Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Linksys NAS200 - alternatywny firmware?

KSRhaziel 03 Apr 2009 00:07 8411 15
    KSRhaziel
    Level 36  
    Zakupiłem sobie ostatnio NAS firmy Linksys, a dokładniej NAS200. Troszkę ubogie ma jednak możliwości i zastanawiałem się czy może ktoś próbował bawić się z jego firmware'em - jakoś go modyfikować lub wymienić na jakiś inny nie Linksys'owy?
    JohnCTN
    Level 17  
    witam

temat trochę stary wiec go odnowię.

cos mieszałem z firmwerem w NAS200 i teraz nie wiem jak go uruchomić.

posiadałem firmware NAS200_V34R79jac4, ale nie mogłem zmusić urządzenia do włączenia Media Serwer, postanowiłem zmienić firmware... szukałem trochę i w sumie znalazłem NAScc-boot-1.0.0. zrobiłem upgrade i teraz nie wiem co dalej, okazało się, ze to nie zupełnie firmware tylko jakaś opcja bootowania urządzenia z USB, niestety nie wiem jak przygotować takie usb i w rezultacie nie wiem jak uruchomić ponownie urządzenie chociażby z firmware jakie miałem wcześniej :(

Wyczytałem w jakimś pliku txt (który był w paczce) że mogę wcisnąć przyciski USB A i USB B aby aktywować telnet, urządzenie przyjmuje adres z DHCP i mogę się połączyć za pomocą puty:

wyswietla mi się na konsoli:

Code:

nas-cc: NAS200 Replacement firmware
    #

jak wgrać nowy firmware?
    .
    Może ktoś posiada jakieś firmware do tego urządzenia ? bardzo bym prosił o pliki bin
    pozdrawiam
    JohnCTN
    Level 17  
    okey, nie doczekałem się odpowiedzi jak wgrać firmware wiec napiszę jak tego dokonałem :D

potrzebny będzie pendrive min 1GB
    NAS200 z firmware Nascc-boot-1.0.0

formatujemy pena (FAT16)
    nagrywamy na pena do głównego katalogu:
    fwbootXX.sh
    firmware.bin

plik fwbootXX.sh tworzymy w notatniku i wpisujemy tam linijke:

fwname=firmware.bin

w linijce fwname = wpisujemy naszą nazwę pliku z firmware (nie musi to być firmware.bin), ważne jest aby nazwa była taka sama jak nazwa pliku bin wgranego do pendrive.

Odpinamy od NAS200 zasilanie i przewód sieciowy (Ethernet).
    Przy odłączonym zasilaniu od NAS200 wpinamy nasz wcześniej przygotowany pendrive.
    Podłączamy zasilanie i wciskamy przycisk POWER
    Czekamy kilka minut aż NAS200 piknie drugi raz.

W tym momencie uruchomił się nam NAS200 z pena (nie dokonał nagrania nowego firmware).

Posiadamy natomiast możliwość wejścia na NAS200 poprzez przeglądarkę
    wpisujemy adres IP (ja mam serwer DHCP i na stale przydzieliłem dla NAS200 adres 192.168.10.100 , wiec wpisuję ten adres w przeglądarce i widzę ładne standardowe menu linksys'a.

Przystępujemy teraz do zmiany firmware na flashu

zakładka - Firmware Upgrade
    wybieramy nasz plik i czekamy do ponownego restartu NAS200

Mam natomiast pytanie - dlaczego nie mogę włączyć MEDIA SERVER ?
    Yondra
    Level 11  
    Pare dni temu trafilem na taki wynalazek jak NAS200. Uruchamia sie, dziala ze tak powiem jak go ktos zostawil, ale ze tak powiem polowicznie a mianowicie:

- programem do konfiguracji mozna mu zmienic IP czy parametry sieci i dyskow a takze podmontowac udostepnione zasoby
    - ftp tez dziala
    ale nie dziala wejscie przez WWW do konfiguracji samego urzadzenia. Przykladowo ustawiam mu na stale 192.168.1.5 po czym wpisuje http://192.168.1.5 i nie ma takiej strony. Tak samo dzieje sie jak pobieram adres z DHCP oczywiscie jest to inny adres IP ale tez nie wchodzi. Probowalem na roznych systemach i roznych przegladarkach.

Probowalem resetem ale nawet trzymajac go przez ponad minute w zasadzie nic sie nie zmienia po okolo 30 sekundach pika dwa razy i tyle.

Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia - dysk byl podlaczony powiedzmy ze 2 godziny po czym wylaczylem go i wyciagnalem dysk byl on tak goracy ze ciezko bylo mi go utrzymac to chyba niezbyt normalne ?

No chetnie wcisnal bym mu jeszcze raz oprogramowanie ale poki co nie znalazlem a chcialem poki co oryginalny firmware. Wtedy wlasnie znalazlem ten opis i pomyslalem ze jest juz jakis pomysl/szansa na wcisniecie firmweru ale dalej nie mam skad pobrac oryginalnego. Szkoda bo linksys podaje opis jakby od nich mozna bylo ow firmware pobrac - http://kb.linksys.com/Linksys/GetArticle.aspx...Firmware_of_the_NAS200.xml&pid=80&converted=0

Poratuje ktos?
    pawol
    Level 22  
    Dyski gorące bo ktoś odłączył ten fabrycznie marny i głośny wiatrak..

Osobiście przerobiłem cały system chłodzenia w NAS200. Wiertłem 2 mm i dremelkiem wywierciłem wszystkie otworki w obudowie jakie było widać. Zabawy na 2 godziny ale wygłądają jak fabryczne a przy tym jest niezły luft.
    Druga sprawa to wywaliłem ten fabryczny wiatrak 30x30x15 i używając dremelka i pilników wyciąłem podłogę między pierwszą a druga zatoką w miejscu gdzie był ten śmieszny wiatrak. W tym momencie zrobiło się miejsce to wstawienia w pionie wiatrkaka 60x60x10. W szereg zasilania wiatraka wstawiłem jeszcze opór 100ohm coby wyciszyć go jeszcze bardziej. Wiatrak stanął na taśmie dwustronnej 3M grubości 2mm przyklejony do najniższej podłogi ostniej zatoki

Z zewnątrz nie widać że było cokolwiek przerobione a cisza i chłodzenie - bezcenne

Szykaj softu jac4. To w zasadzie custom zbudowany na ostatnim fabrycznym wypuście.

----------------------------------------------------------

Hej ponownie.

Zainteresował mnie ten firmware nas-cc

Wykminiłem o co kaman:

- Istnieje nas-cc boot (o którym mowa wyżej). Robi to to jakby środowisko do zabootowania linuxa np. z pendrajwa lub partycji dysku. Kolega wyżej napisał jak zrobić aby załadowało standardowe firmware - tworząc skrypcik z nazwą owego firmware.

- istnieje dystrybucja centOS dla nas-cc boot. Uruchmia się to jak wyżej
    - można na tej samej zasadzie ładować fabryczne firmware albo np. jac4
    - nas-cc boot skanuje nośniki i szuka określonych folderów i skryptów. Można w
    ten sposób poczarować z softem bez żadnego ryzyka. Równie dobrze możńa mieć fabryczny firmware na dysku nasa
    Wszytko do znalezienia na sourceforge
    http://sourceforge.net/projects/nascc/files/
    adasch
    Level 11  
    pawol wrote:

Osobiście przerobiłem cały system chłodzenia w NAS200. Wiertłem 2 mm i dremelkiem wywierciłem wszystkie otworki w obudowie jakie było widać. Zabawy na 2 godziny ale wygłądają jak fabryczne a przy tym jest niezły luft.
    Druga sprawa to wywaliłem ten fabryczny wiatrak 30x30x15 i używając dremelka i pilników wyciąłem podłogę między pierwszą a druga zatoką w miejscu gdzie był ten śmieszny wiatrak. W tym momencie zrobiło się miejsce to wstawienia w pionie wiatrkaka 60x60x10. W szereg zasilania wiatraka wstawiłem jeszcze opór 100ohm coby wyciszyć go jeszcze bardziej. Wiatrak stanął na taśmie dwustronnej 3M grubości 2mm przyklejony do najniższej podłogi ostniej zatoki

Z zewnątrz nie widać że było cokolwiek przerobione a cisza i chłodzenie - bezcenne

Szykaj softu jac4. To w zasadzie custom zbudowany na ostatnim fabrycznym wypuście.

Hej ponownie.

Zainteresował mnie ten firmware nas-cc

Wykminiłem o co kaman:

- Istnieje nas-cc boot (o którym mowa wyżej). Robi to to jakby środowisko do zabootowania linuxa np. z pendrajwa lub partycji dysku. Kolega wyżej napisał jak zrobić aby załadowało standardowe firmware - tworząc skrypcik z nazwą owego firmware.

