Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterowanie 3 fazowym silnikiem bezszczotkowym

lesiulesio 02 Apr 2009 07:51 11825 21
 • #1
  lesiulesio
  Level 11  
  Poszukuje sterownika silnika bezszczotkowego 3-fazowego, który mógłby wysterować taki silnik, a za sterowanie prędkością obrotów miałby odpowiadać sygnał z PWM. Interesuje mnie rozwiązanie które, nie bedzie sie opierało na mikroprocesorze, który musiałbym zaprogramować, gdyż aż tak dobrze sie nie znam na programowaniu a i czas mnie troszeczkę goni.
 • #3
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Albo regulator modelarski 3F
 • #4
  lesiulesio
  Level 11  
  ale ja chce sam zrobić taki regulator!!!
 • #5
  MirekCz
  Level 35  
  Bez mikrokontrolera tego raczej nie zrobisz.
  Jedyna szansa jaką widzę to jakiś układ z HDD dorwać, ale b.wątpię czy będzie on pasował do twoich wymagań.

  Tak czy inaczej jak się nie znasz na mikrokontrolerach i czas ciebie goni to albo znajdź kogoś, kto się zna, albo zmień założenia.
 • #6
  bogdan_p
  Level 39  
  są specjalistyczne układy mogę polecić TDA5140A działa bez problemu jedyna wada to max prąd 0,8A a więc silniki oryginalne z HDD lub CD-ROM bez przeróbek http://pdf.elenota.pl/pdf/Philips/tda5140a_2.pdf można bez uC ale wtedy konieczne są halotrony praktycznie wszystkie silniki stosowane w CD - ROM mają halotrony , przykład prostego rozwiązania masz tu Link zobacz również ten temat Link1
 • #7
  kaczmarj
  Level 23  
  Gość pisze o silniku 3-fazowym, więc nie ma mu co mieszć w głowie. Nie pisze nawet jakiej mocy ten silnik. Mimo wszystko da się regulować obroty poprzez zmianę częstotliwości. Chce się trochę pobawić w układ do samodzielnego montarzu, więc życzę powodzenia.
 • Helpful post
  #8
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  Da się bez mikroprocesora sterować i za pomocą PWM.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic799887.html

  Tutaj było to rozmyślane i w gruncie rzeczy wymyślone.
  Jest to sterowanie małymi silnikami, ale wystarczy tylko końcówki sterujące wstawić mocniejsze i można dać silnik większej mocy.

  Pod tym linkiem jest także sporo filmików i zdjęć z tego, więc moim zdaniem wystarczająca dokumentacja.

  Osobiście przerobiłem nieco schemat który jest tam przedstawiony, jest nieco mniejszy (nie potrzebuje powielacza napięcia), ale za to części są trudniej dostępne.

  Pozdrawiam
 • #9
  lesiulesio
  Level 11  
  silnik nawijam sobie sam i jest to silnik prądu stałego 3 fazowy bez szczotkowy i dlatego szukam jakiegoś regulatora, halotrony są potrzebne do kontrolowania prędkości i to dosyć dokładnie a do mojego zastosowania nie potrzebuje żadnego pozycjonowania wyłacznie zmienianie prędkości w miarę płynne.
  charakterystyki zmierzę sobie po nawinięciu na wydziale
  a co do mikrokontrolera to nie widzę najmniejszego problemu czemu bo go nie zastosować ale szukam prostszego rozwiązania i w miarę łatwiejszego
 • #11
  lesiulesio
  Level 11  
  ADI-mistrzu wiem że zabrzmi to trochę lamersko ale masz może cały schemat tego regulatora razem z pwm i końcówkami tymi które wybrałeś, bo ja jestem początkującym elektronikiem :) i trochę miesza mi się szczegolnie z tymi końcówkami szczegolnie jak pisaliście o jakie tranzystory zastosować żeby się nie grzało. Ja dokładnie buduje podobny model co ty tyle że mam zamiar wyciągnąć maksymalny moment z tego silnika!!!!
 • #12
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  sterowanie 3 fazowym silnikiem bezszczotkowym

  To nie jest mój schemat, bodajże właśnie Devolt'a.
  Ja na razie mam zamontowane w takim układzie końcówki MTP75N03HL.
  I kręcą takim silnikiem:


  Zasilam go z zasilacza komputerowego ze złącza 3,3V, pobiera jakieś 3/4A.
  Dużo lepiej by kręcił się na np. 12V, ale nie mogę więcej dać niż te 3,3V ponieważ potem zasilacz (komputerowy) dostaje zwarcia i się wyłącza.

