Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate ST3600021A - nie rozpoznawany przez BIOS

02 Kwi 2009 01:37 2153 4
 • Poziom 9  
  Seagate Barracuda ATA IV model ST3600021A firmware 3.05 przestał być rozpoznawany przez BIOS i nie pracuje silnik obracający talerzami. Dysk był zamontowany w dobrze wentylowanej kieszeni - nie podjął pracy po kilkudniowym odpoczynku w szufladzie. Napięcia +5V i +12V są obecne
  na płytce elektroniki, nie widać żadnych fizycznych zmian w wyglądzie podzespołów. Udało mi się kupić sprawny, taki sam model dysku lecz inny firmware (3.19)- przełożyłem elektronikę - silnik podjął pracę lecz BIOS nie widzi HD. Powinienem przelutować ROM (nie wiem który to IC). Autor bardzo wielu cennych porad "okzo" zwraca też uwagę na konieczność zgodności "embedded code" dla skutecznej podmiany elektronik (tu są różnice). A może elektronika jest sprawna (tylko skąd ten braku napędu talerzy) - czy terminal dyskowy to wyjaśni? Czy istnieją zamienniki elektroniki dla tego modelu dysku?

  --
  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 9  
  Podsyłam zdjęcia - przepraszam powinienem od razu to zrobić.

  --
  Pozdrawiam

  Seagate ST3600021A - nie rozpoznawany przez BIOS

  Seagate ST3600021A - nie rozpoznawany przez BIOS

  Seagate ST3600021A - nie rozpoznawany przez BIOS

  Seagate ST3600021A - nie rozpoznawany przez BIOS
 • Poziom 9  
  Napisano 02 Kwi 2009 18:04:44
  migol21 napisał:
  U mnie transile są OK i na PCB występują oba napięcia zasilające
  migol21 napisał:
  Znam ten adres - pisząc wcześniej o radach "okzo" dotyczących "embedded code" dotarłem w to miejsce i to mnie "przygasiło". U mnie są niestety różne. Czy zmiana firmware w tych dyskach jest możliwa?

  Czy jest możliwe, że jakieś zmiany w oprogramowaniu elektroniki dysku spowodowały, że silnik został wyłączony? Czy wirowanie talerzy jest warunkiem koniecznym aby BIOS rozpoznał dysk?

  Jak sprawdzić, że driver silnika jest OK - może należałoby przelutować chip ze sprawnej elektroniki na złą? Czy różnice w napisach na tych kościach są istotne (zdjęcia powyżej)?


  Dodano 09 Kwi 2009 23:49:35
  Program MHDD również nie wykrywa obecności dysku. Czy może to wynikać z faktu, że silnik nie kręci talerzami?
  Może jednak jest sens przelutowania układu scalonego drivera silnika z innej
  działającej PCB?


  Dodano 15 Kwi 2009 00:26:42
  Niestety ale PCB tego dysku (ST360021A) jest martwa. Terminal dyskowy nie przechwytuje żadnych danych podczas podłączania zasilania do PCB (odkręconego od dysku). Ponadto przetwornica DC/DC nie wytwarza napięcia -5V dla przedwzmacniacza głowic. Jak sprawdzić czy układ preamp nie uległ uszkodzeniu. Czytałem o pomiarze oporności pomiędzy określonymi wyprowadzeniami.
  Niestety, nie pamiętam i nie udaje odszukać mi się informacji jakich konkretnych styków na tym dwurzędowym "złączu" te pomiary dotyczą.

  Proszę o pomoc w tej sprawie.
  3 posty scaliłem w jeden. (gsm_virus)