Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada działania multipleksera

31 Mar 2009 09:45 5352 3
 • Poziom 16  
  Witam, ogólnie wiem jak działa multiplekser, ale zastanawia mnie jedna rzecz:) Chodzi mi konkretnie o MAX4315. W DTR-ce jest napisane, że zasilanie dla niego to 5VDC (od 4 do 10,5V), ale nie bardzo wiem jakie napięcie mogę podać na wejścia i sterowanie. Jeśli dobrze rozumiem, to na I0-7 i A0-2 mogę podać napięcie od 0,035 do Vcc-2,7V (Input Voltage Range), czyli około 2,5V. Dobrze myślę? Bo jeśli tak, to czy muszę podpiąć jakiś dzielnik napięcia na wejściu, bo mam 5V do podania na nie? :)

  No i podobna sytuacja jest z wyjściem, zgodnie z DTR-ką na wyjsciu mam 2,5V, a chce mieć 5. Czyli muszę dać tam jakiś wzmacniacz? Tak?

  Z góry dzięki za pomoc:)
 • Poziom 16  
  Witam !
  Obejrzałem "data sheet" i powiem co widzę ;

  Jest to wzmak W.CZ. o dużej prędkości, małym poborze mocy, z możliwością ; pojedynczy lub podwójny (przełączany) wzmak wideo.

  Teraz odpowiem na Twoje pytania. Najbardziej interesującą stroną dla Ciebie owenpe, jest to strona 2 - początek. Tam masz podane : ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS (totalne maximum)
  Supply Voltage (VCC to VEE) .................................................12V (napięcie U zasilania)
  Input Voltage....................................(VEE - 0.3V) to (VCC + 0.3V) - (U wejściowe)
  All Other Pins ...................................(VEE - 0.3V) to (VCC + 0.3V) - (U po między wyprowadzeniami)
  Output Current................................................................±120mA - prąd wyjścia 120 mA.
  Tak więc Uwej. nie może przekraczać -0,3V (poniżej masy(dlatego "-")), tak samo jak Uwej. nie może być większe niż U zasilania scalaka plus +0,3V, jak i pomiędzy wszystkimi wyprowadzeniami.
  A teraz coś co Cię zastanawia. To wyjście - no to jest problem? - nie!!!
  Prąd (I) wyjściowy to - max! 120mA. Scalak może pracować przy pojedynczym zasilaniu, jak i przy podwójnym. Dlatego w "data sheet" jest podane "±" dla I wyj. W przypadku podwójnego zasilania scalaka - czyli ±6V, jak i przy pojedynczym +12V, max. prąd obciążenia wyjścia się nie zmienia.
  Ten scalak jest; podwójnym - liniowym wzmacniaczem operacyjnym wideo - z możliwością : albo pierwszy/albo drugi - przełączane (multiplex).
  Czyli -są dwa scalaki które przełączasz cyfrowo, one same dla siebie są liniowe, natomiast Ty wybierasz który w tej chwili jest włączony.

  Pozdrawia Bogdan
 • Poziom 16  
  Czyli jak zasilę go 5V i na wejścia podam 5V, to wszystko będzie w porządku:) Tylko nie do końca rozumiem co z tym wyjściem, bo piszesz mi o prądzie wyjściowym, a nie wspominasz o napięciu:)
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Witam !
  Przepraszam, ale tak trochę ogólnikowo starałem się to wytłumaczyć. Cyfrowy multiplexer, przełącza wyłącznie sygnał cyfrowy. Analogowy multiplxer, przełącza sygnały analogowe jak i cyfrowe.
  Natomiast ten scalak ma przełącznik (multi-plex) elektroniczny na wejściu. Jeżeli nie ma problemu z przełączaniem, to problem kryje się we wzmacniaczu operacyjnym który jest za przełącznikiem.
  A pójdźmy do "data sheet".
  Popatrz na koniec strony 12, jest to schemat blokowy MAXa (Figure 1. MAX4310 Noninverting Gain Configuration). Jak widzisz - jest to wzmak operacyjny z jednym wyjściem (8), natomiast z dwoma wejściami (4 i 5) przełączanymi cyfrowo, z tym tylko ten przełącznik przepuszca przez siebie sygnał analogowy.
  Teraz powiem Tobie coś o wzmacniaczu OP. Jest to wzmak pracujący w klasie "A", posiadający jak najmniej tranzystorów aby mógł przenieść jak i wzmocnić W.CZ. (Wielka CZęstotliwość), bo to jest liniowy wzmacniacz W.CZ. z przełączanym wejściem w sposób "cyfrowy", natomiast cały scalak jest elementem liniowym. Opornikami Rf oraz Rg dobierasz wzmocnienie (tabela bok). Na (1) jak podasz U zasilania tu wówczas włączysz IN1 (5), przy zerze (1) aktywne będzie IN0 (4). MAX pracuje w klasie "A", czyli musi zostawić "dla siebie " połowę napięcia zasilania, dlatego nie uzyskasz pełnego napięcia na wyjściu.

  Spójrz na stronę 10, na końcu, ostatni oscylograf, górny przebieg -wejście (5V) dolny - wyjście(2V), ponad to zobacz co się stało z opadającym zboczem na wyjściu.
  Pozdrawia Bogdan.