  Silnik jest jedynie przewinięty, magnety te co były czyli ferrytowe (pochodzi z magnetowidu).
  Nie wiem do czego potrzebujesz tego silnika i jakie prądy będzie pobierał odraz na jakim napięciu pracował, to jakieś tranzystory bym Ci poradził.

  Pozdrawiam
 • #13
  lesiulesio
  Level 11  
  robię sobie taki silnik według projektu http://www.hejasz.is.net.pl/silnik_bezszczotkowy.htm, no i do niego potrzebuje regulatora tego o którym teraz pisze. regulator miał być początkowo taki http://www.hejasz.is.net.pl/silnik_bezszczotkowy.htm ale wydaje się on być dla mnie troszeczkę kłopotliwy bo zanim napisze do niego moje sterowanie to mi się trochę zejdzie bo jestem początkujący w programowaniu mikroprocesorów. a regulator chciałbym żeby miał dosyć dużą wydajność prądową podobną do powyższego jak nie wyższą bo chce do niego podłączyć dwa silniki takie jak wyżej. czy lepiej zrobić do każdego silnika po jednym regulatorze?
 • #14
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  To jaką ma wydajność prądową zależy od wstawionych mosfetów, im większe dasz, tym więcej będziesz mógł z niego wyciągnąć.

  Wydaje mi się że obydwa regulatory działają podobnie (wydajność), tylko jeden jest sterowany przez µC a ten "elektrodowy" przez hallotrony, które muszą być pod rotorem.

  Ja osobiście wolę tą wersję bez µC, bo jestem w trakcie budowy modelu X-ufo, i jednym uC chce sterować 4 silniki (każdy ma własny regulator), a ta wersja pozwala mi zaoszczędzić dobrych kilka nóżek.

  Pozdrawiam
 • #15
  lesiulesio
  Level 11  
  znalazłem taką kostkę http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/67146/INTERSIL/HIP4086.html

  i nie rozumiem dlaczego ona ma ograniczenie prądowe na 1 A przecież z tego co zrozumiałem z tej instrukcji to kostka ma sterować tranzystorami tylko. dobrze rozumiem że mogę zamiast tych 80V podpiąć swoje zasilanie i wszytko będzie wtedy tylko zależne od wydajności prądowej zastosowanych tranzystorów?
 • #16
  Wiking18
  Level 14  
  Witam ja może niekoniecznie do tematu ale zbudowałem układ do sterowania silnikiem BLDC .
  sterowanie 3 fazowym silnikiem bezszczotkowym

  Sterowany jest z uC poprzez TLP250 tranzystory to irf3710
  rezystor na bramce tranzystora to 10 ohm a łączący źródło z bramką to 10Kohm.
  Układ tlp zasilany 12 V

  Problem polega na tym że górne tranzystory uległy uszkodzeniu między bramką a drenem jest od 10 do 30 ohm rezystory 10ohm prawie wtopiły mi się w PCB układ tlp raczej został sprawny jeszcze nie miałem jak sprawdzić.

  Czy ktoś wie dlaczego górne tranzystory się uszkodziły? w taki dziwny i dlaczego tylko górne? Kolega mi powiedział że problem polega na tym że nie są połączone do masy tak jak dolne.
  Ale przecież prąd płynący i tak kiedyś dojdzie poprzez cewki i drugi tranzystor do masy.
  podobnie jak tu https://obrazki.elektroda.pl/53_1239136526.jpg
  tylko że tutaj na raz jest załączane 3 tranzystory (chyba że się mylę) u mnie tylko 2. moja elektronika załącza na raz tylko 2 tranzystory jeden górny i jeden dolny. (silnik ma halotrony stany jakimi są załączane tranzystory odpowiadają prawidłowemu sterowaniu silnika nie ma mowy aby było zwarcie tzn załączył się pierwszy górny i pierwszy dolny tranzystor)

  Jak rozwiązać problem palących się tranzystorów? a i jeszcze jedno masa tlp i masa tranzystorów są połączone.
 • #17
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  A czym zasilasz ?
  Mi na początku także poszły tranzystory. Wstawiłem kondensator na wejściu zasilania i problem znikną.
  Wynikało to z tego, że zasilany był z zasilacza impulsowego (zasilacz PC) i gdy silnik hamował i indukował prąd, on przebijał mi tranzystory. Po tym zabiegu nagrzewał się kondensator (pewnie odwrotnie się ładował) i ze strachu że wybuchnie (to 1000µF/50V) przeprojektowałem układ i zmieniłem źródło zasilania.

  Możesz mieć tez taki problem, że jednak program coś Ci źle działa i otwiera Ci jednocześnie górne jak i dolne tranzystory, przez co dla nich to zwarcie i się nagrzewają niemiłosiernie.

  sterowanie 3 fazowym silnikiem bezszczotkowym

  Tak mniej więcej powinien wyglądać przebieg na wyjściach do silnika.

