Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ELIZABETH HI-FI BARDZO PROSZĘ O POMOC !

24 Kwi 2004 18:32 6608 48
  • Poziom 15  
    Witam, mam problem z unitrą elizabeth hi-fi

A więc chodzi o to, że odnawiam ją już przez 3 tygodnie, a wczoraj chciałem się zabrać za wymianę złącz na tylnym

panelu, tzn zrobić go praktycznie od początku, Ostrożnie wszytsko pozdejmowałem, a wszytskie złąćza przelutowałem do

takiej formy, w jakiej były przed zdjęciem panelu, no i włączyłem ją

Pograła jakieś 10 sekund
    ...no i wtedy umarła:( Zostało tylko podświetlenie... Zero jakiegokolwiek sygnału na wyjściu, szumu, etc.

Siedziałem naprawdę długo wczoraj i sprawdziłem już chyba wszystko co mogło pójść:

- bezpieczniki na wyjściach do głośników OK
    - trafo też raczej OK bo wszystkie napięcia się zgadzają na wyjściach
    - no i co oczywiste to wtyczki są zlutowane dokładnie tak samo więc to odpada:(

Jedynie co wzbudziło moje zainteresowanie i wg. mnie chyba najbardziej racjonalny powód ciszy na wyjściu to

tranzystor 2N3055, mogłem się pomylić i przylutować źle kabelki, mimo że jestem pewien że zrobiłem to dokładnie tak

samo. To by rozwiązywało problem, bo przy pomyleniu + i - amplituner powinien jeszcze chwile działać, aż do zjarania

tranzystora (stąd 10 sekund pracy i zgon).

Prosiłbym o pomoc, czy to może być tylko tranzystor czy może coś innego, oraz ewentualnie gdzie zamówić takie coś

przez net a już za adresy sklepów w Poznaniu to będzie dozgonna wdzięczność. Zresztą nie chodzi o to, chciałbym

wiedzieć czy to jest to i w jaki sposób to zainstalować tak żeby elizabeta nie grała 10 sekund a jeszcze długie

lata;]

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zależy mi na tym amplitunerze żeby go używać jako wzmacniacz, bo rzeczywiście zabrałem się 3 tygodnie temu za

renowacje go i rzeczywiście nawet mi to wychodzi; Cały przedni panel zrobiłem właściwie od początku, Wyczyściłem go

papierem ściernym na błysk, zamiast standardowej osłony skali wstawiłem przezroczystą plexi, podświetliłem skalę

niebieskimi LEDami, zmieniłem wskaźnik strojenia sygnału na VU meter i również podświetliłem na niebiesko,

pomalowałem budę na czarno, wszystkie guziki podkleiłem żeby nie wyskakiwały, no i jeszcze pare bajerów, tak, że

ampli prezentuje się naprawdę ładnie no i grała bardzo wyśmienicie, więc szkoda mi jej, po takiej pracy jaką w nią

włożyłem.

Pozdrawiam, KUBA

Proszę o pomoc, dzięki z góry

P.S. Załączam zdjęcia elizabeth w pełni życia i zagadkowy tranzystor
  • PCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    kiedy na całym układzie od zasilania wszytskie napięcia są OK, zgodne z tymi które panowały przed padem ELI :/ A jesli nawet to czy warto wymieniac trafo? ;/
  • Specjalista AGD
    transystor 2n3055 w elizabetce pełni tolę stabilizatora napięcia na kolektorze powinno byc około 50v na bazie około 36v i emiter napięcie wyjściowe około 35v a wiec sprawdz czy masz te napięcia i nic nie piszerz czy ten tranzystor jest dobry bezpieczniki przy koncówce mocy nie są bezpiecznikami wyjściowymi tylko zabezpieczającymi układy mocy i powinno być na nich napięcie 35v włanie wychodzące z tego tranzystor tek że sprawdz ten tranzystor i pomierz te napięcia i daj znać to posuniemy się dalej i schemat tego tv powinien być na układach stk bo na gml026 chyba był juz bez stabilizatora czyli nie miał tranzystora 2n3055
  • PCBway
  • Poziom 15  
    Przede wszytskim wielkie dzięki za zainteresowanie się moim problemem

Niestety jestem zbyt początkujący, jeśli chodzi o elektronikę, więc niektórych rzeczy po prostu nie rozumiem, ale właśnie pomierzyłem wszystkie napięcia które dochodziły do tranzystora, wygląda to tak jak na obrazku, więc chyba wszystko OK, nie?

