Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zalany, wyprany telefon - co robić ? - Poradnik

eslodowy 31 Mar 2009 01:21 86733 0
 • #1
  eslodowy
  Level 31  
  Witam!

  Z uwagi na często pojawiające się posty odnośnie zalania różnego typu telefonów chciałem napisać mały poradnik na temat jak można odratować telefon po kąpieli, wypraniu, zalaniu, itd. Dość istotne jest tu szybkie i konkretne działanie.

  Najważniejsza zasada:

  NIE PRÓBUJEMY URUCHOMIAĆ ANI ŁADOWAĆ MOKREGO TELEFONU !!!

  1. Wyciągamy baterię, kartę sim, kartę pamięci.
  2. Zdejmujemy obudowę, klapki i to wszystko co się da zdjąć.
  3. Jeżeli mamy możliwość rozkręcamy telefon by wyjąć płytę główną. Jak rozebrać telefon - instrukcję znajdziemy na forum, bądź po wpisaniu w np google "disassebmbly X", gdzie X to nasz telefon (marka i model).
  4. Odczepiamy co się da, wyjmujemy kamerki, lampy błyskowe, słuchawki, zdejmujemy ekrany (blaszki zasłaniające elementy na płycie głównej, o ile jest to możliwe).
  5. Myjemy telefon w myjce ultradźwiękowej (urządzenie serwisowe, jeżeli nie posiadasz myjki w dalszej części napiszę jak wyczyścić płytkę), najlepiej w alkoholu izopropylowym.
  6. Czyścimy złącza na płycie głównej, wtyki, gniazda za pomocą pędzla lub szczoteczki o sztywnym włosiu, delikatnie i z wyczuciem.
  7. Grzejemy hot airem, ale jak ktoś nie ma to od biedy suszarką.
  8. Składamy nasz rozłożony telefon w odwrotnej kolejności jak go rozłożyliśmy (gdybyśmy mieli problemy można poszukać jak złożyć telefon wpisując "Assembly X", gdzie X to nasz telefon, ale instrukcja demontażu i montażu najczęściej występuje razem)
  9. Przy odrobinie szczęścia uda nam się go odratować. :)

  Opcja dla osób bez specjalistycznych sprzętów zasadniczo kończy się na punkcie 2. Dodam, że możemy wytrzeć telefon i starać wytrząsnąć ciecz, gwałtownym ruchem, ale nie pukając czy obijając telefon o stół. Następnie pozostawiamy do wyschnięcia najlepiej w przewiewnym miejscu.

  Jeżeli mamy możliwość rozkręcenia telefonu, po delikatnym demontażu i odłączeniu wszystkich taśm, kamer możemy próbować wyczyścić płytę powierzchownie za pomocą pędzla bądź szczoteczki o w miarę sztywnym włosiu i alkoholu (izopropanol można kupić w sklepie z elektroniką, można go zastąpić czystym spirytusem, odpuścić sobie należy spirytus salicylowy, wodę utlenioną, perfumy). Jednak tym sposobem nie dostaniemy się pod układy znajdujące się na płycie głównej. Tak wyczyszczoną płytę możemy osuszyć suszarką. Pamiętajmy by czyszcząc ręcznie zwrócić szczególną uwagę na złącza, wtyki, taśmy, tam też gromadzi się wilgoć.


  Uwagi:

  - Niektóre modele telefonów mają cyfrowe mikrofony, po zalaniu, bądź też po myciu w wanience, spirytusie itd. mikrofon ulega bardzo często uszkodzeniu.
  - Należy pamiętać by wytrzeć też akumulator, ale nie suszyć go suszarką, tylko pozostawić do wyschnięcia na wolnym powietrzu.
  - Wyświetlacze po zalaniu mogą nie działać, albo mogą (ale nie muszą) występować na nich zacieki, które z mniejszym lub większym skutkiem można usunąć, jednak jest to proces czasochłonny, wymagający delikatności i precyzji, nie polecam tego amatorom ponieważ można uszkodzić delikatny wyświetlacz.
  - Obudowy mają wiele zakamarków, w których zgromadzić się mogła woda/wilgoć/ciecz. Należy ją usunąć pozostawiając panel do wyschnięcia ewe. jeżeli to możliwe rozbierając go.
  - Niektóre małe elementy np mikrofony, mogą w swoich zakamarkach zatrzymać krople cieczy, należy je rozebrać o ile to możliwe i usunąć ciecz.


  Nawet to, że będziemy działali w miarę szybko i sprawnie nie mamy 100% pewności, że uratujemy telefon. Ciecz mogła wywołać mikrozwarcia i mikrokorozję, których może nie będzie widać gołym okiem, ale ich skutki mogą ujawnić się z czasem. Telefon po zalaniu może działać sprawnie, może działać częściowo, może w ogóle nie działać. Obecność cieczy nie jest obojętna dla elektroniki i innych części telefonu.

  Poradnika używacie na własną odpowiedzialność !!!

  Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane :)

  ps do Szanownych Moderatorów, może by tak przykleić temat ?

  Materiał filmowy pochodzi ze strony:
  http://onet.tv/n/komputerswiat/jak-uratowac-zalany-telefon/lkc203