Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki stycznik (przekaźnik półprzewodnikowy) do spawarki 3f

daniel06 01 Kwi 2009 10:21 3967 7
  • #1 01 Kwi 2009 10:21
    daniel06
    Poziom 12  

Witam,

szukałem na forum info o uruchamianiu spawarki wywalającej bezpieczniki (mam taką starą, dużą i ciężką ;-) trójfazówkę (na obudowie przy kablu jest 35A i to jest jedyny napis na tej spawarce, podejrzewam, że podczas uruchamiania jest większy impuls i wywala mi bezpiecznik automatyczny) poza tym spawarka może działać nawet cały dzień, ale czasami zdarza się (raczej rzadko), że w trakcie spawania wywali bezpiecznik

znalazłem na forum, że można zastosować jakiś przekaźnik półprzewodnikowy, jest trochę tego na allegro, ale nie za bardzo wiem, czego konkretnie szukać

domyślam się, że ma to być przekaźnik półprzewodnikowy na 380/400V i więcej niż 35A

- czy mógłby mi ktoś podać jakieś konkretne modele takich półprzewodników?
    - czy ten element podłączam między włącznikiem a bezpiecznikiem, czy między włącznikiem a trafo?

1 7
  • Relpol
  • #2 01 Kwi 2009 10:49
    Alfax
    Poziom 28  

Witam
    Prawdopodobnie w tej spawarce jest jakieś wielkie trafo, które przy włączeniu rzeczywiście pobiera w impulsie dużą ilość prądu. A na to można zaradzić dwojako:
    wymienić bezpiecznik na inny, o "wolniejszej" charakterystyce (np. jeśli masz C, to na D), lub
    zastosować dodatkowy układ ograniczania prądu przy włączaniu spawarki.
    Moim zdaniem lepszy jest pierwszy sposób.
    Pozdrawiam...

0
  • #3 01 Kwi 2009 14:05
    Stary1952
    Poziom 33  

daniel06 napisał:

znalazłem na forum, że można zastosować jakiś przekaźnik półprzewodnikowy, jest trochę tego na allegro, ale nie za bardzo wiem, czego konkretnie szukać
    domyślam się, że ma to być przekaźnik półprzewodnikowy na 380/400V i więcej niż 35A

Witam .
    Do twojej spawarki dobrze by było zastosować układ soft-startu :
    http://www.hfsklep.pl/c,pl,11,2,1,0,long,softstarty.html
    Pozdrawiam .

0
  • Relpol
  • #4 01 Kwi 2009 15:44
    daniel06
    Poziom 12  

Alfax napisał:
    Witam
    Prawdopodobnie w tej spawarce jest jakieś wielkie trafo, które przy włączeniu rzeczywiście pobiera w impulsie dużą ilość prądu.
    ...

tak, spawarka waży kilkadziesiąt kg

Alfax napisał:
    A na to można zaradzić dwojako:
    wymienić bezpiecznik na inny, o "wolniejszej" charakterystyce (np. jeśli masz C, to na D), ...

sprawdziłem i okazuje się, że mam bezpiecznik B, pewnie zmiana na C pomoże :-)

Dodano po 2 [minuty]:

Stary1952 napisał:
    ...Do twojej spawarki dobrze by było zastosować układ soft-startu :
    http://www.hfsklep.pl/c,pl,11,2,1,0,long,softstarty.html......

fajne te układy, ale te ceny ... hmm prawdopodobnie wielokrotnie przewyższają wartość spawarki (spawarka ma pewnie ponad 30 lat) :-)

0
  • #5 01 Kwi 2009 18:03
    Krzyś33
    Poziom 25  

witam. Sprawdź też charakterystykę i prąd zabezpieczeń głównych bo mogą mieć również B i po zmianie z B na C może zacząć wywalać ci zabezpieczenia główne. Pozdrawiam

0
  • #7 02 Kwi 2009 13:54
    daniel06
    Poziom 12  

Stary1952 napisał:
    ...Można zrobić samemu bardzo prosty układ soft startu i stosunkowo niewielkim kosztem .
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic203193.html

zrobiłem kilka zdjęć tej spawarki i wychodzi na to, że chyba nie jest to spawarka trójfazowa :?: tylko "międzyfazowa" ;-) tj. trafo podłączone jest między dwie fazy

jak dobrać transformator pomocniczy (TR2) z tego schematu aby nadawał się do mojej spawarki, no i czy pozostałe elementy tego układu bez zmian?
    będę wdzięczny za wszelkie sugestie

zamieszczam zdjęcia spawarki

0
  Szukaj w 5mln produktów