Czekałem chwilę, aż napięcia się ustabilizują, wiec wyniki pomiaru powinny być w miarę dokładne
    -------------
    h jaworski napisał:
    schemat tego tv powinien być na układach stk bo na gml026 chyba był juz bez stabilizatora czyli nie miał tranzystora 2n3055

Chciałbym dodać, że niewiem na jakich układach jest moja elizabeth ale jeśli gml026 nie ma tranzystora, to ja mam w takim razie stk, szkoda że niewiem do końca o co chodzi :/

Niewiem czy tranzystor jest OK, bo po tym jak siadł amplituner już kombinowałem na wszytskie sposoby a jeśli siadł to własnie może dlatego że go źle podłączyłem? ale głowę daje że zaznaczyłem odpowiednio wszystko, ale cóż trzeba pogodzić się z błędem..

Co mam zatem robić dalej?

czy jeśli już dostanę magiczny 2N3055, to w jaki sposob go podlaczyc, zeby unitra pograła dłużej niż 10sekund? A co, jeśli to nic nie da? Mam wywalić elizabete?
    ______
    Uzywaj ZMIEN!
    tom
  • Poziom 18  
    T501-2N3055 podłącz tak:baza do emitera T703 (4),emiter do (5),kolektor do kolektora T703 (3).Te numery w nawiasach to oznaczenia kontaktów na płytce ZT-13.I jeszcze jedno na schemacie montażowym od płytki stabilizatora ZT-13 do tranzystora 2N3055 lecą trzy przewody (B,C,E) ale od emitera idzie jeszcze przewód do R304 na płytce ZT.Podaje napięcie na stabilizator T301-BC211(+10V).Chyba o nim nie zapomniałeś.
  • Poziom 15  
    no co tu duzo gadac jestesm kompletny newbie jednak;/

co to emiter
    co to kolektor
    co to baza,
    co to płytka stabilizatora zt-13

cały czas niewiem jak sprawdzić czy nie zjarałem tranzystora i co tak naprawdę się stało, że ampli milczy ;/

proszę, tylko nie wywalcie mnie za to z forum ...

naprawdę proszę jaśniej bo widzę że prawdopodobnie zobaczyłem rozwiązanie problemu ale co z tego że niewiem co ono tak naprawdę oznacza i jak się do tego zabrać ;/
  • Poziom 15  
    szkoda że mam za mało punktów, żeby ściągnąć tego PDFa, jeśli ktoś by mi przesłał go na

radioaktiv(malpa)op.pl

to byłoby zajebiście, z góry dzięki...

pozdrawiam
  • Poziom 15  
    właśnie mi zaktualizowali, i pociągnąłem, poczytam jak się wyśpię, dzięki wielkie zobaczymy "jutro" co z tego Będzie ;]
    -----------

No więc znalazłem 2N3055 na serwisówce unitry, i zrobiłem porównanie z moim poprzednim rysunkiem,

Czy dobrze myśle?
    Ale wciąż niewiem w jaki sposób to podłączyć jeśli istnieją dwie możliwości podłączenia i obydwa już próbowałem, no i kompletnie nic :(
    ______
    Uzywaj ZMIEN!
    tom
  • Poziom 29  
    Wyprowadzenie na schemacie 4-baza 5-emiter ,obudowa to kolektor ,dokładnie które wyprowadzenie jest czym masz w linku drugim co podałem.
  • Poziom 15  
    coś zaczyna świtać, wielkie dzięki, bo zaczynam czaić ocb, odezwe się później jak coś mi się uda wymyślić, pzdr
  • Poziom 39  
    panel po wyczyszczeniu papierem ść. będzie ładny tylko jakis czas - utlenianie
    jesteś kłopotliwy bo nie masz faktycznie pojęcia o elektronice co prawda podłączyłes niebieskie ledy
    nie możesz sobie tak prubować podłączać tranzystora bo go zniszczysz 2n3055 jest wszechobecnie dostepny i b. tani
    trzeba ustalić czy walnął wzmacniacz mocy czy napięciowy sygnał dociera do końcówek mocy
    samą końcówkę sprawdzisz dotykając wkrętakiem praewodu w ekranie -ale nie dasz sobie rady daj to komu warto stracic 50 zł i nie uśmiercać tego radia ja bardzo lubię te grajątka z ubiegłej epoki elizabethkę szczególnie wersja stereo była chyba lepsza [nazwa] nawet bym ją kupił od ciebie
  • Poziom 15  
    swoją drogą cały czas powtarzam, że niemam zielonego pojęcia czy to wina tego tranzystora, to tylko moje przypuszczenie!!!!

