Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piekarnik w kuchence Wrozamet "Ewa", bardzo dymi

alvers 01 Apr 2009 23:58 10467 7
    alvers
    Level 10  
    Witam. Jako student, przeprowadzając się na kolejne stancje przyzwyczaiłem się do korzystania z piekarnika kuchenki Wrozametu "Ewa", która często jest w standardzie. Niestety trafiłem teraz na taką z której po włączeniu piekarnika zaczyna wydobywać się dym o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Zastanawiam się czy to przypadkiem nie zapaliła się warstwa kurzu pod obudową. Zaznaczam, że przed uruchomieniem wnętrze piekarnika (to co jest dostępne bez zdejmowania i rozkręcania) zostało wyczyszczone. Piekarnik był niewykorzystywany od dłuższego czasu. Szukam informacji na temat przyczyn i możliwości wyczyszczenia. Googlując trafiłem tutaj. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Moderated By mrhari:

Post był raportowany, temat poprawiłem

romano5809
    Level 23  
    Myślę, że kombinujesz dobrze. Palniki na bank były systematycznie zalewane przez poprzednich lokatorów różnymi cieczami i substancjami, palnik piekarnika (dolny) pewnie też. Bez demontażu się nie obejdzie - 4 zardzewiałe wkręty od góry (polecam WD-40 lub w wersji super oszczędnej coca - cola i odczekanie kilka godzin). Pod płytą znajdziesz zapewne srebrną folię aluminiową lub jej resztki i przegląd przygotowywanych potraw zapieczonych z olejem, kurzem, pajęczynami i ew. zwłokami drobnych żyjątek.
    Jeżeli ten nieprzyjemny zapach przypomina ci swąd topionego plastyku, to lepiej samemu nie kombinować, a jeżeli jest bardziej podobny do organicznego, to czyszczenie powinno pomóc.
    waldekel
    Level 28  
    Kuchenka "Ewa" jest już bardzo wiekowym sprzętem. Podczas przeglądów instalacji gazowych rzadko jest dopuszczana do dalszego użytku. Te zadbane mogą jeszcze długo pracować. Najczęściej można je spotkać w mieszkaniach przeznaczonych pod wynajem. Z sugestiami romano5809 się zgadzam.
    alvers
    Level 10  
    Dziękuję za odpowiedz. Płytę udało się zdjąć jednak bez żadnego rozkręcania.
    Wyczyściłem całą odkrytą przestrzeń.
    Jednak po włączeniu cały czas czuje się nieprzyjemny zapach.
    romano5809
    Level 23  
    No to nie do końca się zrozumieliśmy :) Ja sugerowałem ci zajęcie się płytą górną - są tam 4 śrubki. Pod tą płytą jest wolna przestrzeń z przewodami doprowadzającymi gaz do palników oraz dysze. Pod tym ustrojstwem położona jest folia aluminiowa, a pod nią z tego co pamiętam jest pianka izolująca obudowę piekarnika, Całkiem prawdopodobne, że dymi podgrzewany kurz i śmieci - resztki pożywienia pod płytą główna z dyszami. Zajrzyj tam i oceń stan izolacji pomiędzy piekarnikiem i płytą, usuń śmieci z aluminiowej folii.
    alvers
    Level 10  
    Witam ponownie. Odkręciłem płytę (obyło się bez Coli) i ujrzałem taki oto widok:
    Wszystko starannie wyczyściłem i zrobiłem próbę ogniową. Nieprzyjemny zapach został bardzo ograniczony. Jednak zaniepokoiła mnie inna sprawa. Płyta (tak którą wcześniej odkręcałem) bardzo się nagrzewa podczas pracy piekarnika, szczególnie w tylnej części. Nie wiem czy to jest normalne, bo nigdy wcześniej nie zwracałem na to uwagi. Zastanawiam się czy czegoś nie uszkodziłem. Będę wdzięczy za każdą uwagę.
    romano5809
    Level 23  
    Tam nie ma nic do uszkodzenia - jedyne co mogłeś ewentualnie "nabroić" to zapchać dysze środkiem czyszczącym - sprawdź, czy z wszystkich otworków tej metalowej "rurki" wydobywają się płomienie. Ponadto zlokalizuj dyszę piekarnika (mała mosiężna śrubka z dziurką) - możesz spróbować ją odkręcić i przeczyścić miedzianym drucikiem albo jakimś cienkim drewnianym lub plastykowym patyczkiem - czyszczenie jakimkolwiek metalowym szpikulcem (gwóźdź, agrafka, stalowy drut) może uszkodzić dyszę przez rozkalibrowanie - zmianę średnicy otworu. Oczyść też wszystkie dziurki w metalowej rurce. Wyreguluj dopływ powietrza do dyszy poprzez przesuwanie blaszanej osłonki. Płomienie nie powinny być żółte oraz nie powinny zbytnio "odrywać" się od "rurki".
    Blaszana, emaliowana pokrywa musi się grzać - jej zadaniem jest równomierne rozprowadzenie ciepła na cały piekarnik - jeżeli grzeje się bardziej w tylnej części to najprawdopodobniej kwestia nierównej wysokości płomieni wydobywających się z "rurki" - przeczyszczenie otworków powinno poprawić sytuację.
    tonk07
    Level 16  
    Górna płyta na której są palniki posiada w tylnej części otwór przez który wydostają się spaliny z piekarnika dlatego się nagrzewa. Na twoim ostatnim zdjęciu widać z tyłu za palnikami kanał z blachy na spaliny. Chyba wszystkie kuchenki z gazowym piekarnikiem posiadają takie rozwiązanie. Jeśli chodzi o nieprzyjemne zapachy to włącz piekarnik na maksa otwórz okna i pozostaw na 1-2godziny. Pozostałości tłuszczu powinny się wypalić :)