Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Danbot v2 - mój pierwszy robot :)

downiel1992 02 Kwi 2009 23:27 1899 0
  • Danbot v2

Witam wszystkich, to mój pierwszy projekt na tym forum, dlatego się przedstawię: nazywam się Daniel, jestem uczniem 2. klasy liceum, na profilu biolchemicznym, w Rybniku. Mam 17 lat :) Od podstawówki programuję, składam różne konstrukcje, przede wszystkim naturalnej skali żaglówki - takie moje małe hobby :P

Niedawno postanowiłem, że stworzę model robota :) Na elektronice nie znam się kompletnie, dlatego kupiłem gotowe moduły (SK18, regulatory etc.), a całość napędzana jest serwami. Za układ napędowy służą 2 tylne koła od kosiarki zamocowane na silnikach z przekładniami od wkrętarek. Zasilanie to akumulator 6v 12 Ah, całą pracą steruje laptop. Początkowo starałem się zrobić program, który za pomocą różnic kolorów odczytywałby z kamery +/- obiekty przed robotem. Plan jako-tako się udał, ale działał tylko na wydajniejszym komputerze - ten, który steruje robotem ma już swoje lata, nawet uruchomienie należy przeprowadzić trzema podejściami :D Dlatego postanowiłem, że póki co, całość będzie kontrolowana ręcznie, za pomocą pada.

Oto kilka projektów wykonanych w Google Sketchup:

Danbot v2 - mój pierwszy robot :) Danbot v2 - mój pierwszy robot :) Danbot v2 - mój pierwszy robot :) Danbot v2 - mój pierwszy robot :)

Obecnie robot wygląda tak:

Danbot v2 - mój pierwszy robot :)

- na tym zdjęciu brak jeszcze serw, stawy barków podtrzymane są linkami
    Za niedługo zamieszczę filmik jak poruszają się ręce (powoli montuję kolejne serwomechanizmy, ale muszę jeszcze dokupić, i nie wiem jak rozwiązać problem z mięśniami pleców (podnoszące rękę przód-tył), by zrobić odpowiednie przełożenia)

Ostatnio jednak powstał dość spory problem... mianowicie znacznie został obciążony przód, przez cały tułów - z przodu są kółka skrętne, takie jak w wózkach sklepowych, a robot skręca tylko regulując prędkością silników tylnych - gdy na koła napędowe jest dużo mniejszy nacisk niż na koła skrętne, to gdy włączymy jeden silnik, to robot zamiast skręcać, jedzie do przodu, tam gdzie mu wygodniej... dlatego też będę musiał cały tułów przestawić mocno do tyłu :)
    Liczę na jakieś porady i pytania odnośnie projektu :)

Źle wstawione zdjęcia poprawiłem.
    (joy_pl)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.