Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zachowanie delty?

30 Mar 2009 09:47 5956 9
e-mierniki
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • e-mierniki
 • #2
  Bushman10980
  Level 22  
  Witam...
  Na wstępie aby przesunąć rezonans z 13,200 na 14,200 trzeba antenę skrócić a nie wydłużyć. O ile ja bym popróbował o 10cm i zobaczył jakie daje to zmiany w rezonansie. Sprawa nr 2 czy w przyszłości nie będziesz dawał baluna ponieważ taka delta może pracować też na innych pasmach. Po dołożeniu baluna rezonans z powrotem przeniesie się w dół pasma.
  Co do sprawy zasilania to sprawdź zasilacz na sztucznym obciążeniu zamiast anteny stopniowo zwiększając moc i kontroluj wskazania napięcia i prądu. Możesz dla pewności podłączyć przez dodatkowy amperomierz.
 • e-mierniki
 • #3
  kondensator
  Level 36  
  rancho1 wrote:
  Badam wykonaną przez siebie deltę na 20m i tak, ustaliłem że stroi na 1:1 dla około 13,2 MHz ( wskazanie swr-miarki w radiu 897D). Zestaw zasilany jest przetwornicą Lafayette SS-830. Ile powinienem "dodać anteny" , żeby przenieść rezonans na 14,200? ( Może ktoś to doświadczalnie wybadał)?. Ponadto wszystkie pomiary robię przy FM i mocy 5W. I na 14, 200 w górę radio pokazuje spadek napięcia zasilania do np. 12,9 V i się wyłącza. Przy odbiorze nawet dla 11V radio działą normalnie. Natomiast w rezonansie ( 13...MHz ) i tak przy około 40 W radio się wyłącza ( chyba ten zasilacz jest do niczego). Wskaźnik napięcia na zasilaczu ani drgnie. Czy wskutek niedużego niedopasowania pole w.cz. wpływa na pracę przetwornicy? Czy ktoś spotkał się z takim zjawiskiem? Pozdrawiam i wielkie dzięki z góry za infa.
  1. Jak poniżej pasma pracy jest lepiej, to antena jest za długa, ALE gdy jest zasilana i zainstalowana nieprawidłowo (patrz p.2), oraz dodatkowo pomiar był wykonany przy radiu a nie przy antenie, to wyniki takich "pomiarów" mają wartość "umowną" (najlepiej pomierzyć metodą mostkową jak najblizej anteny - np. przyrządem MFJ259 lub polskim MAX6 - może kupisz, zrobisz (MAX jest w KITach) lub pożyczysz).
  2. Sposób zasilania: transformacja (potrzeba ok. 1:2) i symetryzacja jest ? Jeżeli brak - wtedy ekran kabla koncentrycznego jest częścią promieniującą anteny (i to może być przyczyną kłopotów z zakłóceniami - także pracy zasilacza, możesz podłączyć zamiast zasilacza akumulator samochodowy, ale w.cz. płynące po wierzchu ekranu kabla koncentrycznego będzie oddziaływało dalej na TRX )...
  Można użyć (1/4fali x k) odcinka kabla koncentrycznego tra transformacji, a kilkanaście (ilość ważniejsza niż materiał) pierścieni ferrytowych (na nim) jako rodzaj absorbcyjnego symetryzatora
  3. Bezpieczeństwo, zakłócenia, odprowadzenie ESD - o ile dipol pętlowy wiadomo gdzie ma zero napięcia w.cz. aby go tam uziemić, to w delcie taki punki może być w różnych miejscach w zależności od sposobu zawieszenia - zostaje połączenie przez dławik w.cz., dławik w.cz. szeregowo z rezystorem xx ohm (uniknięcie rezonansu gdy źle dobrany dławik), ostatecznie rezystor xx kohm). Lepiej przekształcić deltę w prostokąt - dipol pętlowy w zależności od proporcji długości boków Z będzie się zmieniało od ok. 100ohm (a=b, kwadrat) do ok. 300ohm (dipol pętlowy, a>>b), dodatkowo z powodu niskiego zawieszenia nad podłożem Impedancja anteny będzie dodatkowo mniejsza, tak że do dipola pętlowego może być lepszy symetryzator 1:4 niż 1:6 dla kabla 50 ohm
  4. Użycie niskiej jakości przewodów koncentrycznych to następna przyczyna kłopotów z zakłóceniami przy odbiorze i nadawaniu - niektórych od razu, innych po czasie. Na KF wskazane jest użycie przewodu S544 (lub S5LF5 - tańszej wersji "tylko na KF") - ekranowanie VHF/UHF ok. 80dB (HF ok. 100dB) ekran bez aluminium z dwóch warstw oplotu Cu, opona z czarnego PE - odporna na UV (podobny do RG223 ale nadaje się na dwór).