  Co do tego jak są otwierane tranzystory w tym sterowniku sterowanym hallotronami, odsyłam do załącznika poniżej.
  Jest to dokumentacja do układu scalonego sterującego silnikiem w napędach CD/DVD. Tak też na 10 stronie jest wykres jak przełączają się napięcia na uzwojeniach silnika względem hallotronów.

  Pozdrawiam
 • #18
  Wiking18
  Level 14  
  Testowałem napięciem 3 V (max prąd na tym zasilaczu 2 A) (sterowane około 11 V) poleciały tylko górne tranzystory te które załączają + więc zwarcia nie mogło być bo i dolne pewnie by też poleciały lub częściowo się uszkodziły dałeś 1 kondensator do + i do masy czy na każdą parę tranzystorów po 1?do testów założę taki kondensator 10000uF 50 V do testów docelowo pewnie mniejszą pojemność tylko napięcie większe bo zasilane mają być z aku 48 V w stanie naładowania mogą mieć do 54 V plus pierwiastek z 2 to będzie jakieś 75,6 V dla bezpieczeństwa trzeba będzie dać na 100 V teraz zamiast silnika podłączę diody na wyjściu po 2 na wyjście i będę widział jakie ma stany taka dioda powinna się przepalić zamiast tranzystorów.
 • #20
  Wiking18
  Level 14  
  Teraz testuje na diodach led 6 sztuk po 2 na wyjście (połączone anoda do katody) dzięki temu wiem na jakim kablu mam masę a na jakim + póki co boję się podpinać do silnika dopóki nie znajdę przyczyny. Jeżeli chodzi o silnik to jak uda mi się nim zakręcić to będzie problem z hamowaniem potrafi wytworzyć spory prąd przy 60 obrotach na minutę to około kilku amper.

  Narazie zmieniłem zepsute tranzystory na nowe i testuję niestety jeden tranzystor zachowuję się (jego bramka) jak kondensator i pamięta stan załączenia ( jak tylko zmierzę napięcie na bramka masa ładunek z niego ucieka i się wyłącza) spróbuję dać 10 kilo rezystor bramka masa na tranzystorach górnych.
 • #21
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  Dopiero się przyjrzałem Twojemu schematowi...

  Rezystory R16, R17 i R18 powinny być podciągnięte nie między tranzystory a do źródła ich zasilania, czyli do drenu.
  Ale tylko wtedy, gdy układy sterujące nimi dają sygnał 0 w postaci zwarcia do masy.
  Jeśli tak się nie dzieje, to można dać tranzystor NPN aby po pojawieniu się sygnału zatykał mosfet. Wtedy działa to odwrotnie, czyli jeśli podajemy sygnał na górny tranzystor, on wtedy się zatyka, jeśli nie podajemy, jest on otwarty.

  Można także podciągnąć masę przez jakiś opornik bezpośrednio do bramki, wtedy będzie otwierany przy pomocy sygnału 1 i nie jest konieczne 0 w postaci zwarcia do masy.

  Mniej więcej tak:
  sterowanie 3 fazowym silnikiem bezszczotkowym

  W pierwszym rezystor 10k otwiera mosfeta, przez co normalnie jest otwarty i przewodzi prąd. Dopiero podanie sygnału powoduje jego zatkanie.

  W drugim, rezystor 10k normalnie zatyka mosfeta, a podanie sygnału dopiero go otwiera.

  Czyli w gruncie rzeczy źle te oporniki podłączyłeś w górnych tranzystorach co może Ci powodować takie "wynalazki". Jak odlutujesz je od fazy i podepniesz pod masę, powinno być wszystko ok.

  P.S.
  Oporniki są wybrane na "oko".

  Pozdrawiam
 • #22
  Wiking18
  Level 14  
  Dałem 10K bramka masa (na razie pomogło po części) uszkodzone miałem jeszcze 2 TLP jednego sam uszkodziłem niechcący czyli łącznie 3 zepsute zrobiłem testy na PC817x i sprawdza się znakomicie (lepiej niż TLP) TLP na tak niskich napięciach chyba sobie nie radzi chociaż może i by sobie radziło ale 10 k rezystor na tranzystorze jest za duży 5k może by było lub nawet mniej bo w stanie jałowym na wyjściu TLP jest około 1 V po zastosowaniu rezystora 10k spadło do 0.1 V ale tranzystory już przewodziły (słabo bo słabo ale jednak)

  Jutro sprawdzę na samych PC817X :)
  Dzięki za radę