Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód sterowany przez internet

sornell 31 Mar 2009 23:18 12962 16
  • Samochód sterowany przez internet

Coraz więcej możemy spotkać projektów ze zdalnym sterowaniem przez internet. Ten jednak ma coś więcej. Używając iPhone'a możemy otworzyć/zamknąć samochód, włączyć silnik a także zdiagnozować go. Sterownik zainstalowany w samochodzie ma stałe podłączenie do internetu przy użyciu sieci 3G i może służyć jako router udostępniając internet urządzeniom przenośnym znajdującym się w pobliżu. Na iPhonie mamy również możliwość zlokalizowania samochodu przy użyciu GoogleMaps. Zainstalowany na tylniej szybie czytnik tagów RFID po wykryciu właściciela w pobliżu automatycznie otwiera auto. Poniżej prezentacja urządzenia.

Źródło: http://www.geekmyride.org/wiki/index.php/Jon's_RX-8

Fajne! Ranking DIY
  • #2 01 Kwi 2009 14:09
    spiderrr0
    Poziom 12  

Teraz wystarczy jeszcze sterowanie pedałami gazu, hamulcem, kierownicy i dźwigni zmiany biegów do prowadzenia naszego samochodu przez internet :D

• #3 01 Kwi 2009 15:07
    program185
    Poziom 13  

Wszystko fajnie. ALE!
    Jak się nam ktoś włamie to bez problemu odpali samochód przy pomocy laptopa lub czegoś z dostępem do neta. Może się czepiam ale taka jest prawda, niema mowy tu o żadnych zabezpieczeniach ,a każdy system zawsze zostaje złamany prędzej czy później. Ja bym o to zadbał bo jak widzę to koleś nie jeździ byle czym :)

• #4 01 Kwi 2009 15:20
    _eddie_
    Poziom 32  

Widzieliście te lagi? No ja widze jak to jedzie i trzaska do wszystkiego :P .

Tak na marginesie - tam pracujena mini pc komp tak? Więc ciekaw jestem jak długo popracuja stojąc na aku. Przeciez niech to tylko "zjada" 3-5W to policzcie sobie pobór i na ile wystarczy pojemności akumlatora.

• #5 01 Kwi 2009 17:28
    markovip
    Poziom 34  

Typowy akumulator ma 70Ah, więc przy poborze prądu 0,4A (5W) wystarczy na 1 tydzień pracy. Jenak jest oczywiste że gdy samochód nie będzie używany, komputer zostanie wyłączony.

• #6 01 Kwi 2009 18:31
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Git- ino do wystartowania auta czyli naładowania akumulatora potrzebny jest naładowany akumulator ^^
    Ehh fajna zabawka...

• #7 01 Kwi 2009 18:34
    markovip
    Poziom 34  

Jak się dobrze przypatrzycie to w bagażniku obok komputera jest akumulator.

• #8 01 Kwi 2009 18:34
    cans
    Poziom 11  

spiderrr0 napisał:
    Teraz wystarczy jeszcze sterowanie pedałami gazu, hamulcem, kierownicy i dźwigni zmiany biegów do prowadzenia naszego samochodu przez internet :D

Prawdopodobnie autor specjalnie takich możliwości nie skonstruował bo z takim netem to trzeba by było sterować autem z wyprzedzeniem 10s :D, a co by było gdyby dziecko za piłką na ulice wyskoczyło ? Sie pytam sie

• #9 01 Kwi 2009 20:00
    _eddie_
    Poziom 32  

Choc gdyby wykorzystac serwery Counter Strike'a to lagi minimalne i może by pojechało. Akumlatora nie widziałem. Co do jego ładowania to hm ja w swoim autku mam tylko 55Ah i po podłączeniu laptopa do gniazda zapalniczki po czterach godzinach była już bieda odpalic. Może to wina daremnej przetworniczki ale w ten tydzień nie wierzę. No ale pomysł ciekawy. Monitorowanie parametrów z kabla jest proste ale z internetu już nieco komplikuje wykonanie i jest bardziej jako ciekawostka niż użytek wg mnie.

• #10 02 Kwi 2009 13:22
    gbd.reg
    Poziom 21  

Skoro samochód wykorzystuje do komunikacji sieć komórkową, to ciekawe co będzie jak zasięg zgubi :) Pomysł ciekawy ale problemem jest tu po pierwsze zasięg, po drugie kamery nie dają ci takiego widoku jak oczy, więc czegoś możesz nie zauważyć w porę i nie zdążysz wyhamować, po trzecie ewentualne lagi stanowiłyby tu duże niebezpieczeństwo.

• #11 03 Kwi 2009 00:12
    markovip
    Poziom 34  

Tak więc na tym zdjęciu wyraźnie widać...
    Samochód sterowany przez internet

A co do zasięgu bym się nie martwił, to nie Afryka ;)

• #12 03 Kwi 2009 13:53
    misiek1784
    Poziom 14  

Cytat:
    Co do jego ładowania to hm ja w swoim autku mam tylko 55Ah i po podłączeniu laptopa do gniazda zapalniczki po czterach godzinach była już bieda odpalic. Może to wina daremnej przetworniczki ale w ten tydzień nie wierzę

Tylko że w laptopie masz jeszcze matryce która potrzebuje troszkę prądu i parę innych rzeczy których w tym komputerze w samochodzie niema

• #13 03 Kwi 2009 18:16
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Ja jestem ciekaw, jak można otworzyć auto, w momencie, gdy system się zawiesi? Przecież zdarzają się takie przypadki.

• #14 03 Kwi 2009 21:53
    czech_w
    Poziom 12  

Co do zawieszania się to zależy od OS. Jak Winda to kiedyś zwiśnie, a jak jakiś system dedykowany to raczej przypadek extremalny no chyba że jakaś implementacja linuxa ale wtedy problem polega na źle dobranej distro/jądrze lub aplikacji nie na tą wersje oprogramowania. To tak ogólnie.

• #15 04 Kwi 2009 11:31
    coolrob
    Poziom 14  

Moim zdaniem świetny projekt :) Wiadomo, że chodzi bardziej o poznanie elektroniki w samochodzie. Osobiście sam zrobiłem proste uruchamianie/gaszenie silnika przez "puszczenie sygnału" z komórki - super zabawka, szczególnie w zimie, kiedy przychodzę do nagrzanego autka :) Dlatego też doceniam ogrom pracy włożony w powyższy ambitny projekt - świetna robota.

• #16 12 Kwi 2009 14:05
    tomasztech
    Poziom 10  

A co w tym takiego super jest. Zwykły komputer podpięty do złącza ODB i tyle, z kawałkiem linucha lub winda z wgranym softem do obsługi serwisowej tego modelu. I zamiast interfejsu bluetooth, który jest w standardzie w każdym nowym KTS-ie i firmowym kompie do obsługi serwisowej a z tym wi-fi to pewnie ściema. Wielkie mi co.

• #17 13 Kwi 2009 12:27
    Adam Pyka
    Poziom 19  

coolrob napisał:
    Osobiście sam zrobiłem proste uruchamianie/gaszenie silnika przez "puszczenie sygnału" z komórki - super zabawka, szczególnie w zimie, kiedy przychodzę do nagrzanego autka :)

Szczególnie jak zostawisz autko bez zaciągniętego hamulca na wrzuconym biegu :D