co sie jeszcze mogło zjebać?
  • Poziom 21  
    co się jeszcze mogło zjebać?
    ...i sądzisz, że ktoś na odległośc da Ci sensowną odpowiedz, no chyba jest to nie możliwe? Moja rada - przeczytaj post kol. janaszek i pomyśl chociaż troszkę, to nic nie kosztuje.
  • Poziom 15  
    podczas mierzenia napięcia zauważyłem, że przy stykaniu kolektora z jednym ze złączy wychodzących z tranzystora jest przejście, ale na chwilę usłyszałem szum w głośnikach!

Czy to może potwierdzać moje przypuszczenia, że zniszczony jest tylko 2N3055?
  • Poziom 28  
    wiesz, jestem pełen podziwu w jaki sposób zrobiłeś layout tej maszynki, pozostaje trzymać kciuki za Twój rozwój elektroniczny, poradzę ci to samo co kol, Jannaszek - daj to komuś kto się na tym zna, szkoda byłoby trudu który włożyłeś w wygląd tej maszynki, szczerze mówiąc to radząc Ci tu na forum co masz po kolei zrobić trzebaby chyba kilka stron zapisać a i tak nie wiadomo czy się uda, a jak się rozwiniesz (ja też się rozwijam i to jest bardzo przyjemny proces :) ) to nie będziesz żałował tego że nie zepsułeś radia do reszty :) trzymaj się i jeszcze raz rozwój ! pozdro

Jon-X

PS. Jeśli obawiasz się wyrzucenia to nie pomagaj sobie w tym przeklinaniem
  • Poziom 15  
    zatem elizabeta trafi jutro do naprawy, dzięki wielkie za wszytskie posty(jak już wyzdrowieje to poinformuje o moich dalszych poczynaniach ze sprzętem;] )

Pozdrawiam,
    Kuba

P.S. Jannaszek co mogę zrobić z przednim panelem, żeby się nie zniszczył? Istnieje jakiś sposób żeby zabezpieczyć go przed tym?
  • Poziom 15  
    chyba są w sprzedaży jakieś lakiery albo coś takiego żeby pokryć aluminium i odizolować od powietrza żeby się nie utleniało. ale przyznaje że sprzęt robi wrażenie. jeśli nie masz zielonego pojęcia o tranzystorach to możesz faktycznie oddać do naprawy bo coś mi się widzi że to jednak nie jest spalony tranzystor. tym razem oddaj do naprawy i zacznij czytać o półprzewodnikach a następnym razem już sam naprawisz:)
  • Poziom 19  
    Aby zabezpieczyć się pred utlenianiem można zastosować plastik (preparat w sprayu dostępny rownież w sklepach w Poznaniu :)).
    Co do layoutu to może dorzucę trochę dziegciu :).Z tego co widzę na zdjęciach diody swiecą bardzo jasno punktowo.Aby to zmienic warto by umieścić pomiędzy szybką skali a diodami matówkę , lub biały cienki plastik.
    Jeśli mieszkasz w Poznaniu a do tego niedaleko Piastowskiego to mogę Ci trochę pomóc :) .
  • Poziom 39  
    malowanie lakierem bezbarwnym rąbie efekt -wychodzi ołowiany kolor ,fabrycznie jest to bodaj anodowane robiłem takie rzeczy i na tym się wykładałem ,potem kupowałem spray czarny mat no i wychodziło "odjazd "nie wiem cz lakier do felg alu by coś nie dał skoro chcesz mieć sreberko.
    ściągłem schemat tego radia niestety nie czytelny nie wiem co zasila to napięcie stabilizowane po tym tranzystorze ,jeśli zwarłeś emiter z kolektorem to mogło zaszumieć lecz to grozi przebiciem dalszych pólprzewodników [50 v] jeśli brak tego napięcia to cały tor napięciowy śpi ale końcówka powinna działać . moim zdaniem spróbuj wymienić go w końcu to twoja nauka , jest tylko jedna możliwośc zamieniłeś kable baza emiter bo pod kolektorem jest oczko - miernik , i ostrożnie można w obwód na czas prób żarówkę np 24 v 21w lub jakiś rezystor 100 0mów
    powodzenia
  • Poziom 15  
    spoko, 50v żyje :) i inne napięcia też :)

