Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

555 - regulacja wypełnienia i częstotliwości

30 Mar 2009 19:44 10303 11
  • Level 12  
    Witam
    Czy istnieje możliwość regulacji wypełnienia i częstotliwości na układzie w tytule niezależnie? Jeśli tak to w jaki sposób mniej więcej to zrealizować?

Proszę o pomoc
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 12  
    Pójdę na łatwiznę:) i zapytam czy można prosić o jakieś wzory na wyliczenie częstotliwości i wypełnienia razem z elementami pasywnymi, czy może po prostu muszę użyć tych klasycznych?
  • Level 12  
    Dzięki panowie!

Ale rozumiem, że konkretnych wzorów nie ma i muszę sam je stworzyć bo obawiam się, że będą mi potrzebne.
  • Helpful post
    Level 17  
    wandal007 wrote:
    Witam
    Czy istnieje możliwość regulacji wypełnienia i częstotliwości na układzie w tytule niezależnie? Jeśli tak to w jaki sposób mniej więcej to zrealizować?

Proszę o pomoc

Jak na moje oko potrzebujesz dwóch układów 555. jeden generujący przebieg o danej częstotliwości a drugi odpowiedzialny za wypełnienie. ma to swoje wady, ale będzie lepiej działało nić na jednej kostce, chociaż właściwie zależy co chcesz osiągnąć
  • Level 12  
    W takim razie jak uzyskać sygnał z dwóch kostek? To będzie jeden układ?
  • Level 36  
    A w jakim zakresie chcesz uzyskać tą regulacji częstotliwości i współczynnika wypełnienia ?
  • Level 17  
    ne556 ma w swojej strukturze dwa 555, pierwszego używasz jako generatora przebiegu o zadanej częstotliwości, wyjście przez kondensator podłączasz do drugiego pracującego jako multiwibrator monostabilny. Masz regulację niezależną, ale cechą tego układu jest to, że de facto nie regulujesz wypełnienia tylko czas trwania stanu wysokiego na wyjściu. tak więc nie wiem czy takie coś ci odpowiada
  • Level 12  
    Mam wykonać generator astabilny o dwóch zakresach częstotliwości: 200 hz, 15khz, o regulowanym współczynniku wypełnienia 10-90%. Jest to możliwe w ogóle? Schemat kolegi pslosarza odpowiada założeniom? Sama regulacja stanu "H" odnośnie wypełnienia mnie raczej nie urządza:(

Dzięki