Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbiornik akumulacyjny bufor rysunek podlaczenia

02 Kwi 2009 17:24 26439 17
  • Poziom 29  
    Planuje zrobić w domu około 120m2 oszczędną instalacje grzewczą i wodną, chciałbym zastosować kolektory słoneczne oraz piec C.O i teraz kwestia zbiornika akumulacyjnego, w załączniku budowa zbiornika według własnego uznania i chciałbym poznać waszą opinię.

Zbiornik akumulacyjny bufor rysunek podlaczenia
  • Poziom 29  
    A co z ogrzewaniem domu?
  • Poziom 10  
    Co do zbiornika to jeśli możesz jak największy ale zarazem jak najlepiej zaizolowany
    im większy tym więcej energii zmagazynujesz a gdzieś w necie można nawet znaleźć domek w którym mieszkańcy budując dom obudowali pionową cysternę i zmagazynowana energia latem odbierana jest zimą ale to może lekka utopia natomiast w twoim przypadku pomyśl o podłączeniu ciepłej wody do pralki i zmywarki tu są bardzo duże oszczędności ale sprawdź najpierw możliwości tych urządzeń co do temperatury maksymalnej a w przypadku samego zbiornika zainstaluj anodę tytanową (nie ulega rozpuszczeniu), która będzie chronić zbiornik przed korozją (chyba że będzie z nierdzewki) i pamiętaj o kamieniu (jest wszędzie), a od czasu do czasu(co kilka lat) kwas orto-fosforowy lub inny i trzeba odkamienić.
    Ponadto dobrze byłoby, jeśli tam ma być woda użytkowa, móc doprowadzić ją do temperatury przynajmniej 60 stopni C poprzez piec zimą a słońce latem
    I pytanie czy powierzchnia 2,7 m2 wężownicy cwu pozwolą na zagrzanie wody użytkowej do odpowiedniej temperatury i czy zarastanie rury kamieniem co do projektu proponował bym zamontować wewnątrz zbiornika drugi zbiornik na wodę cwu a wężownice zostawić od pieca(ta na żółto) i solara(ta na czarno) np tak
    POZDRAWIAM
  • Poziom 10  
    Odnośnie tej cysterny powyżej proponuje zajrzeć TU[url=http://www.sonnenhaus-institut.de/solar-haeuser/pdf/sonnenhaus-bauer-pummer-94559.pdf] może to komuś pomoże
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    a co sądzicie o pospawaniu sobie takiego zbiornika - nie przejdzie mi przez drzwi nic pow. 500 litrów a myśle o 1,5 -2 tyś litrów. Jakie mogą być koszty pospawania na miejscu takiego zbiornika.
  • Poziom 12  
    Witam!
    Z własnego doswiadczenia moge powiedziec ze im wiekszy zbiornik akumulacyjny tym lepszy. W moim przypadku jest
    2x 750l pospawany z czarnej blachy o gr.6mm,o przekroju
    kwadratowym(0,6x0,6x2,1m).izolacja z wełny 15cm.izolacja jest wspólna dla obydwu zbiorników. piec to atmos dc25 który ma naładowac zbiorniki do temp.max. 85-90oC.
    Temperatura na grzejnik jest regulowana zaworem trójdrożnym poprzez siłownik i regulator pogodowy.
    piec pracuje z moca maksymalną (90 oC) do wypalenia paliwa, w zimie wystarczy jeden załadunek do pełna i po wypaleniu dołożenie połowy porcji drewna.nie jestem uzależniony od pory palenia ( nie pale w w nocy:) ).
    kontrola temperatury zbiorników pozwala mi na ocene
    ile energi mi pozostało do wykorzystania .tak w skrócie wyglada praca ze zbiornikiem akumulacyjnym.instalacje
    wykonałem w 2002r. i dotej pory nie mam z nia problemu.
    w 2006 dołozyłem CWU 140l z płaszczem wodnym.
    wzorowałem sie na instalacjach pokazanych a stronie
    czeskiego producenta kotłów ATMOS.patrząc z perspektywy 7-letniej eksplotacji ww.instalacji ze zbiornikem akumulacyjnym moge ze inwestycja była"trafiona".
  • Poziom 10  
    Hm, to jak to optymalnie podłączyć.
    Obecnie mam :
    zbiornik cwu 100 l z 1 weżownicą podłączony do pieca węglowego.
    instalacja ogrzewania częściowo niskotemperaturowa - pogłogowe + kaloryfery

