Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie działa klawiatura i mysz pod DOS

lolek99 30 Mar 2009 20:39 7335 16
    lolek99
    Level 16  
    Witam, mam komputer od kolegi, problem w tym, że gry DOS-owe nie działają na nim (gra normalnie się włącza ale nie reaguje na mysz ani klawiaturę), myślałem, że to wina Windowsa, ale instalowałem Windowsa (xp+sp2) z dwóch różnych płyt i jest to samo.
    ASRock K7S8X
    Athlon xp 2500+
    any56
    Level 39  
    Klawiatury i myszy nie masz przypadkiem na USB?
    lolek99
    Level 16  
    Nie, na PS2
    phanick
    Level 28  
    Nie wiem jak u was, ale u mnie (Płyta główna Intel d850GB, procesor pentium 1,4GHz) nawet mysz na usb działa pod czystym dosem.

Problem może jest taki, że aby dos widział mysz to trzeba załadowac w pliku autoexec.bat sterownik myszy (np. mouse.com)

ale klawiatura to powinna dzialac normalnie!
    lolek99
    Level 16  
    Quote:
    Problem może jest taki, że aby dos widział mysz to trzeba załadowac w pliku autoexec.bat sterownik myszy (np. mouse.com)

A gdzie znajduje się ten plik autoexec.bat?
    lolek99
    Level 16  
    Może mi ktoś wyjaśnić jak załadować ten sterownik klawiatury do tego pliku?
    phanick
    Level 28  
    przenieś ten plikor na dysk cy, zmien rozszerzenie z GIF na COM i dodaj w pliku autoexec.bat linike (kliknij prawym przycisku na tym obrazku co sie nie wyswietla i wybierz zapisz jako)
    Code:

mouse.com

sterownika do klawiatury nie znajdziesz kolego.
    Falco76
    Level 25  
    Łezka się w oku kręci jak przypominam sobie tamte czasy. Problemy z myszkami, brak sterowników, 1mb pamięci grafiki ...... to były czasy. Dzisiejsza młodzież już nie radzi sobie z problemami z tamtych czasów.

http://www.pldos.pl/download/show.php3?dzial=narzedzia&tdzial=Narz%C4%99dzia

W linku masz masę programów pomocnych przy pracy w dosie. PKT.11 MYSZ
    phanick
    Level 28  
    No właśnie, a przyjdzie taki berbeć co nawet nie wie co to jest MS DOS, jedynym systemem który zna to pewnie Windows Vista i co.. to jest to na co schodzi dzisiejsza informatyka :(
    marek003
    Level 40  
    phanick wrote:
    No właśnie, a przyjdzie taki berbeć co nawet nie wie co to jest MS DOS, jedynym systemem który zna to pewnie Windows Vista i co.. to jest to na co schodzi dzisiejsza informatyka :(

Szanowny "informatyku" nie warto nikomu wypominać niewiedzy jeżeli samemu nie ma się większej.
    System na jakim próbuje autor otworzyć gry dosowe to XP a w XP (i nowszych) nie ma DOS'a a tym samym config.sys i autoexec.bat nie są potrzebne. Teraz te pliki to config.NT i autoexec.NT, umieszczone fizycznie w c:\Windows\System32 i to one są ewentualnie wykorzystywane przy starcie tzw. interpretatora poleceń a to do dosa ma daleko.
    Aby było coś bardziej zbliżonego do dosa niektórzy korzystają z programu DosBox (lub podobnych). Jednak i on nie ze wszystkimi programami dosowymi sobie radzi.

Problemem może być też dzisiejsze szybkości taktowania procesora lub odpowiednio zorganizowana pamięć (RAM).

Przydało by się aby autor topiku powiedział o jaką grę konkretnie chodzi. Albo sprawdził na sieci czy może nie ma na nią jakiś "patentów uruchomieniowych".
    lolek99
    Level 16  
    Chodzi mi o grę Deluxe Ski Jump 2.1 i Mario, po uruchomieniu gry dsj kursor myszy znajduje się w prawym górnym rogu i nie reaguje na przesuwanie myszki.
    marek003
    Level 40  
    Wyciągaj wnioski z dyskusji.

Co do myszki:
    ściągnij plik mouse.rar i rozpakuj bezpośrednio na c:\
    Otwórz w notatniku windosowym plik autoexec.NT (znajduje się w katalogu c:\windows\drivers32)
    napisz na końcu (jako ostatnia linia) "c:\mouse.exe"
    i zapisz plik [autoexec.NT]

Po czymś takim myszka powinna ruszyć w "dosie".

Co do klawiatury to wszystko powinno być OK. Może nie potrafisz odnaleźć klawiszy sterujących. Np. w Mario skaczesz bodajże prawym alt'em albo spacją a "chodzi" się strzałkami - chyba że ktoś "przemianował" klawiaturę - popróbuj.
    marek003
    Level 40  
    Na marginesie:
    Przed chwilą ściągnąłem demo Deluxe Ski Jump 2.1 ze strony producenta.

Mam XP Sp3 i myszkę na USB.
    Wszystko działa ok. bez żadnych emulacji Dosa i wpisywania mouse.exe do autoexec'a.
    Sprawdź czy u ciebie jest tak samo. Może coś nie tak z twoją gierką.
    Ale klawiatura nie obsługuje tej gry więc naturalne że nie działa.
    sebadz
    Level 11  
    najedz na ikonke dsj2_1.exe weż właściwości potem zakładkę zgodność i zaznacz uruchom w ten program w trybie zgodności z: Windows 98/Windows Me.
    potem Ok i odpal dsj2_1.exe

U mnie pomogło!
    lolek99
    Level 16  
    Zrobiłem tak jak napisał Marek003 a mysz dalej nie działa. W żadnej grze DOS-owej nie działa mi klawiatura ani mysz.
    marek003
    Level 40  
    A czasem w BIOSie nie jest wyłączona klawiatura (i mysz) lub przełączona na USB (zamiast na PS2)?
    Bo z czymś takim XP sobie poradzi ale "dos" niekoniecznie.

Ewentualnie sprawdź system jakimś antywirusem i antyrobakiem.