2009 15:35
    R A M Z E S
    Poziom 10  

pytanie do autora..

Możesz mniej -więcej określić kosztorys całkowity ?

No i najważniejsze: gratulacje miło to się przedstawia

• #17 02 Kwi 2009 21:52
    januss73
    Poziom 31  

Moje gratulacje. Projekcik nie specjalnie skomplikowany ale wielki plus za samodzielne wykonanie całości. Mało kto robi coś tak od dechy do dechy sam, o programie nawet nie wspomnę.

Dwie uwagi.

Parę razy padło tu pojęcie

mirley napisał:
    cyfrowy scalony procesor dźwięku TDA8425

Otóż ten układ z cyfrowym procesorem dźwięku za wiele wspólnego nie ma, jest jedynie sterowany cyfrowo.

Właśnie dla tego, że jest to układ z częścią cyfrową powinieneś nieco staranniej prowadzić masę. Oczywiście nie ma się już co rozwodzić, skoro układ działa, ale tak na przyszłość gdybyś jeszcze robił podobne projekty, w układach takich należy rozgraniczyć ścieżki masy (też zasilania) cyfrowej i analogowej. W tym przypadku oznaczałoby to poprowadzenie DGND od punktu wspólnego gwiazdy z dala od ścieżek sygnałowych, nie tak jak to zrobiłeś najkrótszą ścieżką z AGND do DGND. To samo tyczy oczywiście szyny i2c i zasilania kontrolera, ścieżki masz poprawnie daleko od sygnałowych, ale optymalniej byłoby rozdzielić zasilanie, tzn te dwa 78 dać równolegle a nie w szereg i zrobić oddzielną filtrację tych zasilań. W ten sposób 7812 nie był by obciążony zasilaniem cyfrowej części.

powodzenia w następnych projektach.

• #18 02 Kwi 2009 23:12
    mirley
    Poziom 17  

Witam Wszystkich

do R A M Z E S:

Kosztorys całkowity to ok 20zł +/- pare złotych. Najdroższy jest TDA bo ok 7 zł, procesor może być inny ale attiny2313 jest jednym z tańszych. Płytki wykonane samodzielnie, laminat z allegro :)

do januss73:

Dzięki za wskazówki. Wiem że powinienem oddzielić obwody masy analogowej od cyfrowej. W tym projekcie nie zważałem na to, bo oczywiście są przesłuchy do toru audio, ale nie projektowałem tego na dobre parametry ale prostotę. Szczerze mówiąc to zdziwiłem się że tak dobrze działa ten układ.

• #19 14 Sie 2015 12:31
    Rafał Piwowarczyk
    Poziom 10  

Co trzeba przerobić w sofcie żeby przedwzmacniacz pracował na wyświetlaczu lcd? I czy soft da się przerobić na atmega16?

• #20 15 Sie 2015 06:55
    mirley
    Poziom 17  

Trzeba przerobic prawie cały soft. Zostaną tylko procedury odpowiadające za wysyłanie danych do TDA i ewentualnie obsługa impulsatora. Co do M16 to nie widzę przeszkód.