Docelowo
    +panele solarne (3 szt rurowe)
    +zbiornik akumulacyjny

1. czy mogę jakoś wykorzystać ten zbiornik 100 l ?
    czy może jedyne wyjście to jak tu
    http://www.poleko.nq.pl/produkty/sch_10.htm
    czyli w dużym zbiorniku dodaje mały.
    a może może być na zewnątrz ? ten do cwu

2. instalacja co wychodzi wyłącznie ze zbiornika akumulacyjnego ? w sumie chyba tak lepiej bo temperatura użyteczna na instalacje max 50 stopni ze względu na podłogowe - powyżej tej temperatury

Czy jest sens robić obieg w instalacji CWU ?

Rozrysowałem mniej więcej o czym myślę - będę wdzięczy za wszelkie sugestie,
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    w jakim sensie warstwowy,
    mysle tez czy lepiej jeden 1500 l czy 2 x 750 - w sumie dojda znowu urzadzenia do sterowania ale moze to duzo lepiej ?

No i czy jest sens robić powrót wody ciepłej w instalacji CWU - dostajemy cipła wode od pierwszej kropli :) ale + pompa(prąd) + straty ciepła
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Hm już rozumie więcej, tylko myślałem o leżącym zbiorniku akumulacyjnym - ze względów na wymiary pomieszczenia a przy takiej kombinacji te strefy są dość blisko.
    I drugie istotniejsze - jak mogę stwierdzić jakiej o jakiej temeraturze będą powroty a z drugiej strony - w sumie

jeżeli chodzi o CO - zasilane jest za pomocą mieszalnika tzn nie ma bezpośredniego obiegu z buforem (podaje jeżeli w zasobniku jest cieplej niż w CO i CO nie jest wystarczjąco nagrzane)

zbiornik CWU 100l - podobna sytuacja - jest mieszany z buforem o ile temperatura w buforze jest wyższa oraz jeżeli bufoir nie ma za dużej temperatury (żeby woda nie parzyła)

jeżeli chodzi o bufor to na górze miał by 2 wyjścia - właśnie do CO i CWU

Na rysunku zobrazowałem to ideowo - nie znam sie dokładnie na instalacjach więc jak już obmyśle jak to ma działać to jakiś specjalista to urzeczywistni technicznie. Niestety 2 lata temu robiłem instalacje i "specjalista" zrobił tak że woda z CO chłodzi zbiornik z CWU więc zdecydowałem się na przebudowę - i chcę zrobić to maksymalnie wydajnie bo to przecież na lata i z racjonalnej koncepcji powinny być duże oszczędności.

Cytat:
    Straty ciepła ?
    Przecież możesz to wszystko sprawdzić praktycznie.

Hm. a jak - obecnie mam instalacje bez powrotu ciepłej wody więc jeżeli pociągne rurki powrotne to wtedy dopiero będzie dało się sprawdzić a to już troche późno :)

co do 800 l - to może jednak wystarczy np. te 800 l - te 1500 wynika tylko z tego że ktoś tak napisał że ma :)
  • Poziom 12  
    w moim przypadku rozwarstwienie wody bardzo dobrze widac. na 2 m. wysokosci posiadam 4 lm35 i prosty
    ulład 3 LED :>85:>70:>50 mniejszych nie mierzę.
    w czasie przechodzenia warstwy wody przez czujnik ,
    jest to zcas ok 45minut. najlepij to widac na podłączonym
    woltomierzu.na jednym górnym czujniku może byc ok.70 oC
    a najbliszym dolnym 25 oC.

Moderowany przez serwisant73:

Proszę o pisanie postów z zachowaniem zasad obowiązujących w naszym języku!

• Poziom 10  
    Witam w przypadku rozwarstwienia wody tzw kontrolowanego można zastosować poniższy system licząc od dołu:
    1. zimna woda użytkowa z instalacji
    2.powrót solara (jeśli występuje i działa na regulatorze różnicowym nie wychładzając zasobnika)
    3.powrót z CO
    4. powrót na kocioł(jeśli występuje odrębnie od CO
    5. zasilanie solara
    6. zasilanie CO
    7. Zasilanie z kotła
    8.gorąca woda użytkowa czyli wylewka zabezpieczona zaworem 3 drożnym
    Nie oznacza to że trzeba mieć 3 wężownice ale taki układ może sie przyczynić do najbardziej efektywnego wykorzystania energii zgromadzonej w wodzie
    Pozdrawiam i zaznaczam że liczymy od dołu