Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czardasz 6278 rzadkie radio- przestrojenie

30 Mar 2009 11:49 4045 4
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie.
    To mój pierwszy temat więc proszę o wyrozumiałość.

Więc mam pytanie: posiadam stare radio lampowe ''czardasz'' 6278 i chciał bym je przestroić na fm.
    Czy jest to wykonalne??

Jeżeli nie to czy dało by się podłączyć jakiś mały odbiornik fm i go ukryć w radiu?
    to jest to radio:

www.oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=335

A to jest najprawdopodobniej schemat do niego:

www.fonar.com.pl/audio/schematics/radio/tube/czardasz.htm

Pozdrawiam.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Specjalista-oldradio
    dragonwol napisał:

Więc mam pytanie, posiadam stare radio lampowe ''czardasz'' 6278 i chciał bym je przestroić na fm czy jest to wykonalne??

Nie - dorobić do niego zakresu UKF się nie da. Możesz dodać mały odbiorniczek, podłączyć do wejścia gramofonowego i się cieszyć dźwiekiem, ale będziesz miał problem z przestrajaniem, będzie go trudno połączyć z czardaszową gałą strojenia.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 32  
    tszczesn napisał:
    dragonwol napisał:

Więc mam pytanie, posiadam stare radio lampowe ''czardasz'' 6278 i chciał bym je przestroić na fm czy jest to wykonalne??

Nie - dorobić do niego zakresu UKF się nie da. Możesz dodać mały odbiorniczek, podłączyć do wejścia gramofonowego i się cieszyć dźwiekiem, ale będziesz miał problem z przestrajaniem, będzie go trudno połączyć z czardaszową gałą strojenia.

Kiedyś ktoś pisał chyba na tym Forum o przebudowie "Mazura" z którym "Czardasz" jest układowo identyczny. Ale i tam rzeź była straszliwa, ZTCP zachowano tylko lampy, resztę wraz z pochodzącymi już z innej epoki filtrami 1-17F i 1-22R umieszczono na płytkach drukowanych, do tego głowica lampowa UKF typu DEA współpracująca z półprzewodnikowym konwertrem CCIR/OIRT. I oczywiście tak zmasakrowany odbiornik zatracił wszelkie cechy użytkowe kultowego "Mazura", nie mogąc już odebrać żadnej stacji na zakresie AM. Nawet gdyby uszanonowano zabytek na maxa jakby się tylko dało, zachowując zakresy AM a zakres UKF dorobiono dokładając rzadkie filtry p.cz FM w okrągłych obudowach identycznych jak obudowy filtrów AM stosowanych wraz z lampami "Loctal" (występowaly we we wczesnych krajowych odbiornikach AM/FM) to i tak głowica UKF, jaka by nie była, stałaby się "ciałem obcym". W epoce lamp loctalowych nie budowało się jeszcze odbiorników FM (może z wyjątkiem prymitywnych i problematycznych pod względem użytkowych układów superreakcyjnych, ale to już z lampami nowalowymi, np. ECH81) - stąd brak duotriody ECC21 ;) Stosunkowo najmniej "inwazyjną" metodą jest propagowana gdzieniegdzie dobdowa półprzewodnikowego przemiennika FM/AM, składajaca się z najtańszego "bazarowego" odbiornika FM, choćby na słuchawki, oraz tranzystorowego mininadajnika AM. Tylko właściwie po co? Aby słuchać z AM-ową jakością audycji nadawanych w standarcie "FM Stereo"?
    Podsumowując: nie warto podejmować jakichkolwiek prób "przestrajania" (a raczej przebudowy) takiego odbiornika. Przestrojenie (choć i w tym wypadku niejednokrotnie celowe okazuje się zbudowanie od nowa glowicy z wykorzystaniem najważniejszych elementów starej) dotyczyć moze tylko odbiorników fabrycznie wyposażonych w zakres UKF FM (OIRT lub "stary" zakres CCIR do 100MHz). Lepiej starannie odpicować mu skrzynkę, zestroić te zakresy w jakie go wyposażono - i korzystać z tego co jest. A stacji na zakresie AM jest za granicą o wiele więcej niż niektórzy myślą. I co istotne - właśnie przy użyciu takich fal można je odbierać w odległych krajach.

Pozdrawiam
    Tomek Janiszewski
  • Poziom 9  
    Witam

Dziękuję za odpowiedzi.

Mam problem:
    - nie wiem gdzie się znajduje wejście gramofonowe albo go nie ma.

pozdrawiam

Zdania zaczynamy wielką literą i kończymy stosownym znakiem interpunkcyjnym! Słowo "niema" nie występuje w języku polskim. Zarówno ten, jak i poprzedni post, kwalifikują się do poprawy - mówi o tym szósty punkt regulaminu.
    [stołek_-92]
    <-----Przepraszam bardzo mam dyslesje, dysgrafie, i dysortografie <------schorzenia objawiają się popełnianiem błędów, a żeby było śmieszniej to niezauważaniem ich! Przepraszam jeszcze raz!!!
  • Specjalista-oldradio
    dragonwol napisał:

- nie wiem gdzie się znajduje wejście gramofonowe albo go nie ma.

To to środkowe gniazdo, oznaczone na zadniej ściance znakiem wyglądającym jak lustrzane odbicie litery 'Q'.

dragonwol napisał:
    Przepraszam bardzo mam dyslesje, dysgrafie, i dysortografie <------schorzenia objawiają się popełnianiem błędów, a żeby było śmieszniej to niezauważaniem ich! Przepraszam jeszcze raz!!!

Zainstaluj Firefoxa lub Mozillę. One mają wbudowany słownik i błędy ci podkreślą na czerwono.