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1259011.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5787004#5787004
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5790166#5790166
  Jak wszystko już będzie zrobione OK, to wtedy można sprawdzać, czy zasilacz spełnia wymagania EMC...
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  Bushman10980
  Level 22  
  Witam ponownie...
  Zrobiłem Deltę 81m na bloczkach żeglarskich
  zachowanie delty?
  z doświadczenia w jej strojeniu wiem ze położenie punktu zasilania ma znaczenie na wyższych pasmach oraz samo ułożenie fidera na odcinku około 5m od anteny. Tymi "dwoma zmiennymi" + balun własnej konstrukcji zestroiłem ją na wszystkich pasmach oprócz 1.8, 10, 18, 50 MHz ale 10-tką, 18-tką i 50-tką zajmuje się skrzynka antenowa. Najwięcej zabawy było na 28MHz. 73's SQ2MMV.
 • #7
  Driver-
  Level 38  
  Deltę taką można bez problemu zestroić na 50Ω lub 200Ω. Dla uzyskania 50Ω zasilasz w jednym z rogów przy podstawie trójkąta (poziomy odcinek w przypadku delty zawieszonej pionowo lub skośnie). Nie musisz dawać baluna, antena i tak jest zwarta dla prądu stałego. Oplot kabla podłączasz do przewodu tworzącego podstawę trójkąta, żyłę środkową do skośnego. Dla uzyskania 200Ω zasilasz od dołu przez balun 1:4. Ważny jest kształt anteny, dla 50Ω musi być trójkątem równoramiennym a dla 200Ω trójkątem równobocznym. Przy strojeniu nie tylko możesz regulować długość ale również kąty przy podstawie, przy czym oba kąty przy podstawie powinny być jednakowe. Zmniejszenie kątów przy podstawie zmniejsza a zwiększenie kątów powiększa impedancję falową anteny. Podobnie w przypadku zasilania od dołu zmniejszanie kąta wierzchołkowego zmniejsza a zwiększenie powiększa impedancję falową. Aby pomiary reflektometrem odwzorowały faktyczną impedancję falową anteny musisz dobrać długość kabla aby wynosiła 1/2λ*k lub 1/2λ*k*n na wybranej częstotliwości strojenia, czyli uwzględniając współczynnik skrócenia kabla jego długość będzie połową długości fali w kablu lub jej wielokrotnością. Po zestrojeniu anteny kabel może mieć taką długość jaka będzie Ci pasowała (dowolna).
 • #8
  kondensator
  Level 36  
  Driver- wrote:
  Deltę taką można bez problemu zestroić na 50Ω lub 200Ω. Dla uzyskania 50Ω zasilasz w jednym z rogów przy podstawie trójkąta (poziomy odcinek w przypadku delty zawieszonej pionowo lub skośnie). Nie musisz dawać baluna, antena i tak jest zwarta dla prądu stałego. Oplot kabla podłączasz do przewodu tworzącego podstawę trójkąta, żyłę środkową do skośnego.... Po zestrojeniu anteny kabel może mieć taką długość jaka będzie Ci pasowała (dowolna).
  Przepraszam bardzo, ale to są dwie oddzielne sprawy: antena symetryczna / niesymetryczna i zwarcie/niezwarcie dla DC.
  Balun (choćby "absorbcyjny" - wiele pierścieni ferrytowych na kablu) jest potrzebny aby w.cz. nie podróżowało do i z radia (i zasilacza, PC, monitora...) po zewnętrznej stronie ekranu kabla koncentrycznego i aby kabel nie stał się częścią anteny delta, która choć w 100% symetryczna nie jest (jak dipol, dipol pętlowy, dipol bocznikowy (z zasilaniem T lub delta), dipol całofalowy, W3DZZ...), to na pewno nie zalicza się do niesymetrycznych jak GP i pochodne.
  Zasilanie dipola symetrycznego układem niesymetrycznym (np. gamma, dipol półpętlowy) to oddzielny przypadek, który jednak nie jest w 100% idealnym rozwiązaniem, stosowanym dla uproszczenia i potanienia konstrukcji... jednak zasilanie delty kablem koncentrycznym bez baluna to również więcej odbieranych zakłóceń z budynku w którym pełno zasilaczy impulsowych, OTV, PC i co tam jeszcze jest do wytwarzania zakłóceń... a chyba nie o to chodziło ?