- istnieje dystrybucja centOS dla nas-cc boot. Uruchmia się to jak wyżej
    - można na tej samej zasadzie ładować fabryczne firmware albo np. jac4
    - nas-cc boot skanuje nośniki i szuka określonych folderów i skryptów. Można w
    ten sposób poczarować z softem bez żadnego ryzyka. Równie dobrze możńa mieć fabryczny firmware na dysku nasa
    Wszytko do znalezienia na sourceforge
    http://sourceforge.net/projects/nascc/files/

a masz może jakieś fotki tego moda?

ja planuję wymienić wiatrak na inny. Ten OEM ma wydajność 3,7 CFM. zamiast niego można zamontować sunon o wydajności 6cfm. Planuję dołożyć drugi równolegle bo wg mnie jest tam miejsce.
    Obecnie dwa dyski hitachi ultrastar po 2TB grzeją się do 55stC. Jak ten krok by nie pomógł to rozważę Twój mod.

dzięki komendom
    /usr/sbin/smartctl -A /dev/sda /usr/sbin/smartctl -A /dev/sdb można odczytać temperaturę z dysku.

co ciekawe ktoś zrobił na nas200 MC i działa nieźle.

jedynie co boli to transfery i jak się okazuje cpu nie chodzi na 133MHZ a fabrycznie jest podkręcony do 150mhz z magistralą PCI ustawioną na 37,5MHz (dzielnik 4)

NAS200 służy jako backup prawdziwego serwera czyli HP Media Smart Serwer.
    pierwsza synchronizacja danych trwała swa tygodnie :)

używam softu jac4 i jest dla mnie ok.
    luczkasz
    Level 11  
    pawol wrote:

Hej, temat kotlet ale jak dostałeś się do środka? Nie mogę bezinwazyjnie rozebrać tego sprzętu.
    luczkasz
    Level 11  
    adasch wrote:
    To łatwe, dół podwazasz bo są 2 zatrzaski a potem wysuwasz. Zatrzaski są od tyłu urządzania. Ściągasz to srebrne że stopkami i masz pełen dostęp do śrub i 3 poziomów które są na drobne zatrzaski.
    Zobacz mój mod
    https://www.linksysinfo.org/index.php?threads/nas200-my-cooling-mod.71897/
    ~

Poszło, dziękuję bardzo, nie chciałem na wydrę robić.
    Podrzuć na @ foty z Twojej modyfikacji, nie bardzo chce mi się logować na kolejne forum ..... luczkasz(malpa)wp.pl
    adasch
    Level 11  
    Fotek już pewnie nie znajdę, ale na wylocie dołożyłam drugi wiatrak sunon oryginalny też zamieniłem, oraz dodatkowo po drugiej stronie założyłem jeden aby zwiększyć przepływ pomiędzy piętrami. Hitachi 7200 2TB bardzo się grzały a przy takim chłodzeniu było ok. Potem okazyjnie wymieniłem 2x 2TB wd RED i wogole nie ma problemu z dyskami. Mam dwa serwery 8x2tb z tymi dyskami i żaden od wielu lat nie padł. Wszystkie rzadko używane bo zawierają filmy rodzinne ale właśnie NAS200 to kopia najcenniejszych filmów
    Polecam komendę
    /usr/sbin/smartctl -A /dev/sda (b) )
    Dla odczytu temperatur dysków szczególnie po kilku dniach kopiowania danych. O dziwo ten oryginalny program od nas200 świetnie się sprawdza.
    luczkasz
    Level 11  
    gdzie tą komendę wpisać? Właśnie problem z oryginalnym softem mam bo dostałem tylko od kolegi skrzynkę i dobre słowo, dyski włąsnie od razu kupiłem 2 x Segate Ironwolf 2tb, chciałbym żeby to działało właśnie jako media serwer i kopa filmów/zdjęć chociaż mam większe potrzeby bo przydałoby się dostęp do polików z zezwnątrz (mapowanie) ale czytałem ze chyba już nie ma takich możliwości ale swoją droga dogrzebałem się kilku funkcjonalności ale nie dziąłają tak jakbym chciał właśnie mapowanie tak by można było kilu userom nadać uprawnienia i dostęp ... albo nie reanimować tylko qnap i tyle .. nie wiem już sam, tą baterię to łatwo dostać czy jakiś deficytowy towar? Jakoś zalutowana jest bo słabo wychodzi ....
    Dziękuję za pomoc.