Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować zwrotnicę głośnikową?

voulgaris 10 Gru 2002 16:27 28581 15
  • #1 10 Gru 2002 16:27
    voulgaris
    Poziom 10  

Szanowne Forum,
    może ktoś podzieli się instrukcją typu 'od A do Z' dotyczącą zrobienia zwrotnicy głośnikowej prosto, tanio i z porządanym efektem akustycznym?

System trójdrożny 8 Ohm-owy:

-głośnik niskotonowy 60W (pasmo przenoszenia 48-3,9Hz-khz)
    -średniotonowy 20W (pasmo przenoszenia 670-4,7Hz-khz)
    -wysokotonowy 150W (pasmo przenoszenia 1550-20Hz-khz)

2 15
  • Megger
  • #2 11 Gru 2002 16:48
    ATPAW
    Poziom 20  

Witam !
    Ja także za bardz się na tym nieznam ale jak już muszę to wchodzę na strone www http://www.kolumny.prv.pl/ . Tutaj jest wszystko czego potrzebujesz .
    Pozdrawiam

atpaw(malpa)wp.pl

0
  • Megger
  • #4 11 Gru 2002 22:03
    voulgaris
    Poziom 10  

Dzięki za linki ale liczyłem na coś konkretnego.

0
  • #5 12 Gru 2002 12:07
    Xyrovaqs
    Poziom 23  

Nie polecam robienia zwrotnic, ale możesz se kupić na giełdzie :). Wiem, wiem, fajna rada. Ja kupiłem firmy Howard Hannesen za 55 zł :).

0
  • #6 14 Gru 2002 16:34
    Darekkk
    Poziom 24  

Ja również nie polecam robienia zwrotnic - marne są szanse, aby wyszło coś z tego porządnego.

0
  • #7 14 Gru 2002 19:38
    Adi24
    Poziom 21  

Witam. Ja zrobiłem sobie zwrotnice i całe kiolumny i gra to naprawde
    całkiem przyzwoicie, aż sam sie zdziwiłem. I wcale nie było to takie trudne
    jak coponiektórzy uważają.

1
  • #8 14 Gru 2002 20:56
    Darekkk
    Poziom 24  

Oczywiście, zależy to od osoby która to robi :) oraz od jakości wykonania. Ale nigdy to nie jest to co fabrycznie robiona zwrotnica :lol:

0
  • #9 19 Gru 2002 12:42
    CarRy
    Poziom 11  

Tak, tylko że zwrotnicę dopasowuje się do danego modelu przetwornika.
    Jak kupisz na giełdzie to masz standard i na bank nie zagra tak dobrze jak ta zrobiona.

TIP:
    lepiej używać kondensatorów polipropylenowych SCR, bo naprawde jest różnica szczególnie w sasie i sopranie- bardziej miękki i przejrzysty super.

Polecam robić samemu.

0
  • #11 20 Mar 2003 17:56
    wrath
    Poziom 16  

konkretna porada:
    wypozycz sobie ksiazke elektrotechnika bolkowskiego
    rozdzial o czwornikach
    podrozdzial filtry czestotliwosciowe
    tam jest teoria
    a zwrotnica to 2 lub trzy takie filtry
    pozdrawiam

0
  • #12 21 Mar 2003 16:05
    DJ_Kloss
    Poziom 1  

Ajajaj Co by to zrobić ??? Książka droga, a ja wciaż nie wiem jak to sie robi chyba zostawie sobie te niskotonową zwrotnice... Prosze o pomoc i rade..

1
  • #13 21 Mar 2003 23:57
    Kubuś
    Poziom 15  

Elo wszystkim. W robieniu zwrotnic nie ma nic trudnego, największy problem to to, że nie mam miernika indukcyjności cewek i to że trzeba mierzyć impedancję głośnika przy danej częstotliwości. Czy ktoś ma schemat jakiejś przystawki do miernik, żeby zmierzyć indukcyjność cewki? Tylko nie tej z edw, bo mi za cholerę nie chce działać. Wymieniałem układ i kondensatory i kurcze mam cewki wzorcowe z sklepu i zupełnie co innego pokazuje niż powinien :D Mam nadzieje, że ktoś mi troszkę pomoże :?

0
  • #14 24 Mar 2003 13:18
    gremlin11
    Poziom 11  

co do zwrotnic????straty?? ja basior połączył bym bez niczego aby zachować jego pasmo do końca.A średni od momentu spadku charakterystyki ale z tym już są problemy cewka co do sopranu opór i kondensator szeregowo

0
  • #15 24 Mar 2003 15:08
    eqt
    Poziom 26  

:arrow: voulgaris
    Aby zrobić zwrotnicę, należy obliczyć charakterystyki przenoszenia filtrów, obciążonych przez głośniki. W obecnych czasach robi się to najczęściej symulując na komputerze. Aby to zrobić trzeba znać schemat zastępczy głośnika, przynajmniej przybliżony (można odczytać z parametrów, i z obudowy), oraz charakterystykę przenoszenia głośnika. Ponadto należy wyznaczyć charakterystykę impedancji, która nie może spaść poniżej impedancji znamionowej.
    PS kolega ten wysokotonowy to chyba troche zawyżył (ze 20-sto krotnie) bo takie głośniki to na estradzie są rzadkością.
    :arrow: Kubuś
    podłącz generator, najlepiej przez wzmacniacz do cewki szeregowo z rezystorem. Zmierz napięcia dobrym miernikiem, i oblicz na podstawie teorii.
    :arrow: gremlin11
    każdy głośnik gra słabo w granicach swojego pasma, więc jest zasadne, aby go wycinać ("basior połączył bym bez niczego "). Dobra zwrotnica jest co najmniej rzędu 2-giego.

0
  • #16 24 Mar 2003 17:07
    poeta5
    Poziom 23  

Robienie zwrotnicy to nie taka prosta sprawa. Nie polecam początkującym zabierać się za wyżej wymienione parametry.

0