  60 lat temu problem był mniejszy... sprzęt lampowy, elektroniki w domach mniej niż znikoma ilość, o EMC nawet na uczelniach jeszcze nie wykładali...
  (Odprowadzenie ESD z delty to jeszcze oddzielna sprawa - pisałem wcześniej)
 • #9
  Driver-
  Level 38  
  :arrow: Kondensator Teraz wisi u mnie pozioma delta na 80m zasilana przez balun 1:4 musiałem zastosować takie jej zasilanie gdyż zmienił się sposób zawieszenia, dzięki któremu jest 4 m wyżej. Wcześniej miałem pełnowymiarową poziomą deltę równoramienną na 80 m zasilaną właśnie przy podstawie trójkąta bez baluna i nigdy nie było problemów z sączącym się po oplocie kabla w.cz. Przeważającą część łączności, na różnych pasmach, mam zrobionych właśnie na modulacjach cyfrowych i nie było problemów z komputerem czy innych ciekawostek przyrodniczych. Przez pewien okres czasu wisiała też druga delta pionowa właśnie na 20m zasilana również przy podstawie bez baluna i z nią również opisanych przez Ciebie problemów nie było. Z tą pionową deltą robiłem różne próby ze sposobami zasilania przy podstawie przez balun 1:1 i bez baluna, na wierzchołku z balunem 1:4 i nie zauważyłem różnic w jej pracy. Tyle że nabrałem wprawy i zaobserwowałem pewne prawidłowości w strojeniu. Kiedy miałem 2 anteny, kable zbiegały się na przełączniku antenowym, więc oba fidery były połączone ekranami i jedna na drugą nie oddziaływała, nawet kiedy na jednej lub drugiej pracowałem na 20m. Kolega mieszkający w tej samej miejscowości ma pełnowymiarową deltę poziomą a drugi miał również zasilaną przy podstawie bez baluna, niejednokrotnie w zawodach pracował z 800W wzmacniaczem i co? i nic "0" problemów żadnych zakłóceń typu prążki na monitorze czy zwiechy kompa, zarówno u jednego jak i drugiego. W zeszłym roku jeden z nich kupił LW o długości 80m z balunem 1:9, z myślą o pracy na 160m, uziemienie instalacji ma wzorcowe, zarówno stacji jak i masztu. Już przy pierwszym strojeniu LW zwiecha kompa. Na tym LW zrobił zaledwie parę łączności, praktycznie nie można było na nim pracować i został zdjęty. Natomiast na delcie z 80m, po dopasowaniu jej skrzynką, w pasmie 160m jakoś udawało mu się łączności robić. Fakt że nie było raportów 59 599 ale to dlatego że antena nie z tego pasma. Ale i na 160m pasmie też żadnych tego typu problemów nie było. Jak wytłumaczysz te dziwne zjawiska, zwłaszcza jeśli chodzi o deltę.
 • #10
  kondensator
  Level 36  
  Nie ma co tłumaczyć bez pomiarów np. przekładnikiem prądowym w.cz. w różnych miejscach nałożonym na ekran przewodu koncentrycznego...
  W określonym przypadku nawet nadając nawet z rynny może się akurat zdarzyć że sąsiedzi nie będą mieć akurat TVI/RFI - co nie znaczy ze trzeba propagować lekceważenie wszystkich zasad prawidłowych instalacji "bo u kolegi nie było zakłóceń a nadawał z byle czego i nawet 500W"... i robienie na byle jakiej instalacji łączności w nocy bo wtedy większość OTV i PC jest wyłączona... to też nie jest rozwiązanie.
  Zamiast postępować jak producenci OTV w PRL (z braku elementów) i obecnie (z "optymalizacji kosztów") i stosować zasadę "co by tu jeszcze wyciąć i czego nie montować, aby nikt nie zauważył", trzeba się zapytać "czy zrobiłem wszystko aby instalacja była odporna na zakłócenia i nie powodowała zakłóceń" - tym bardziej ze nie zwiększy to jej kosztów np. o 300% a tylko o 3...30%.
  Ale oczywiście robienie poprawnie to tylko sugestia - aby później nie mieć do siebie pretensji np. widząc antenę zniszczoną przez "nieznanych sprawców - tych z trzeciej klatki w oficynie" lub czytając złowrogie pismo ze spółdzielni...

  Co do anteny LW (po polsku "DWZO"... :) ) - kiedyś (np. w 1950r) może nie, ale obecnie (pierwsza połowa XXI wieku) jest to proszenie się o kłopoty na własne życzenie, zwł. jeśli nie mieszka się w bezludnej w promieniu >10km okolicy...