Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dławik PFC w zasilaczu, zastosowanie przedstawionej części.

02 Kwi 2009 23:31 3951 13
  • Poziom 15  
    Szukałem informacji wyszukiwarką według zaleceń administracji forum. Niestety nie znalazłem informacji o zastosowania przedstawionej niżej części, transformatora w zasilaczu Chieftec HPC-360-302 DF ATX2.0, z przełącznikiem 110V/230V z, With PFC czyli z pasywnym PFC - korekcją współczynnika mocy.
    Jeśli komuś nie podoba się odświeżanie starych tematów do może wyrzucić moje pytanie do kosza. Zachowałem mój tekst

Moderowany:

Jeśli kolega nie potrafi odróżnić dławika PFC od transformatora to zapraszam do działu Początkujący Nauka.

• Poziom 31  
    To nie żaden dławik czy cewka , to transformator .
    Służy do wytwarzania napięcia +5v , standby.

edit : mój błąd , zasugerowałem się tym co chciałem widzieć , ptolek ma racje
  • Poziom 36  
    Widzę, że zaszło jakieś nieporozumienie. Wygląda, jakby krzycho123 pomyślał, że autor początkowo myślał, że to dławik, a dopiero moderator stwierdził, że to transformator. A jest odwrotnie ;) to dławik PFC i jak sama nazwa wskazuje, jego rola to "PFC" czyli poprawa współczynnika mocy.
    Nie ma transformatorów z dwoma przewodami (jednym uzwojeniem).
  • Poziom 15  
    Dziękuję za wskazanie przeznaczenia elementu. Nie nadałem nazwy "Dławik PFC w zasilaczu", ponieważ pytałem do czego służy zamieszczony element przedstawiony na zdjęciu, które
    zostało usunięte z mojego tematu, przez co wątek stracił na logice. Gdybym wiedział, że ten element jest specjalnym rodzajem transformatora i znał jego przeznaczenie nie utworzyłbym powyższego tematu. Dla zapewnienia czytelności umieściłem zdjęcie jeszcze raz.
    Czy dławik można odlutować w celu łatwiejszej naprawy zasilacza z spalonymi tranzystorami Q3 (2SC2625), Q4 (2SC2625) a miejsce podłączenia dławika zasilacza z With PFC czyli z pasywnym PFC złączyć drutem, mostkiem, czy jeszcze coś należy odłączyć?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Można dać zwarcie zamiast dławika na czas naprawy, a jeszcze lepiej podłączyć w jego miejsce żarówkę 230V/60W. Albo zrobić zwarcie a żarówkę szeregowo z całym zasilaczem, i dopiero do sieci.
  • Poziom 12  
    Mam pytanie dodatkowe do powyższego dławika i osób, które mają na ten temat wiedzę - czy posiada on szczelinę magnetyczną?
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Pracuje za mostkiem więc ma dużą składową stałą prądu. Sądzę więc że powinien mieć szczelinę by uniknąć nasycenia rdzenia.
  • Poziom 12  
    To cenna informacja, nadaje się więc zatem do wyższej jakości zasilaczy wysokonapięciowych np. do lampowych wzmacniaczy audio :)
  • Poziom 43  
    Witek_2 napisał:
    To cenna informacja, nadaje się więc zatem do wyższej jakości zasilaczy wysokonapięciowych np. do lampowych wzmacniaczy audio :)
    Jakość nie koniecznie wyższa, ale masa na pewno. Na półprzewodnikach łatwiej uzyskać o wiele lepsze tłumienie tętnień niż w układzie CLC :)
  • Poziom 12  
    To prawda, waga szczególnie :), jednak na dzień dzisiejszy dość rzadko stosuje się stabilizowane zasilacze wysokonapięciowe (jeśli o to chodzi), choć ku mojemu zaskoczeniu coś na rynku do złożenia się pojawiło: https://sklep.avt.pl/avt1788.html
    Nie mniej i tak lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w pierwszym członie dławika niż grzejących się niemiłosiernie rezystorów :)

Dodano po 1 [minuty]:

No i ten styl retro :D
  • Poziom 43  
    Witek_2 napisał:
    jednak na dzień dzisiejszy dość rzadko stosuje się stabilizowane zasilacze wysokonapięciowe (jeśli o to chodzi)
    Ja stosowałem tranzystor w podwójnej funkcji, opóźnionego załączenia napięcia anodowego i aktywnego filtru tętnień.

Dodano po 1 [minuty]:

Witek_2 napisał:
    No i ten styl retro
    Chyba to podstawowa cecha, dużo ciężkich gratów w obudowie jest wyznacznikiem jakości :)
  • Poziom 12  
    jarek_lnx napisał:
    Ja stosowałem tranzystor w podwójnej funkcji, opóźnionego załączenia napięcia anodowego i aktywnego filtru tętnień.

Opóźnione załączanie napięcia anodowego niezaprzeczalnie wpływa na wydłużenie żywotności lamp, ten dodatkowy układ powinien być wręcz niezbędnym wyposażeniem każdego tego typu układu.
    Dołącz proszę schemat(y) rozwiązań jakie zastosowałeś, chętnie zobaczę Twoje rozwiązanie układowe - jeśli to nie jest oczywiście problem :)
  • Poziom 43  
    Witek_2 napisał:
    Dołącz proszę schemat(y) rozwiązań jakie zastosowałeś, chętnie zobaczę Twoje rozwiązanie układowe - jeśli to nie jest oczywiście problem :)
    Właściwie to połączenie ogólnie znanych rozwiązań, mogę wysłać na PW