Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie silnka przyciskiem.

30 Mar 2009 19:30 5426 7
  • Level 16  
    Witam forumowiczów!
    Mam do Was pytanie a zarazem zwracam się o pomoc.

Zbytnio o elektronice nie mam dużo pojęcia ale ostatnio przeczytałem dość dużo książek na ten temat i do końca nie potrafię sobie poradzić
    :( Posiadam dwa przełączniki do szyb elektrycznych (uniwersalne). Chciałbym je podłączyć do dwóch silników typu tower pro sg90 oczywiście jeden włącznik odpowiedzialny za jeden silniczek.
    Założenia:
    a) cały układ zasilany zasilaczem 12V 1A
    b) silniczki powinny się obracać w obydwie strony niezależnie od siebie
    c) sterowanie włącznikiem:
    -jeżeli nacisnę przycisk nr1 silnik powinien się obracać np. w lewo
    -analogicznie postępując naciskając przycisk nr2 ale w przeciwną stronę
    -jeżeli naciśnięty został przycisk nr1 to wyłączenie silnika zostanie poprzez naciśnięcie przyciska nr2, ponowne naciśnięcie przyciska nr2 spowoduje ruch silnika w przeciwnym kierunku i odwrotnie
    d) w układzie powinien znajdować się wyłącznik nadprądowy

Specyfikacja wyłącznika:
    a) w pozycji normalnej styki A i B są zwarte ze sobą
    b) analogicznie występuje to w przypadku styków D i E
    c) po naciśnięciu przycisku nr1 zwierają się styki A i C
    d) analogicznie po naciśnięciu przycisku nr2 zwierają sie styki E i C
    e) przyciski nr1 i nr2 są sprężynujące czyli po naciśnięciu wracają do pozycji normalnej.

Próbowałem to jakoś połączyć na swój własny sposób za pomocą mostka H i wykorzystując diody ale nic mi nie wychodziło :( Wyczytałem coś na forum że muszę zastosować układy scalone ale nie mam zielonego pojęcia jak to podłączyć a na symulacji programu croococlips mi to też nie wychodzi :(

Obrazek włącznika:
    Z góry dziękuję za pomoc! Pozdrawiam!
  • Level 36  
    Zakładam że po naciśnięciu przycisku nr. 1 styki A i B rozwierają się. Tak to powinno wyglądać:

To jest tylko początek. Jeszcze czeka cię dużo pracy.
  • Level 16  
    Witam!

Na początku dziękuje za zainteresowanie tematem :)

ajpier, dzięki za układ powiem szczerze że podpinałem te właczniki na różne sposoby z wykorzystaniem diód itp ale na to nie wpadłem :P proste i mało skomplikowane :)

bubi89, dzięki za linka na pewno poczytam bo to troszkę w tym kierunku:) pytania napewno będą.

Pozdrawiam!
  • Level 21  
    Poleciłem Ci ten krótki artykuł bo to najprostsze układy sterowania i do teraz często jeszcze używane.
  • Level 16  
    Witam!
    Te układy sterujące są ok ale nie do końca o to mi chodziło, a jakby zastosować jakiś układ scalony?? Posiadasz jakieś linki na ten teamt co też w prosty sposób jest wszystko wyjaśnione?? :)

Pozdrawiam!
  • Level 36  
    Chester11-86 wrote:
    Te układy sterujące są ok ale nie do końca o to mi chodziło

A z czym dokładnie masz problem i co chciałbyś uzyskać.
  • Level 16  
    Witam!

ajpier wszystko opisałem w pierwszym poscie :)
    Chodzi o to że ja chce nacisnąć przycisk np nr1 i puścić ale silnik ma sie dalej kręcić wyłączałbym go naciskając w tym wypadku przycisk nr2 a ponowne jego naciśniecie spowodowałoby obroty silnika w drugą stronę próbowałem coś stworzyć na podstawie tych styków ale mi nie to nie wychodziło ponieważ nie chce żebym musiał cały czas trzymać przycisk żeby zadziałało, coś w stylu podtrzymania napięcia :)

Pozdrawiam!