Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakie kondensatory??

livekiller 24 Kwi 2004 22:57 2040 15
  • #1 24 Kwi 2004 22:57
    livekiller
    Poziom 16  

ostatnio zauważyłem że basy grają coraz ciszej w mojej wieży.Z początku myślałem że to coś z subwoferem, ale postanowiłem sprawdzić amplituner (Technics SA-AX540).Podłaczyłem głośniki do innego wzmacniacza i grało normalnie, jak i również podłaczyłem ww. amplituner do innych głośników i tez było mało basu.Rozkręciłem amplituner i zauważyłem, że pod wszystkimi czterema kondensatorami filtrującymi jest jakieś dziwne, żółte i zaschnięte dziadostwo, tak jakby elektrolit się wylał. W sumie raczej nie podjerzewałem elektrolitów, bo jak mi siadały w unitrze kondensatory to oprócz tego ze basy były słabsze to przy wiekszych głośnosciach dźwięk strasznie charczał, a w tym amplitunerze były tylko cichsze basy niż zwykle.
    Ale wracając do tematu to chciałem zapytac co do wymiany kondensatorów. Są tam po dwa 6800uF/63V i 5600uF/35V. Te pierwsze sa przy słuchaniu muzyki stereo, a drugie do kanału centralnego i tylnych kanałów w trybie Surround. Przeglądałem internetowe sklepy elektroniczne i o ile są tam 6800uF/63V to nigdzie nei mogę znaleźć 5600/35V.Czy mogę te mniejsze zastąpić 6800/35V i czy moge ewentulanie coś dołozyć do tych większych?? Wiem że pojemności we wzmacniaczu nigdy za wiele ale gdybym zrobił np. że w miejsce 6800/63V dał 10000uF/63V a w miejsce tych drugich dac 6800/35V to czy transformator (w tym amplitunerze jest 300Watowy) nadążałby z ich naładowaniem.Prosze o udzielenie rady co do tej zamiany lub ewentulanie inne propozycje zastąpienia tych elektrolitów.
    Z góry dziękuje za odpowiedzi i przepraszam za tak długi i laicki opis problemu, ale jestem poczatkujący i jeszcze mało się znam na kondensatorach.Pozdrawiam

0 15
  • #2 24 Kwi 2004 23:10
    trzygrosze
    Poziom 21  

Myśle że śmiało możesz wsadzić tam te 10 000mf i 6800mf różnica nie jest aż tak drastyczna.

0
  • #3 24 Kwi 2004 23:19
    IrekKo
    Poziom 32  

Powiem więcej - wszędzie możesz dać 10 000uF 8) 8) 8)
    A i 20 000uF nie zaszkodzi. 8) 8) 8)

0
  • #4 24 Kwi 2004 23:29
    TABSIOR
    Poziom 24  

Trafo na 100% zdazy naladowac kondensatory. Jezeli ma moc 300W, zajmie mu to najwyzej ulamek sekundy przy wlaczaniu 8)

0
  • #5 25 Kwi 2004 09:40
    wojtek12345
    Poziom 23  

IrekKo napisał:
    Powiem więcej - wszędzie możesz dać 10 000uF 8) 8) 8)
    A i 20 000uF nie zaszkodzi. 8) 8) 8)

Tak, tylko pytanie czy to coś pomoże. Moim zdaniem nie zauważysz zmiany. To zaschnięte pod kondensatorami to klej a nie elektrolit. W tym modelu kondensatory są dodatkowo przyklejane. Gdyby wylał Ci się elektrolit usłyszabyś efekt złego filtrowania napięcia (burczenie) a nie brak basów. Ja na Twoim miejscu zostawiłbym te kondensatory w spokoju.