Ale ja już więcej nie grzebie a co do pokrycia aluminium to pomyśle jak unitra wróci spod lutownicy

faktycznie zależy mi na srebrnym panelu, tak żeby nie stracił efektu, bo rzeczywiście póki co to wygląda wyśmienicie!!

co do podświetlenia skali to faktycznie nie jest ona równomiernie podświetlona, i podoba mi się pomysł z matowym plastikiem, myślałem żeby zjechać papierem starą osłonkę plastikową i ją tam ułożyć, i tak w standardzie była jeszcze zielona farba od środa skali ale poszła pod papier;] no ale jak mówiłem to zacznę tworzyć dopiero jak Ela zacznie śmigać jak trzeba ;] Spoko poinformuje o tym

Jakby co, to czy w sklepie z pierdołami budowlanymi będą mieli jakieś spreje do alusów?

Ile kosztuje taka impreza?

pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Jest to pierwsza wersja ( tak mi się wydaje ) tego amplitunera. O ile pamięć mnie nie myli to napięcie z tego tranzystora zasila STK... a więc należy uważać aby nie uszkodzić tego scalaka-koszty!!!
  • Poziom 15  
    stk = ? [...]
  • Poziom 39  
    co -skopciłeś? można to kupić ,wogóle można tam włożyć nowoczesne końcówki mocy może tda 7294 trzeba się podporządkować napięciu zasilającemu wogóle są nowsze stk które wytrzymują zasilanie 50 v ba cóż tam nawet trafo o innych parametrach włożyć -podnieś moc ,morze możliwości- w takie pudło nie problem upakować np. 2x100 wat sin.ale trzeba pokombinować i coś się znać
    jak nie unormujesz spraw zasilania i całej aplikacjii to nie wymieniaj na nowe bo zaś skopcisz pozdro
    ps . stk = wzmacniacz mocy[to porusza głośnikami]
  • Poziom 15  
    Na waszym miejscu raczej nie bawiłbym się w ładowanie do poczciwej elizabtki 2x100W chociażby dlatego że mam do takich sprzętów sentyment i jedyne przeróbki, jakie w nich robię to nie wymienianie a polepszanie tych bebechów. Czy nie lepiej budować wzmak 2x100W w nowej obudowie a elizabtkę zostawić w spokoju?
  • Poziom 28  
    jak dla kogo... jak dla mnie lepiej w spokoju zostawić, więcej radochy mi daje taki sprzęt idealnie wyremontowany i ładnie trzymający się niż ze skośnookim badziewiem w środku co żadnego charakteru pod względem brzmieniowym nie ma. całkowicie popieram przedmówcę
  • Poziom 15  
    bardzo mi się miło zrobiło jak zobaczyłem że mój temat wywołał taką dyskusję;]

elizabeth stoi u elektronika, dzisiaj, za jakies 30 minut bede dzwonił co tam u niej słychać ;]

fakt faktem że nie chce z niej zrobić nowoczesnego wzmacniacza ale zainteresowal mnie post w ktorym pisaliscie o tym żeby upchnąć w niej koncowy 100w, ale po przemysleniu stwierdzilem, ze jesli ten wzmacniacz jestprzystosowany to takiego ukladu na jakim byl na poczatku to niech tak zostanie bo pewnie koszt takiej koncowki mocy przekroczylby wielokrotnie wartosc radia;] no i dzwiek moglby byc rowniez nieciekawy, wiec nie zrobie bmw z malucha...

mam nadzieje ze eli przezyje zabiegi jakie na niej wykonuje pan Mariusz[znajomy elektronik;] i pelni zycia wroci do domu zebym znowu mogl sie na niej wyzywac :twisted:
  • Poziom 15  
    radioaktiv - radzę Ci takie elizabetki zostawić w spokoju jeżeli chodzi o przeróbki typu 2x100W. Lepiej sobie kupić gdzieś na giełdzie starego soniacza czy coś takiego i tam robić co tylko się chce. Ale przeróbki takie jak np. wskaźnik zera do tunera jak najbardziej popieram, bo nie psują uroku takich sprzętów a w dużym stopniu uprzyjemniają obsługę.