Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wyładowania elektryczne (obudowa, głośniki, i inne)

30 Mar 2009 15:57 1437 6
 • Level 2  
  Witam! Mam dziwny problem, a mianowicie co pewien czas po wstaniu od komputera gdy dotknę obudowy, głośników z tyłu (monitory aktywne) kranu w kuchni czy nawet z kolegą się styknę palcami to kopie mnie jakies lekkie "wyładowanie" nie wiem czym to może być spowodowane. Niektórzy mi mówią że nie mam uziemienia w gniazdku co wydaje mi sie nie mozliwe bo są bolce a budownictwo w którym mieszkam jest dość nowe... inny przykład to gdy załączam głośnik (aktywny) w jednym z nich który niejest podpięty do listwy z uwagi na to ze niema juz miejsca dziwnie reaguje tzn. membrana zaczyna drgać sama i szumieć pomimo ze nie wychodzi z komputera żaden sygnał dzwiękowy. Zdarza się też ze zakladając boczną klapę od obudowy komputera to po zetknięciu się jest iskra... Być może to nie odpowiednia kategoria na posta ale może ktoś będzie wiedział lub miał styczność z podobnym zjawiskiem. Z góry dziękuje i pozdrawiam!
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie masz uziemienia. To, że bolec jest w gniazdku to nie znaczy, że jest on podłączony.
  Wpisz w szukaj uziemienie komputera i będziesz wiedział co zrobić. Tematów o tym jest mnóstwo.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 2  
  W takim razie dziękuje :) sprawdze to!
  Zastanawia mnie tylko to dlaczego dzieje się tak dopiero od niedawna...? Sięgając pamięcią zaczęło się to chyba jak już miałem te aktywne monitory odsłuchowe.
 • Radiation protection specialist
  Zjawisko to elektryczność statyczna (naprawdę może być zabójcza dla elektroniki - w pracy, w sąsiednim dziale "usmażył" się od niej komputer - może powstać różnica potencjałów rzędu kilkudziesięciu-kilkuset tysięcy volt).
  Powstaje np. w wyniku tarcia (szkolne zabawy z laską ebonitową lub szklaną, bursztyn, generator van der Graaffa ;-) ) materiałów nieprzewodzących prąd - a przypadkiem, poza zakupem owych monitorów odsłuchowych, nie robiłeś jakiegoś remontu (podłogi) w domu?
 • Level 2  
  Nie nic takiego nie miało miejsca...myslalem tez ze to moze przez listwe ktora ma juz prawie 10 lat bo jak kopałem nogami po kablach to slychac bylo trzaski w glosnikach ale przeczyscilem ja z kurzu i nic takiego narazie sie nie dzieje i poki co to lampka na włączniku listwy mruga lekko i tu tez niewiem czy to dioda siada czy moze bezpieczniki siadają :?: nie znam sie kompletnie na elektryce ;p
 • Radiation protection specialist
  To "kopanie po kablach" nie wydaje mi się dobrym pomysłem - można owe (kable) uszkodzić... Te trzaski które słyszałeś w takim momencie mogły być efektem iskrzenia na styku wtyczka-gniazdo..
  A wracając do tego co wcześniej napisałem nawiązując do elektryczności statycznej - zacytuję sam siebie.
  Quote:
  .. większa wilgotność powietrza, może generator jonów ujemnych też...

  Zacytuję - ponieważ poprzedni mój post został potraktowany jako żart - choć tak naprawdę nim nie był (mimo pozorów). Zresztą post kol.elektrita też do końca nie był żartem. Istnieją środki chemiczne zwiększające upływność ładunków elektrostatycznych z powierzchni różnych materiałów, a zwiększenie wilgotności powietrza i/lub ilości jonów ujemnych w pomieszczeniu również zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań elektrostatycznych (zwłaszcza silnych).
  P.s.
  chesslaw - ta "dioda" o której piszesz, to w tak starej listwie będzie raczej neonówką - na Twoim miejscu poprosił bym kogoś bardziej obeznanego z "prądem" (znaczy elektryka) o obejrzenie swojej instalacji elektrycznej (włącznie z rozebraniem listwy zasilającej).
 • Level 2  
  hmm ma to sens :) dzięki wielkie!