Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki jest dopuszczalny spadek napięcia podczas rozruchu...

30 Mar 2009 09:30 6665 5
  • Poziom 9  
    Jaki jest dopuszczalny % spadek napięcia podczas rozruchu silnika klatkowego przyłączonego bezpośrednio do sieci? Czy jest jakaś norma mówiąca o tym?
    Z góry dzięki za pomoc,
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Zabezpieczenie przedlicznikowe określa maksymalny prąd jakim możesz startować silnik. Spadek napięcia to jest w zasadzie tylko sprawa wypadkowa, bo inny spadek napięcia będzie przy załączeniu tego silnika 10m od trafo a inny przy załączeniu 1km od niego. Co innego w przemysłowych instalacjach, gdzie w rozruchu bezpośrednim startują silniki po kilkadziesiąt kW ;)
  • Poziom 17  
    podczas rozruchu interesuje Cie prąd rozruchowy i pod to musisz dopasować zabezpieczenie. Oczywiście jeżeli wartość napięcia będzie różniła się od znamionowego, prądzik będzie większy, przez co uzwojenie będzie się bardziej grzało i może zrobić "pa pa". Spradek napięcia jest ważny podczas normalnej pracy (żeby silnik nie "utknął", czyli zatrzymał się). Niech mnie ktoś poprawi, bo z tego co pamiętam to było w granicach 30% jednostki względnej.
  • Poziom 9  
    Dodam ze ten silnik to 18,7kW. Wiem, że ograniczenia co do krotności prądu rozruchowego to norma mówi aby nie przekraczyć 2,2 In (chyba że silnik przy rozruchu bierze mniej niż 60A). Ale nic nie mówi o tym jaki może być "tolerowany" spadek napięcia. Obiekt na którym pracuje silnik ma własny trafo SN/nn. Jaki % spadek napięcia możemy dopuścić w tym przypadku. W sieci znalazłem, że może to być 6%. Czy spotkał się ktoś z tym?
    Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Witam.
    Przyjmuje się zależność:
    Ur = Un√(k/a)
    gdzie:
    Un napięcie znamionowe silnika
    k = Mr/Mn przyjmuje się np 1,2 dla przenośników, 0,6 dla wentylatorów\
    a = Mrn/Mn wartość podawana w katalogach
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9