Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini wiertarka uniwersalna

Petros 01 Apr 2009 10:03 2888 5
Altium Designer Computer Controls
    Petros
    Level 20  
    Witam

Chciałbym kupić miniwiertarkę w cenie do 100 zł która umożliwi wiercenie otworów w płytkach drukowanych, przycinanie płytek drukowanych i obróbkę obudów.

Co wybrać? nie wiem na co zwrócić uwagę.
    prosze o rady

PS. czy sistnieją miniwierarki których można również używać jako wkrętarek po zmniejszeniu ilosci obrotów? może być ponad 100 zł jeśli bedzie funkcja wkrętarki
  • Altium Designer Computer Controls
    adamz74
    Level 32  
    Dobry samocentrujący uchwyt do wiertła, zdolny utrzymać wiertło 0,3-0,5mm, bo przy wykonywaniu płytek nic tak nie psuje pracy i nerwów jak niewycentrowane szybko obracające się wiertło.

Ostatnio używam wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, trochę ciężka, ale przynajmniej wiertło jest wycentrowane.
    Pozytywne głosy słyszałem o wiertarkach Piko (produkt DDR, obecnie dostępne egzemplarze muzealne ;) ).
    Nie polecam miniwiertarek za 20-30zł!

Pozdr!
  • Altium Designer Computer Controls
    Bretos
    Level 17  
    Quote:

Może kolega uzasadnić wypowiedź?
    Tylko trochę bardziej, niż "bo chińskie", bo to wszyscy wiemy.
    adamz74
    Level 32  
    Bretos wrote:
    Quote:

Może kolega uzasadnić wypowiedź?
    Tylko trochę bardziej, niż "bo chińskie", bo to wszyscy wiemy.

Rodzaj uchwytu. Miałem poważny problem z wycentrowaniem wiertła, co w połączeniu dużą ilością obrotów powoduje mocne drgania. Mi z reguły zależało na w miarę precyzyjnym wierceniu, więc drgania wiertła są raczej niepożądane ;). Dodatkowo ryzyko połamania wierteł... komplet dobrych wierteł kosztuje więcej niż taka wiertarka.
    Sytuacje mógłby zmienić regulator obrotów. Znaczne zredukowanie prędkości obrotowej powinno zmniejszyć drgania do akceptowalnego poziomu, ale jak kupuje narzędzie, to raczej chcę od razu go używać a nie kombinować jak je przerobić.

Pozdr!
    Petros
    Level 20  
    dzięki za rady

kupiłem to: http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?...ztat&kat=NARZ%CADZIA&nazwa=Narz%EAdzia%20Inne

jakoś wykonania średnia ale ładnie wierci i tnie płytki.
    Chciałbym jeszcze dokupić jakieś wiertła 1mm
    serwis
    Level 37  
    Petros wrote:
    dzięki za rady

kupiłem to: http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?...ztat&kat=NARZ%CADZIA&nazwa=Narz%EAdzia%20Inne

jakoś wykonania średnia ale ładnie wierci i tnie płytki.(...)

Do średniej jakości to tej maszynce jeszcze dużo brakuje.

Jak będziesz wiercił bardzo rzadko, to pewnie wytrzyma.

Najsłabszym punktem w tego typu tanich maszynkach sa tulejki zaciskowe.

Wykonane z mosiądzu, nie spełniają swojego zadania- problem z porządnym zaciśnięciem narzędzia.

No i oczywiście brak uchwytu samocentrujacego.

A nawet gdy dopasujesz, to łożyskowanie nie wytrzyma.

Lepszym rozwiązaniem był by zakup używanego Dremela lub Proxxona.

Tam przynajmniej tulejki zaciskowe i uchwyt są standardowe, dostępne i wykonane dosyć precyzyjnie. A wiercenie wiertlami ze spieków nie stanowi żadnego problemu.