Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja obrotów silnika 3 fazowego

30 Mar 2009 22:14 8370 5
  • Poziom 10  
    Moje pytanie to jak można regulować prędkością obrotów silnika podłączonego do takiego schematu:

regulacja obrotów silnika 3 fazowego

chciałbym podłączyć taki regulator do typowego sterownika samolotów zdalnie sterowanych.
    A może ktoś się orientuje jak działają typowe regulatory w takich zastosowaniach? Czy potrzebny jest tak układ mikroprocesora który będzie programowo sterował pracą tranzystorów czy można to zrobić tylko i wyłącznie za pomocą rozwiązań sprzętowych bez żadnego programowalnego mikroprocesora?
  • Poziom 19  
    Ojj obawiam się ze to zbyt proste by zasilać silnik o dość dużej mocy. Silniczek od powiedzmy cdromu mógłbyś tym zasilić ale sprawność nie będzie wysoka.

Obawiam się ze nie ma prostych (z samych elementów dyskretnych) sterowników silników 3fazowych.

Gdzies kiedys widziałem projekt sterownika silnika modelarskiego 3fazowego. Sterował nim jakiś procesor i układ nie był zbyt prosty
    Dlaczego boisz sie procesorologi?? Jeśli nie masz programatora to zawsze znajdzie sie ktoś na forum kto Ci zaprogramuje.....
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Gdzies kiedys widziałem projekt sterownika silnika modelarskiego 3fazowego.

Przypuszczam stas256 że tę stronę widziałeś Link jest tam podane wszystko co potrzeba do budowy.
  • Poziom 10  
    stas256 a czemu uważasz ze nie bedzie to sprawne? a co myslicie zeby wyrzucić układ 4013 a układem 4017 sterować tranzystorami mofset a pod 13 nózkę 4017 podłaczy sterowanie predkoscią dodatkowym zegarem. to chyba bedzie działac? a od procesologi nie uciekam rąbię tez i płytkę podana w linku powyżej
  • Poziom 9  
    Witam,
    Sterowanie tego typu małymi silnikami trójfazowymi według mnie to całkiem dobry pomysł. Lepsze właściwości można uzyskać przy sterowaniu PWM (brak tętnień momentu) jednak dla układów małej mocy nie zawsze się to opłaca.
    W przebiegach 1 2 3 które lesiulesio pokazujesz nie ma symetrii i trzeba by było je poprawić, tz przebieg 2 zostać zanegowany. W układzie trzeba wiec do wyjścia Q1 dodać negację. Zamieniając tak powstałe wyjścia 2 i 3 miejscami można dodatkowo sterować kierunkiem obrotów.
  • Poziom 9  
    Witam! Czy do podanego schematu na stronie lub do podanego w linku można w jakiś sposób podłączyć silnik 3-fazowy sieciowy 380V o mocy ok 0.5KW. Jeśli się nie da to może znacie jakiś prosty sposób na regulację obrotów w takim silniku? Chodzi mi o zrobienie tego jak najmniejszym kosztem. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.