Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przesunięcie częstotliwości przy odbiorze DX na KF

Tsmolinski 31 Mar 2009 00:42 1438 1
 • #1
  Tsmolinski
  Level 12  
  Witam serdecznie. Zwracam się z pytaniem zwłaszcza do kolegów obeznanych z problematyką DX-ową i emisjami cyfrowymi. Podczas odbioru komunikatów faksymilowych z Halifaxu w Kanadzie zauważyłem, że przesunięcie sygnału wynosi nie 1,9 kHz a 2,1 kHz. Tzn. aby czarne i białe było na swoim miejscu muszę się dostrajać do stacji (4271 kHz, co potwierdzają najnowsze publikacje ITU i NOAA) na 4268,9 USB. Stacje europejskie mają 1,9 kHz czyli tak jak powinno być. Na pewno odbieram dwie fale o róznych odbiciach, bo każda pionowa linia na obrazie ma swój słabszy odpowiednik przesunięty w prawo (czyli drugi sygnał dotarł nieco dłuższą drogą). Czy to możliwe by odbicia jonosferyczne zmieniły częstotliwość sygnału? Na marginesie dodam że wśród testów UKE na świadectwo operatora GMDSS jako prawidłowa jest zaznaczona odpowiedź, że fala odbita od jonosfery zmienia swoją polaryzację ale nie zmienia częstotliwości. Niestety z dalekich stacji HF Fax w moim QTH słyszę tylko Halifax, Bostonu już nie a Rosjanie to w ogóle nie wiadomo czy jeszcze nadają, tak że niem mam skali porównawczej. Rozpisałem się trochę aby naświetlić temat więc przypomnę zagadnienie: czy fala EM na skutek odbicia od jonosfery może zmienić swoją częstotliwość ?.
  Pozdrawiam Tomek
  PS: zapomniałem dodać, odbiornik to Yaesu FRG 100 a antena niestety DWZO.
 • #2
  irekr
  Moderator
  Efekt Dopplera rzeczywiście ma miejsce, ale nie aż na taka skalę.
  Rzeczywiście, sygnał odbity nigdy nie jest w takiej samej polaryzacji jak sygnał bezpośredni. Ale nawet w przypadku występowania wielodrożności propagacji nie jest możliwe by sygnał zmienił swoja częstotliwość o 200 Hz dla częstotliwości nośnej 4 MHz. Takie zmiany sa oczywiście możliwe ale dla częstotliwości znacznie większych , rzędu gigaherców.
  Efekt Dopplera jest dość powszechnie obserwowanym zjawiskiem w technice satelitarnej. Tam zmiana częstotliwości o kilkaset herców dla 11 GHz nośnej nie jest niczym nadzwyczajnym. Także w komunikacji amatorskiej satelitarnej szczególnie dla emisji CW i SSB Efekt Dopplera jest wyraźnie odczuwalny.
  Przypuszczam, ze powód jest bardzo prozaiczny: być może sygnał jest właśnie tak nadawany. Amerykanie to dziwni ludzie, zawsze wszystko robią inaczej. 110V, 60 Hz, 525 linii w telewizorze.....
  I rodzaj anteny nie ma tu żadnego wpływu. czy to jest DWZO, DRO czy KDNB będzie podobnie....