0
  • #6 25 Kwi 2004 13:25
    livekiller
    Poziom 16  

wina na 100% jest po stronie wzmacniacza, bo te same głośniki mają dużo większy bas gdy się jej podłacza do innego wzmacniacza, nawet gdy pokrętło regulacji basu nie jest przekręcone na maksa tylko niewiele ponad połowe, podczas gdy w tym amplitunerze jest cały czas na maksa a poziom basu juz od kilku miesiecy jest bardzo mały. Zauważyłem tez pewien efekt, że gdy gra tylko jeden kanał(np. gdy się przekręci balans w prawo lub lewo lub gdy sie odłaczy jedną z wtyczek chinch) to bass wraca i jest normalny, gra duzo lepiej niż gdy grają dwa kanały. Sprawdzałem też druga końcówke mocy od kanałów surround podłaczając żródło do wejścia tylnych kanałów przeznaczonych dla DVD 6CH i basu też mało. A co do kleju to nie sadze żeby to było to bo to coś wychnięte nie jest dokładnie pod kondensatorami tylko na boku i gdyby to by był klej to by nie było tak dziwnie rozpaćkane, no chyba że Technics się nie postrarał podczas klejenia.Nie przpuszczam odrazu że wylał się elektrolit, ale może te kondenstatry straciły na pojemności(???).Chociaż czy to możliwe żeby się zużyły po trzech latach(amplituner jest z 2001 roku).Wymienie te dwa większe kondensatory na próbe, jesli bedzie lepiej grało to dobrze, a jak nie to juz nie wiem co dalej zrobić.

0
  • #7 25 Kwi 2004 13:37
    KB
    Poziom 25  

Zastanawia mnie ten fakt, że gdy przekręcasz balans to bas powraca.
    Jest to typowy objaw podłączenia głośników w przeciwfazie.Sprawdź czy prawidłowo podłączasz kolumny do wzmacniacza.Jeśli są odwrotnie to efekt będzie taki jak pisałeś.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 25 Kwi 2004 13:55
    livekiller
    Poziom 16  

kolumny sa oczywiście podlączone prawidłowo. kiedyś jak miałem problemy z subwoferem to doradzono mi tu na forum zamiane biegunów na jednym głośniku, ale niewiele to pomogło wiec zamieniłem je z powrotem tak jak powinny byc. Podłączałem ten amplituner do innych kolumn i problem był ten sam, ten efekt "powracania basu" tez występowywał przy kręceniu pokretłem balansu.

0
  • #9 26 Kwi 2004 10:41
    matielektro
    Poziom 15  

według mnie to nie ma co przesdzać, bo skoro producent dobrał, odpowiednia wartosc, to ona jest wystarczajaca. a z tego co widze to jest to nowy wzmakol, wiec cos za szybko te kondy wysiadły, ja bym wymienił na 10 000 bo na wieksze to szkoda kasy :D, a zbyt duza pojemnosc to raczej nie pomoze. Ale z tym balansem to faktycznie jak w przeciwfazie!!

0
  • #10 26 Kwi 2004 13:31
    Atmel4
    Poziom 11  

Dałbym tutaj prostą radę.Jak dobierzesz większe elki to musza sie mieścic bo ich rozmiary napewno (z reguły) będą większe. Większa pojemność wpłynie na prąd w impulsie. Im większa tym lepiej.Ale jeżeli kondziory są OK to basy powinny być. Sprawdź na obudowie, czy maja napis 85 stopni czy 105. Te wieksze sa teraz produkowane. Mam stroboskop i tutaj przy dużym pradzie impulsowym moje kondensatory metalowe sie nagrzewaja a(le lekko) a ze środka wylewa sie z nich taki olej.Sa produkcji Tesla wiec podobnie moglo byc u ciebie. Najwyzej stracily swoja pierwotna pojemnosc.Dopiero przy basie powinno byc rownolegle slychac burczenie.Ale to juz trudno bedzie uslyszec.Te pozostalosci na PCB to moga byc wlasnie ubytki elektrolitu.Jesli tak jest to chyba napewno nie moze byc klej Silicon.Masz chyba co do tego pewnosc.Powodzenia. Wymien elki tak jak mozesz i powinno byc OK.Daj znac czy pomoglo. :)

