Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy ECL82, EC92, EM4

30 Mar 2009 23:38 6267 7
 • Poziom 9  
  Witam!
  Przymierzam się właśnie do budowy wzmacniacza lampowego. Mam takie pytanie: czy schemat, który podsyłam jest poprawny?
  <Proszę o wyrozumiałość, jestem początkujący.>

  Wzmacniacz lampowy ECL82, EC92, EM4
 • Poziom 31  
  Witam na forum.
  Pierwsze co dioda w zasilaczu narysowana odwrotnie, potencjometr w siatce triody stanowczo za mały (stosuje się 1MΩ), przydałby się przed potencjometrem kondensator sprzęgający ok 20nF. Ode mnie chyba wszystko...
 • Poziom 9  
  Tak to wygląda po naniesionych poprawkach.

  Wzmacniacz lampowy ECL82, EC92, EM4
 • Admin Grupy Retro
  Do uwag powyżej, dodam swoje:
  1) Sygnał podawany na siatkę oczka musi być wyprostowany przez diodę i posiadać amplitudę 0... -20V do pełnego wysterowania. Najprostsze rozwiązanie to dioda + kilka elementów podłączonych do anody lampy głośnikowej. Poszukaj, był długi temat o tym.
  2) Potencjometr do regulacji głośności winien mieć tu wartość min. 470k - inaczej będzie stanowił on zbyt duże obciążenie dla układu regulacji barwy.
  3) Zamiast pojedynczej diody, wstaw w zasilaczu mostek Graetza.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Ponadto zasilanie stopnia wstępnego bezpośrednio z I elektrolitu zaskutkuje kosmicznym brumem - zasilanie weź z II elektrolitu filtra i prepuść jeszcze przez dodatkowy człon RC (10k + 10mikro).
 • Poziom 32  
  stołek_-92 napisał:
  Sygnał podawany na siatkę oczka musi być wyprostowany przez diodę i posiadać amplitudę 0... -20V do pełnego wysterowania. Najprostsze rozwiązanie to dioda + kilka elementów podłączonych do anody lampy głośnikowej.

  Jeśli nie chce się pakować dodatkowej diody półprzewodnikowej, można poexperymentować z detekcją siatkową na triodzie lampy EM4. W tym celu należy połączyć siatkę tej triody z masą przez rezystor 1Mohm, a sygnał podać z wyjścia przez kondensator. Jeśli czułość okaże się niewystarczająca - pobrać sygnał z uzwojenia pierwotnego transformatora głośnikowego, przez odpowiednio dobrany dzielnik pojemnościowy zastępujący normalnie stosowany kondensator o pojemności kilku nF bocznikujący uzwojenie (na rysunkach zamiast tego kondensatora narysowano zwarcie - poprawić). W wypadku wykorzystania detekcji siatkowej należy przewidzieć filtrację napięcia odchylającego, bocznikując oba rezystory anodowe lampy EM4 kondensatorami o pojemności kilkudziesięciu nF.
  Cytat:
  Potencjometr do regulacji głośności winien mieć tu wartość min. 470k - inaczej będzie stanowił on zbyt duże obciążenie dla układu regulacji barwy.

  W ogóle przeniósłbym go na wejście pierwszej lampy (EC92), dołączając siatkę triody ECL82 bezpośrednio do regulatora barwy (albo przez kondensator, pamiętajac o siatkowym oporniku upływowym 1Mohm do masy). To co jest obecnie w ogóle nie będzie działać - zastosowano kondensator ale jakoś nikt nie zauważył braku tego opornika :P
  Cytat:
  Zamiast pojedynczej diody, wstaw w zasilaczu mostek Graetza.

  Owszem - zastosowanie pojednyczej diody bardzo obciąża transformator, w wyniku nasycania rdzenia składową stałą. Niezależnie od tego tętnienia napięcia zasilającego przy jednopołówkowym prostowaniu będą tak wielkie, że konieczne stanie się zastosowanie dodatkowego filtru LC, chyba że zadowolimy się jakością dżwięku na poziomie... radioodbiornika "Pionier" :lol:

  Pozdrawiam
  Tomek Janiszewski
 • Poziom 9  
  A może na prostownik zastosować lampę W1 - 01/30 (diodę wyskoknapięciową):
  Wzmacniacz lampowy ECL82, EC92, EM4