Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termometr bezprzewodowy 433Mhz

jawnar 30 Mar 2009 13:23 2480 1
  • #1 30 Mar 2009 13:23
    jawnar
    Poziom 10  

Witam wszystkich!

Chciałbym wykonać sobie (i przy okazji jako projekt zaliczeniowy z elektroniki na studiach :) ) termometr bezprzewodowy pracujący w paśmie 433Mhz. Oba moduły tj. nadajnik i odbiornik będą oparte na mikrokontrolerach Atmela. Oba moduły w założeniach będą mierzyć temperaturę (nadajnik ma docelowo pracować za oknem). Odbiornik będzie wyposażony w tekstowy wyświetlacz LCD. Obecnie jestem na etapie projektowania i dobierania elementów. Wydaje mi się, że najprostszym rozwiązaniem z punktu widzenia budowy tego układu będzie zastosowanie nadajnika / odbiornika np TX433N / RX433N. Chciałbym oprócz aktualnej temperatury (8bitowej liczby) przesyłać również stan baterii nadajnika. Zdaje sobie sprawę, że przeniesienie stanu wysokiego i niskiego nawet na niewielkie odległości będzie bardzo niedokładne (tj. wystąpią błędy w transmisji). A teraz czas na pytania :) W jaki sposób powinienem programowo zrealizować tą transmisję ? Powinienem zastosować sumę kontrolną ? Jak długą ? ile razy powtórzyć transmisję aby mieć pewność, że dotrze ona z prawidłową sumą kontrolną do odbiornika ? (Zakładam, że stan temperatury i baterii będzie przesyłany powiedzmy co 5 min, przez pozostały czas uC będzie oszczędzał energię). Czujniki temperatury: DS18b20, co do zasięgu to w zasadzie będę zadowolony jeżeli zadziała "za ścianę" :)

Bardzo proszę o odpowiedz na moje pytania a także wszelkie sugestie, które mogłyby naprostować mój tok myślenia :)

Pozdrawiam
    Jarek

0 1
  • Metal Work Pneumatic