0
  • #11 26 Kwi 2004 13:32
    Atmel4
    Poziom 11  

Dałbym tutaj prostą radę.Jak dobierzesz większe elki to musza sie mieścic bo ich rozmiary napewno (z reguły) będą większe. Większa pojemność wpłynie na prąd w impulsie. Im większa tym lepiej.Ale jeżeli kondziory są OK to basy powinny być. Sprawdź na obudowie, czy maja napis 85 stopni czy 105. Te wieksze sa teraz produkowane. Mam stroboskop i tutaj przy dużym pradzie impulsowym moje kondensatory metalowe sie nagrzewaja a(le lekko) a ze środka wylewa sie z nich taki olej.Sa produkcji Tesla wiec podobnie moglo byc u ciebie. Najwyzej stracily swoja pierwotna pojemnosc.Dopiero przy basie powinno byc rownolegle slychac burczenie.Ale to juz trudno bedzie uslyszec.Te pozostalosci na PCB to moga byc wlasnie ubytki elektrolitu.Jesli tak jest to chyba napewno nie moze byc klej Silicon.Masz chyba co do tego pewnosc.Powodzenia. Wymien elki tak jak mozesz i powinno byc OK.Daj znac czy pomoglo. :)

0
  • #12 26 Kwi 2004 14:59
    akustyk1980
    Poziom 12  

Myśle że wina elektrolitów to niejest ale dla pewności mozesz wstawic po 10000 tys mikro . Zastosujmetode Cw - calkowita wymiana :) :)

0
  • #13 26 Kwi 2004 18:23
    livekiller
    Poziom 16  

postanowiłem dziś dla pewności posprawdzać poprawnośc połączeń głośników. Wszystko było dobrze. Potem rozkreciłem subwofer (Tonsil Zgn 120 - 8 - 513 pasywny subwofer z dwoma zmontowanymi ze sobą głośnikami GDN 13/8/5(nie pamietam dokładnie symbolu), głośniki te sa złączone ze soba od strony membran i odzielone takim pierscieniem, chyba zczaicie o co chodzi) i w tym subwoferze głośniki tez były połaczone poprawnie (plusy z plusami i minusy z minusami), pamietam ze kiedys cos było w nim grzebane(subwofer ma jakies 8 lat) przez mojego ojca.Postanowiłem z ciekawości zamienić bieguny na jednym głośniku i sprawdzić efekt. Bas niby mało się polepszył ale efekt z "powracaniem basu" przy kręceniu balansem już się nie pojawiał. Czyżby ten subwofer miał jakąś inna konstrukcje że głośniki w nim muszą być podłaczone w przeciwfazie :? Nie sadze zeby jednak to była wina tego skoro ten subwofer pare dni wczesniej dmuchał dużo lepiej na zwykłym 10 watowym Amatorze 2B Stereo. Pozatym amplituner Technics miał słaby bass także na innych kolumnach.Niby teraz po zamianie biegunów na tym głośniku jest troche więcej basu ale i tak nie jest to to samo co pare miesięcy wcześniej lub to samo co na Unitra Amator w którym musiałem przykręcić suwak od basu do pozycji środkowej bo było za duzo basu.Byłem dziś w jednym sklepie elektronicznym, mieli kondensatory 10000uF ale tylko na napięcie poniżej 16V :( Musze poszukać po innych sklepach. Wymienie te kondensatory nawet jesli tamte stare sa jeszcze sprawne, jak coś to najwyżej w Technicsie będe miał zapas pojemności a tamte stare włoże do Unitry :D

0
  • #14 26 Kwi 2004 21:17
    IrekKo
    Poziom 32  

Głośniki muszą być w subie połączone w przeciwfazie ! ! !
    To działa jak tłok, gdy membraba jedenego głośnika jest wypychana, druga musi być wciągana.

0
  • #15 26 Kwi 2004 22:08
    gienas
    Poziom 12  

6
    A jak dobrać wartość kondensatorów do gwizdków wysokotonowych? I czy nie zmieni to całej impedancji kolumn?? Chcę dorzucić gwizdki do 6omowych kolumn.

0
  • #16 26 Kwi 2004 22:13
    IrekKo
    Poziom 32  

gienas napisał:
    A jak dobrać wartość kondensatorów do gwizdków wysokotonowych....

Proponuje założyć nowy temat w dziale AKUSTYKA.

0