Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

troszke inne sterowanie silnikiem krokowym

02 Kwi 2009 16:10 2217 12
  • Poziom 12  
    witam
    potrzebuje sterowik silnika krokowego, ma być sterowany potencjometrem, chodzi mi oto że jak obruce potenciometr o np. 30 stopni to silnik wykona np. 10 obrotów i się zatrzymać, kierunek obrotu ma być zależny od kierynku kręcenia potencjiometrem. morze któryś z kolegów ma inny pomysł na taką zasade działania
  • Poziom 32  
    Do takich celow stosuje sie urzadzenia zwane selsynami. Stosowane w dalszym ciagu w m.in. lotnictwie. Kat obrotu selsyna nadawczego jest rowny katowi obrotu selsyna odbiorczego. Wiecej informacji mozesz znalezc na forum - byly tematy o selsynach.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Może zamiast potencjometru jako zadajnik - układ optyczny z rolki myszki komputerowej - wtedy kąt obrotu może być praktycznie nieograniczony.
    Pozdrawiam :)
  • Poziom 39  
    pomysł kol.Jurek007 jest najlepszym rozwiązaniem enkoder z rozpoznawaniem kierunku 1 impuls enkodera = 1 krok silnika kierunek zależny od kierunku impulsów z enkodera
  • Poziom 12  
    te selsyny to bardzo fajna sprawa tyle tylko że kąt obrotu osi silnika nie może być równy kątowi obrotu potencjometru np. potencjometr ma się obracać lub o np.100 - 180 stopni a silnik w tym momencie ma wykonać powiedzmy 10 pełnych obrotów, ja z elektroniki nie jestem mocny ale dla mnie najlepsze rozwiązanie przedstawił " kazaaski " tylko jak to wyonać i zaprogramować no i takie rozwiązanie było by najmniejsze
  • Poziom 12  
    niema ktoś przypadkiem już takiego projektu
  • Poziom 39  
    pomysł z przetwornikiem A / C wcale nie jest tak prosty do realizacji , kąt obrotu potencjometru to ok 270° tak więc układ będzie musiał zawsze być uruchamiany w pozycji środkowej potencjometru tak aby można było wykonać ruch prawo / lewo , otrzymanej wartości napięcia po przetworzeniu na postać cyfrową trzeba będzie przypisać zamianę na sekwencję kroków dalej będzie konieczne zapamiętanie ostatniej wartości z przetwornika A / C tak aby można było porównać ją z aktualnym pomiarem następnie sprawdzić czy nastąpiła zmiana wartości + / - przeliczyć różnicę i wykonać odpowiednią sekwencję kroków
    w przypadku zastosowania enkodera w procedurze przerwania sprawdzasz ilość impulsów oraz kierunek następnie wystarczą dwa podprogramy do ruchu w prawo / lewo , jeżeli już tak bardzo chcesz na zasadzie potencjometru to można mechanicznie ograniczyć ruch do 270° , raczej nie znajdziesz gotowego rozwiązania sprzętowego ani programowego niestety trzeba to zrobić samodzielnie , z ciekawości do czego ma to służyć i dlaczego musi być potencjometr ?
  • Poziom 12  
    nie koniecznie potencjometr teraz tak myślałem że mógł by byś impulsator a ma to służyć do somopoziomowania reflektorów, oryginalne rozwiązania są chorendalnie drogie i bardzo ciężko dostępne. Myślałem nad prostym serwomechanizmem tam jest porównywane napięcie na potencjometrze nastawczym i na drugim kontrolnym a układ dąży do wyrównania tych napięć ale mam obawy czy jak ta regulacja będzie działała bardzo szybko to nie będzie problemów
  • Poziom 39  
    to nie prościej zastosować typowe serwo modelarskie do tego generator na 555 i masz to co chciałeś w środkowej pozycji potencjometru ustawić 1,5 ms
  • Poziom 12  
    tak ale serwo modelarskie chyba niejest wystarczająco szybkie

Dodano po 2 [minuty]:

takie serwo to standardowy śilnki do korekcji zwykłej pokrętłem
    a ja chce zrobić takie jak jest w lampach xenonowych
  • Poziom 39  
    Cytat:
    potrzebuje sterowik silnika krokowego, ma być sterowany potencjometrem, chodzi mi oto że jak obruce potenciometr o np. 30 stopni to silnik wykona np. 10 obrotów i się zatrzymać, kierunek obrotu ma być zależny od kierynku kręcenia potencjiometrem.

może odpowiesz co to ma wspólnego z układem samopoziomowania reflektorów , przecież dane do sterownika pochodzą z czujników położenia a nie potencjometru , pomijając elektronikę to jestem ciekaw jak amatorsko chcesz rozwiązać układ mechaniczny poziomowania , przetwornicę też chcesz sam wykonać ?
    przeczytaj sobie to i podobne tematy w sieci
  • Poziom 12  
    a jak działa taki czujnik położenia, układ mechaniczny to już inna sprawa, pomyśle nad tym jak już będzie miał gotowe rozwiązanie z elektroniką i czujnikami, najlepiej byłoby wykorzystać oryginalne silnik od reflektorów ksenonowych, jeśli chodzi o przetwornice to nie chce ich sam wykonywać bo już mam dwie i wystarczą przejściówki za 25 zł. to żarników D2R poza tym zrobić przetwornice ni będzie prosto i koszty mogłyby przerosnąć gotowe rozwiązania